Rumburk se rozhodl zachránit Lužickou nemocnici sám

  8:10aktualizováno  8:10
Rumburk se pustil do záchrany ztrátové Lužické nemocnice poté, co se nepodařilo dohodnout její převzetí Ústeckým krajem ani prodej soukromému subjektu. Prvním krokem je přestěhování lůžek akutní péče interny včetně jednotky intenzivní péče z pavilonu v Podhájí do hlavní nemocniční budovy.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Uleví se tak lékařům a personálu a také se ušetří za převoz pacientů sanitkami z jedné budovy do druhé. V nemocnici momentálně připravují nové rozmístění pracovišť a lůžek, po jeho schválení představenstvem se celá akce rozběhne. Hotovo by mělo být do konce srpna.

Fotogalerie

„Nemocnici město zavírat nechce, kromě restrukturalizace se snaží najít i další cesty, jak ji udržet,“ řekl mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil. Jaké to konkrétně jsou, ale neuvedl.

Ředitel nemocnice Petr Dubravec uklidňuje, že by kvůli sestěhování oddělení došlo k propuštění některých zaměstnanců.

„Jisté je to, že akce bude znamenat úlevu pro lékaře a pacienty, kteří nebudou muset mezi oběma areály přejíždět, lékařům a sestrám se uleví, nebudou muset obsluhovat dvě pracoviště s akutními lůžky, každé v jiné budově, nebudou muset tolik sloužit,“ sdělil Dubravec.

Kolik bude celá akce stát, zatím Dubravec neuměl odhadnout, zároveň však připustil, že sestěhování nepřinese velké úspory na provozních nákladech. „Budova v Podhájí totiž bude dál fungovat, potřebuje vodu, teplo, světlo,“ vysvětlil ředitel.

V Podhájí zůstanou ošetřovatelská lůžka, gastroenterologie, laboratoř a rehabilitace.

Finanční i personální problémy

Lužická nemocnice, jejímž stoprocentním vlastníkem je město Rumburk, se potýká s finančními i personálními problémy už několik let. Jen loňská ztráta dosáhla výše 30 milionů korun, tu letošní odhaduje vedení špitálu na více než 40 milionů.

Ztráty platí Rumburk ze svého rozpočtu, což pro něj znamená vysokou finanční zátěž a omezení jiných investic ve městě. V loňském roce proto chtěla radnice nabídnout nemocnici do jiných rukou, jednání s Ústeckým krajem i vypsaný tendr na prodej však skončily krachem.

„Největším současným problémem je počet provedených výkonů, který poklesl. Pokles výkonů znamená méně peněz od pojišťoven, mzdové náklady se přitom nesnižují, neboť je třeba držet služby,“ poznamenal Dubravec.

Rumburku pomáhají se záchranou Lužické nemocnice i starostové okolních měst a obcí, je totiž klíčovým zdravotnickým zařízením pro tisíce obyvatel Šluknovského výběžku. „Zatím jsme dosáhli toho, že Ústecký kraj bude tlačit na zdravotní pojišťovny.

Ty mají ze zákona povinnost zajistit společně s krajskými samosprávami dostupnou akutní zdravotní péči. Máme příslib i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že na to dohlédne, termín dal ke konci července,“ uvedl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Senátor Zbyněk Linhart zase na podporu rumburského špitálu inicioval petici, jež žádá dostupnost kvalitních zdravotních služeb pro občany Šluknovského výběžku.

Zatím její elektronickou podobu podepsala více než tisícovka lidí, další desítky lidí podepisují papírové verze. Ty se nacházejí na radnicích či v infocentrech.

Autor:

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Trať na Lounsku se po vykolejení nákladního vlaku otevře do pátku

Na železniční trati mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku 17. května...

Železniční trať mezi Hřivicemi a Domoušicemi na Lounsku se po vykolejení nákladního vlaku otevře zřejmě do pátku....

Developer zvažuje, že prodá památkově chráněné Hadí lázně v Teplicích

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Chátrající objekt Hadích lázní v Teplicích by mohl brzy změnit majitele. Jak zjistila MF DNES, nynější vlastník, kterým...

Národní park České Švýcarsko ustupuje civilizaci. Ubude klidových území

Pravčická brána

Národní park České Švýcarsko přijde o čtyři procentní body klidových území. Rada a správa parku se dohodly na novém...

Najdete na iDNES.cz