Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Neobjasněné vraždy na severu Čech. Na vyřešení čekají i desítky let

  8:37
Loni řešila ústecká mordparta 10 vražd či pokusů o ně. Zaznamenala stoprocentní objasněnost. Stejný počet a úspěšnost se váže také k roku 2017. Ne vždy se ale v minulosti podařilo pachatele dopadnout a případy se změnily v takzvané „pomníčky“. Jaké to třeba jsou? Vybíráme čtyři z nich.
Na začátku loňského května našli dělníci při čištění koryta Bíliny pod jedním z...

Na začátku loňského května našli dělníci při čištění koryta Bíliny pod jedním z mostů zbraň, jednalo se o pistoli. Podle nánosu rzi bylo jasné, že ve vodě ležela opravdu hodně dlouho. | foto: Policie ČR

Narkomana střelili do hlavy, nález zbraně k objasnění nepomohl

Když se loni na začátku května čistilo v Bílině koryto stejnojmenné řeky, našli dělníci pod jedním z mostů zbraň. Jednalo se o pistoli. Podle nánosu rzi bylo jasné, že ve vodě ležela opravdu hodně dlouho.

O nezvyklém objevu okamžitě informovali místní policisty, kteří neváhali a spojili se s kriminálkou. Vzpomněli si totiž na dvacet let starý případ neobjasněné vraždy, při jehož vyšetřování se tehdy policistům vražednou zbraň najít nepodařilo.

Stalo se to 15. června 1998. Zfetovaný Jaroslav Růžička se v půl jedenácté večer vracel domů, do bytu své matky a nevlastního otce, kam už ovšem nedošel. Na chodbě paneláku osmnáctiletého problémového mladíka někdo střelil pistolí do hlavy.

„Beze zbytku naplňoval označení známá firma. Byl to místní feťák, hodně problémový člověk. Policie ho řešila prakticky neustále,“ popisuje oběť vedoucí odboru obecné kriminality krajské policie Martin Charvát. „Podle pitvy byl v době vraždy pod vlivem pervitinu.“

Vyšetřování nikam nevedlo. Policisté se k dnes již odloženému případu v minulosti vrátili několikrát. Naposledy právě loni v květnu po nálezu zbraně.

„Před těmi dvaceti lety ji policie hledala dokonce právě i v řece nedaleko místa činu u jednoho z mostů. Měla totiž poznatek, že pachatel utekl přes řeku a odhodil ji. Svědectví ale podle všeho nebylo přesné. Pátralo se tehdy pod špatným mostem,“ přibližuje Charvát.

Pistole je ovšem vzhledem ke svému stavu již nepoužitelným důkazem. Její prozkoumání nepřineslo nic konkrétního. „Že je vražedná, si bohužel můžeme jen myslet,“ podotýká Charvát.

Jeho kolegové se ale nezabývali jen zbraní. Znovu otevřený případ si důkladně nastudovali a vyslechli několik lidí včetně rodinných příslušníků zavražděného mladíka. „Nikam nás to neposunulo, a tak věc znovu založíme,“ dodává Martin Charvát.

Neznámý vrah i oběť. Zavražděného našli v septiku na pile

V případech označovaných za pomníky policisté neznají totožnost pachatele. Existují však i takové, kdy je pro ně neznámé také jméno oběti a vše je tak ještě větší záhadou. I takový mají ústečtí kriminalisté „v šuplíku“.

V září roku 2005 vyrazili do areálu pily ve Střížovicích na Litoměřicku poté, co obdrželi oznámení, že tam fekální vůz při čištění septiku nasál kus oblečení a lidskou kost. Nakonec jímka vydala celou lidskou kostru. Na lebce byla patrná rána po tupém předmětu.

„Myslíme si, že se jednalo o plosku kladiva. V přilehlé dílně jsme našli jedno, které by odpovídalo. Ale nebylo na něm nic patrné,“ popisuje Martin Charvát.

Podle pitvy se jednalo o muže středního věku vysokého asi 170 centimetrů. Kdy k činu došlo, lze jen velmi hrubě odhadnout. V septiku mohl ležet půl roku, ale i několik let.

