Ústecký kraj se rozhoduje, zda vstoupí do Lužické nemocnice v Rumburku

  16:18aktualizováno  16:18
Jednání rumburské radnice a společnosti Krajská zdravotní o převzetí části ztrátové Lužické nemocnice jde do finále. Nyní si nechává vedení firmy, která spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, zpracovávat audit hospodaření a v květnu se rozhodne, zda část zdravotnického zařízení pod svou patronaci vezme.

Lužická nemocnice v Rumburku | foto: Jiří Nýdrle, MF DNES

„V současné době probíhá audit, na jehož základě by se mělo určit, zda a jakým způsobem Krajská zdravotní (KZ) provoz části Lužické nemocnice převezme,“ uvedl rumburský starosta Lumír Kus (ANO).

„Audit, ke kterému poskytujeme všechny potřebné údaje, bude dokončen v dubnu a v květnu by se mělo definitivně rozhodnout, jak se situace kolem naší nemocnice vyřeší,“ dodal starosta.

Předseda představenstva KZ Jiří Novák na konci minulého roku uvedl, že půjde hlavně o zajištění péče v oborech interny a chirurgie. O další spolupráci bude možné jednat až po obdržení auditorské zprávy.

„Až bude audit hotový, rozhodne se, jak to bude s dluhy Lužické nemocnice. Musíme na něj počkat,“ řekl krajský náměstek pro zdravotní péči Stanislav Rybák (KSČM).

Fotogalerie

Lužická nemocnice, která zajišťuje lékařskou péči pro zhruba 55 tisíc lidí ve Šluknovském výběžku, bojuje dlouhodobě s finančními i personálními problémy. Kvůli nedostatku lékařů muselo například v minulém roce uzavřít její vedení porodní oddělení.

„Situace je pořád špatná, stejně jako v jiných zdravotnických zařízeních po celé republice,“ přiblížil ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec.

„Neustále nám chybí jak lékaři, sestry, tak i ten nejnižší zdravotnický personál, a že stále všechny hledáme, je takový evergreen. V současné chvíli hledáme zhruba pět až šest lékařů a u sester je to zhruba patnáct,“  doplnil ředitel Dubravec.

Finanční ztráty, které se pohybují v desítkách milionů ročně, znamenají pro pokladnu Rumburku coby zřizovatele velkou finanční zátěž. Už dva roky proto radnice hledá strategického partnera, který by jí pomohl situaci stabilizovat.

Jednání se soukromými firmami zkrachovala

Nejdříve vedení Rumburku jednalo primárně s krajem, který ovládá KZ, objevili se ale další zájemci a město se rozhodlo vypsat tendr. Kraj však odmítl podat přihlášku.

Do veřejné soutěže se původně přihlásily tři společnosti, a to Agel, Penta a zdravotnická firma Česká zdravotnická. Nakonec zůstala ale jen investiční společnost Penta, která nabídla, že nemocnici odkoupí za jedinou korunu, a požadovala od města vyplacení 100 milionů na investice.

Kvůli této podmínce ale jednání zkrachovalo a Penta vycouvala. Od té doby radnice znovu komunikuje o situaci v nemocnici už jen s krajskou samosprávou.

Tlak na převzetí Lužické nemocnice krajem vyvíjejí i starostové okolních obcí a měst a senátor za Děčín Zbyněk Linhart. Ten na začátku července loňského roku sepsal petici, kterou na internetu podepsalo bezmála 1 200 lidí.

„My, podepsaní, důrazně žádáme, aby Ústecký kraj, Všeobecná zdravotní pojišťovna, další pojišťovny a vláda ČR v rámci své kompetence ve vztahu ke zdraví a zdravotním službám občanům Ústeckého kraje zajistily dostupnost a kvalitu zdravotních služeb ve Šluknovském výběžku a začaly plnit zákony a Ústavu v plném rozsahu a nadále nezhoršovaly už tak nedostatečnou úroveň veřejných služeb na Šluknovsku,“ stojí v dokumentu.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Další z rubriky

Nehoda vlaku na Lounsku poškodila stovky pražců, trať otevřou až v létě

Vagony poškodily několik kilometrů železničního svršku, konstrukce železničních...

V pátek 24. května se měla otevřít železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku, kde před týdnem vykolejil...

K závodu o lithium se připojil i stát, Diamo začne zkoumat stará ložiska

Průzkumný vrt v Cínovci.

Česko se chce přiživit na lithiové horečce, která postihla Krušné hory. Státní firma Diamo začne zkoumat, zda lze...

Šluknov chystá cyklostezku, která ho propojí s Lužicí. Čeká jen na dotaci

Stezka propojí Šluknov se Sohlandem (foto) či Budyšínem.

Plán na vybudování stezky pro pěší a cyklisty ze Šluknova do Rožan na česko-německé hranici se posunul o krok dál....

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.

Najdete na iDNES.cz