S Korejci jsme nic nevyjednali, stávka pneumatikářů pokračuje, řekl šéf odborů

  • 718
Odpolední schůzka mezi vedením továrny Nexen u Žatce a zástupci odborového svazu zásadní zlom nepřinesla, byť trvala tři hodiny. „Nevyjednali jsme bohužel nic, ale kvituji, že jsme poprvé viděli korejské manažery,“ uvedl šéf odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Stávka zaměstnanců tak bude pokračovat a podle odborářů skončí, až bude uzavřena kolektivní smlouva.

„My jsme jim oznámili požadavky, které mají už týden na stole. Seznámili jsme je s nimi a oni si vzali nějakou dobu na propočet, aby nám nakonec řekli, že si berou pár dní na projednání s korejskými vlastníky,“ sdělil Ďurčo.

Před zmíněným jednáním v průběhu úterý uvedl, že firma stávku narušila, když stávkující nechtěla pustit dovnitř a jejich místa obsazuje jinými zaměstnanci.

„Podle zákona o stávce a kolektivním vyjednávání nesmějí nahrazovat zaměstnance, kteří stávkují. A teď ani těm stávkujícím (zaměstnavatel) neumožňuje ani dostat se do fabriky, takže tam zřejmě budeme volat policii,“ uvedl během dne Ďurčo.

Odboráři zaměstnavatele upozornili, že případné nahrazování stávkujících jinými pracovníky je porušením zákona a odbory jsou připraveny se s ním kvůli tomu soudit. Firma pak naplánovala schůzku.

„Považuji to za úspěch, protože včera (v pondělí) nás nechali vyvést,“ glosoval to Ďurčo.

Část zaměstnanců jihokorejské výrobny pneumatik stávkuje s cílem uzavřít kolektivní smlouvu, v níž odbory žádají pro zaměstnance například zvýšení mezd.

Ve firmě pracuje 1100 lidí. Odbory uvedly, že stávku podporuje většina zaměstnanců, aktivně se do ní zatím zapojilo přes 190 z nich. Zatímco odboráři odhadují denní ztráty firmy na 15 milionů korun, společnost podle písemného vyjádření pro MF DNES až na 20 milionů korun denně.

„My jednáme o nárůstu kolem 30 až 50 milionů korun, takže se dá spočítat, kdy se jim to přestane vyplácet,“ uvedl v úterý předseda Ďurčo.

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Mezi požadavky odborů vycházející z kolektivní smlouvy patří mimo jiné zvýšení mezd o 8,3 procenta, dvacetiprocentní příplatek za noční směnu a víkendy nebo dvě koruny navíc k hodinové sazbě směnařů, uvedli už dříve odboráři. Velké části pracovníků se podle nich nezvýšily mzdy od roku 2018. Nástupní mzda operátora výroby podle odborářů činí 22 700 korun. Průměrnou mzdu zaměstnanců firma neuvádí.

„Nejsme levná pracovní síla“

Pracovníci v úterý ráno začali stávkovat před fabrikou, poté odjeli do Prahy před korejskou ambasádu. Na transparentech měli hesla jako „Konec korejských lží“ a „Nejsme levná pracovní síla“. Podpořit je přišli zástupci dalších odborových svazů a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula vyzval korejského velvyslance Kim Te-čina, aby se do jednání zapojil a dal obě strany dohromady.

Do Prahy přivezl stávkující jeden autobus, z chodníku naproti velvyslanectví pískali a bučeli na přijíždějící. Na transparentech byly i další nápisy jako „3% je moc málo“ a „Ignorance není sociální dialog“. V projevu pak odboráři zopakovali, že se marně s vedením firmy domáhají jednání. „Tento boj vyhrajeme až do konce,“ uvedl šéf odborové organizace firmy Pavel Rohel.

Středula česky i anglicky řekl, že zaměstnanci nezačali stávkovat ze své kratochvíle a jestli si někdo myslí, že toto je dobrá vizitka Korejské republiky v České republice, tak rozhodně není. „Byl bych nesmírně rád, kdyby se korejská ambasáda stala branou pro dosažení dohody. Prosím, pane velvyslanče, abyste se zapojil do jednání a dal obě strany dohromady,“ apeloval Středula.

Na závěr hodinového protestu chtěli odboráři předat dokument s požadavky. Velvyslanectví je odmítlo přijmout. „Chtějí to diplomatickou poštou. Možná to ostatní překvapilo, mně osobně tohle už Korejci udělali několikrát. Ještě že existuje datová schránka,“ uvedl Rohel.

,