„Zaměřili jsme se samozřejmě na všechny lidi, kteří tou pilou prošli, a zjistili jsme, že se tam střídali zahraniční dělníci, zejména ukrajinští,“ pokračuje Charvát. Právě spor mezi dvěma dělníky je podle policie nejpravděpodobnější verze toho, co se tehdy stalo.

Pátrání kriminalisty zavedlo právě až na Ukrajinu, konkrétně do Svaljavské oblasti, odkud dělníci na pile pocházeli. „Spolupracovali jsme s tamní policií, ale k ničemu nás to nepřivedlo. Dodneška je tak pro nás neznámá jak oběť, tak pachatel,“ krčí rameny Charvát.

Po mrtvém muži se nikdy nikdo nesháněl. Ani v Česku, ani na Ukrajině. „Tito dělníci jsou zvláštní sorta lidí. Spousta z nich nemá žádné rodinné zázemí, a tak ani nemusí někomu chybět,“ dodává Charvát.

Nyní už každopádně vrahovi trest nehrozí. Případ byl totiž promlčen.

Na chodbě v paneláku dostal mafián osm ran

Naléhavý hlas oznámil 4. listopadu 2006 před osmou hodinou večer na tísňovou linku záchranky, že na chodbě paneláku v mostecké ulici Jiřího Wolkera leží muž v louži krve.

Zdravotníci už mu ale pomoci nemohli. Sedmadvacetiletého Filipa Popelku předtím někdo osmkrát střelil do trupu a on vykrvácel kousek od dveří bytu své přítelkyně.

Co přesně se tehdy uvnitř domu stalo, není jasné. Neexistuje žádný přímý svědek. Lidé z okolních bytů prý ani nic neslyšeli. Podle věcí, které měl zavražděný tehdy u sebe, se vracel z paintballu. Svého vraha možná po zaparkování auta sám pustil dovnitř paneláku.

„Bylo tam totiž svědectví, že nějakému muži držel dveře, ale nebavil se s ním,“ vrací se k více než dvanáct let staré vraždě Charvát.

Policistům se podařilo sehnat i svědky, kteří viděli, jak dům v době, kdy mělo k činu dojít, opouští maximálně třicetiletý muž střední postavy v tmavém oblečení s černou kšiltovkou na hlavě a žlutou taškou v ruce.

Vyšetřovacích verzí bylo vzhledem k mladíkovým aktivitám několik. „Půjčoval peníze. Nabízelo se tedy, že se ho zbavil nějaký dlužník. Mohlo se jednat i o vyřizování účtů nebo boj o vliv. Byla to totiž figura z mosteckého podsvětí. V minulosti byl zapletený do několika kauz, které jsme vyšetřovali,“ doplnil Charvát s tím, že oběť v době činu vlastnila restauraci v Bílině a byla spolumajitelem sázkové kanceláře v Mostě.

Ve hře byla i varianta nájemné vraždy. Vyloučený je loupežný motiv. Filipovi totiž vrah nic neukradl.

O tom, že byl Popelka problémový člověk, svědčí i fakt, že byl několikrát trestaný za ublížení na zdraví. V době vraždy navíc stál před soudem ve známém případu mosteckého klubu Neprakta.

Do podniku se tehdy chtěla násilím dostat parta mladých mužů, mezi nimiž měl být právě i Popelka. U sebe měli boxery nebo tyče. Na místě proto došlo ke konfliktu s ochrankou. Její členové dva z útočníků v sebeobraně zastřelili.

V případu Popelkovy vraždy se policisté nedobrali ničeho konkrétního, neměli podezřelého. Nakonec tedy museli věc odložit a v současné době už je promlčená.

Bohatého německého seniora zachránil vadný zámek

Dvaasedmdesátiletý Franz Graf plánoval v nejbližší době zajet do servisu, aby se mu tam podívali na rozbitý zámek kufru jeho auta. Malá starost mu ale nakonec zachránila život.

Německý senior, jenž žil v Teplicích a o kterém se vědělo, že je movitější, šel 8. března 2011 ráno do garáže v teplické části Řetenice pro své auto. Když vyjížděl, přepadli ho dva maskovaní muži. Natlačili ho na zadní sedadlo a odjeli.

„Zastavili na odlehlém místě, kde ho vytáhli z auta, sebrali mu hodinky, tisíc eur a platební kartu. Snažili se z něj dostat PIN, on si nějaký vymyslel,“ líčí Charvát.

Následně ho hodili do kufru a dál vozili po Teplicku. Zastavili v místě, kterému se říká Kraví háj. „Otevřeli kufr a jeden z těch pachatelů ho střelil. Pak kufr zavřeli a vůz zapálili,“ vzpomíná Charvát.

Franz Graf ale právě díky vadnému zámku vylezl. Doplazil se o kousek dál, opřel se o strom a sledoval, jak jeho auto pohlcují plameny.

Policisté na místo dorazili poté, co si všimli, že z místa stoupá hustý dým. Bylo už odpoledne a po důchodci v tu chvíli už několik hodin pátrali. Když ho totiž ráno dvojice mužů přepadla u garáže, viděl to majitel jiné garáže a policii okamžitě zalarmoval. Do rozsáhlé pátrací akce se zapojil i vrtulník. „Možná se toho zalekli a loupež se kvůli tomu zvrtla,“ odhaduje Charvát.

Když k Franzi Grafovi přijeli záchranáři, mysleli si, že se budou muset postarat o podchlazeného starého pána s několika šrámy po fyzickém násilí. Po chvíli si ale všimli, že je postřelený.

Senior pachatele policistům popsal. Podle něj byl jeden z nich vysoký kolem 180 centimetrů, štíhlý s výrazným nosem. Oblečený do tmavé bundy a modrých kostkovaných kalhot. Druhý byl menší, podsaditý. Také v tmavém oblečení. Oba mluvili česky.

Policisté si zajistili videozáznam z jedné z teplických firem, na kterém je vidět, jak jsou pachatelé ono ráno za ním. Nešlo však o kvalitní nahrávku. Muži se nepokusili použít platební kartu u nás ani v Německu.

Policisté měli podezřelé, případ však nakonec v srpnu 2011 odložili. Pak se k němu ještě několikrát neúspěšně vrátili.

Franz Graf sice přežil, ale útok se na něm významně podepsal. Do té doby vitálního člověka hrůzný zážitek psychicky zničil.

  • Nejčtenější

Podvedený muž chtěl naházet 300 tisíc do bitcoinmatu, zastavil ho policista

Díky hodně šťastné náhodě nepřišel muž z Teplic o skoro 300 tisíc korun. Peníze se v nákupním středisku chystal vložit...

Česko-americký pár: Bezpečněji je tady, v USA po sobě střílí i děti

Premium Potkali se u Kolína. On americký basketbalista, ona česká plavecká trenérka. Z lásky jako trám se narodila Aliana....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně kazil výhled, půjde do Ústí. Přesun obřího poutače vyvolal kritiku

Vlnu nevole, zejména na sociálních sítích, vyvolalo umístění obřího, 40 metrů vysokého reklamního poutače, který...

Vzpomínky na husí kůži z Nagana. Dnes by náš zlatý gól neplatil, říká Čaloun

Premium Na nezapomenutelném olympijském Turnaji století v Naganu 1998 zažil opojné chvíle, ale čelil i situaci, která se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zničená socha se roky válí u křoví, nad nabídnutou tisícovkou za ni město váhá

Poškozenou keramickou sochu Květ, kterou v 80. letech 20. století vytvořili Štěpán a Marie Kotrbovi a roky leží...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Při požáru bytu v Teplicích našli mrtvého člověka, jeden hasič se popálil

Při nočním požáru bytu v Teplicích našli hasiči mrtvého člověka. Policisté nyní místo ohledávají a povolali i psovoda...

Severočeské doly získaly povolení těžit uhlí v lomu Bílina až do roku 2035

Severočeské doly získaly od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení prodloužit těžbu uhlí v lomu Bílina do roku 2035,...

Před rozšířením silnice u chemičky budou napřed pyrotechnici hledat munici

Rozšiřování silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem na čtyřpruh má začít v roce 2026 a hotovo by mohlo být o tři roky...

Oprava pivovaru si žádá víc času i peněz, pak v něm bude výrobna uzenin

Rekonstrukce bývalého pivovaru na Tyršově náměstí v Litoměřicích stále pokračuje. Stavba bude dražší, než za kolik se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...