Za dvojí ceny dostala koupaliště pokuty, Bílina chce zvýhodnění zachovat

  13:11aktualizováno  13:11
Pětice provozovatelů koupališť z Ústeckého kraje už zná výši pokut, které jim udělila Česká obchodní inspekce za loňské zavedení dvojích cen. Správci plováren v Bílině, Duchcově a Štětí zaplatí pokutu 10 tisíc korun, provozovatelé plováren v Dubí a Oseku ještě o 5 tisíc více.

Na koupališti v Dubí zavedli dvojí ceny. Pro místní a pro cizí. (9. srpna 2018) | foto: Artur Janoušek, MF DNES

Podle výsledků správního řízení se všichni pokutovaní provozovatelé koupališť dopustili diskriminačního jednání, v Dubí a Oseku ještě navíc uvedli nesprávné informace o ceně nebo ji neuvedli vůbec. Za tyto prohřešky jim hrozily pokuty až do výše tří milionů korun.

„Ve všech případech došlo k porušení zákazu diskriminace v zákoně o ochraně spotřebitele tím, že zvýhodněné vstupné do areálu koupališť bylo podmíněno trvalým bydlištěm v daném městě,“ vysvětlil mluvčí Česká obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich.

„Pokud je spotřebitelům, kteří mají trvalý pobyt na území určitého města, za stejnou službu poskytována sleva, a tedy účtována nižší cena než spotřebitelům ostatním, jde podle zákona o ochraně spotřebitele o diskriminaci,“ dodal Fröhlich s tím, že k nižším pokutám inspekce sáhla především z toho důvodu, že provozovatelé porušili zákon poprvé.

Dvojím vstupným v létě plovárny údajně bojovaly proti návalu návštěvníků. Podle některých spekulací ale bylo zvýšení cen namířeno proti romským návštěvníkům, kteří zde dělali nepořádek.

V každém městě se zdražovalo za jiných okolností, například v Dubí následovalo zvýšení cen až po srpnovém brutálním útoku na mladíka, který se při sporu dvou žen zastal jedné z matek v brouzdališti a s krvavým zraněním pak skončil v nemocnici.

Zmlátili ho údajně Romové z nedalekých Teplic a tak poté přespolní museli za vstup platit 120 korun za dospělého a 40 za dítě, zatímco místní měli vstup dál za 35 a 10 korun.

V Oseku měli zase zvýhodněné vstupné lidé, kteří si pořídili náramek za 50 korun. Ten je opravňoval ke slevě. Náramek si ale mohli zakoupit jen občané Oseka, což je podle ČOI diskriminační.

„Pokutu už jsme zaplatili,“ potvrdil Petr Šíla, ředitel organizace FrýTajm Osek, jež koupaliště ve městě provozuje.

Fotogalerie

V Bílině dostali slevu návštěvníci plovárny, kteří si předtím na úřadě vyřídili slevový průkaz. Ten ale mohli získat jen občané Bíliny, kteří prokázali, že městu nedluží na platbách za komunální odpad. Tento systém měl v diskuzích na internetu i spoustu zastánců.

„Přijde mi naprosto v pořádku zvýhodnit občany města, kteří poctivě platí za odpad, a nestavět je na úroveň osob, které dluží. Stát a státní správa by měly své občany motivovat a tady se to daří,“ psal v létě v jedné z nich občan města Ondřej Baumgartner. Přesto i Bílina dostala za diskriminační jednání pokutu.

„Nechali jsme si zpracovat vlastní právní rozbor, který ukázal, že s případným odvoláním nemáme šanci uspět. Nyní hledáme cesty na letošní rok, které koordinujeme s ostatními postiženými městy a také s právními zástupci města,“ řekla starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová. 

„Ještě nemáme finální podobu ceníku a hledáme případné možnosti, jak zvýhodnit obyvatele, kteří si plní své povinnosti. Rozhodně ale chceme zvýhodnění ponechat, jen hledáme tu správnou cestu, aby to nebylo diskriminační,“ dodala starostka Bíliny.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Další z rubriky

Z Paříže rovnou do Litvínova, zámek se proměnil v Imaginárium

Výstava

Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel, jež okouzluje všude, kam zavítá, je k vidění na litvínovském zámku....

Páchnou i firmy západně od české hranice, překvapí Sasy výsledek studie

Krušné Hory v okolí Měděnce.

Pro Němce ze saské strany Krušných hor, kteří si roky stěžují na zápach z Česka způsobující zdravotní problémy, to bude...

Nehoda vlaku na Lounsku poškodila stovky pražců, trať otevřou až v létě

Vagony poškodily několik kilometrů železničního svršku, konstrukce železničních...

V pátek 24. května se měla otevřít železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku, kde před týdnem vykolejil...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁSTUPCE HR MANAŽERA - OBLAST VZDĚLÁVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz