Rumburk se rozhodl zachránit Lužickou nemocnici sám

  8:10aktualizováno  8:10
Rumburk se pustil do záchrany ztrátové Lužické nemocnice poté, co se nepodařilo dohodnout její převzetí Ústeckým krajem ani prodej soukromému subjektu. Prvním krokem je přestěhování lůžek akutní péče interny včetně jednotky intenzivní péče z pavilonu v Podhájí do hlavní nemocniční budovy.

Rumburská nemocnice, areál V Podhájí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Uleví se tak lékařům a personálu a také se ušetří za převoz pacientů sanitkami z jedné budovy do druhé. V nemocnici momentálně připravují nové rozmístění pracovišť a lůžek, po jeho schválení představenstvem se celá akce rozběhne. Hotovo by mělo být do konce srpna.

Fotogalerie

„Nemocnici město zavírat nechce, kromě restrukturalizace se snaží najít i další cesty, jak ji udržet,“ řekl mluvčí rumburské radnice Luděk Stínil. Jaké to konkrétně jsou, ale neuvedl.

Ředitel nemocnice Petr Dubravec uklidňuje, že by kvůli sestěhování oddělení došlo k propuštění některých zaměstnanců.

„Jisté je to, že akce bude znamenat úlevu pro lékaře a pacienty, kteří nebudou muset mezi oběma areály přejíždět, lékařům a sestrám se uleví, nebudou muset obsluhovat dvě pracoviště s akutními lůžky, každé v jiné budově, nebudou muset tolik sloužit,“ sdělil Dubravec.

Kolik bude celá akce stát, zatím Dubravec neuměl odhadnout, zároveň však připustil, že sestěhování nepřinese velké úspory na provozních nákladech. „Budova v Podhájí totiž bude dál fungovat, potřebuje vodu, teplo, světlo,“ vysvětlil ředitel.

V Podhájí zůstanou ošetřovatelská lůžka, gastroenterologie, laboratoř a rehabilitace.

Finanční i personální problémy

Lužická nemocnice, jejímž stoprocentním vlastníkem je město Rumburk, se potýká s finančními i personálními problémy už několik let. Jen loňská ztráta dosáhla výše 30 milionů korun, tu letošní odhaduje vedení špitálu na více než 40 milionů.

Ztráty platí Rumburk ze svého rozpočtu, což pro něj znamená vysokou finanční zátěž a omezení jiných investic ve městě. V loňském roce proto chtěla radnice nabídnout nemocnici do jiných rukou, jednání s Ústeckým krajem i vypsaný tendr na prodej však skončily krachem.

„Největším současným problémem je počet provedených výkonů, který poklesl. Pokles výkonů znamená méně peněz od pojišťoven, mzdové náklady se přitom nesnižují, neboť je třeba držet služby,“ poznamenal Dubravec.

Rumburku pomáhají se záchranou Lužické nemocnice i starostové okolních měst a obcí, je totiž klíčovým zdravotnickým zařízením pro tisíce obyvatel Šluknovského výběžku. „Zatím jsme dosáhli toho, že Ústecký kraj bude tlačit na zdravotní pojišťovny.

Ty mají ze zákona povinnost zajistit společně s krajskými samosprávami dostupnou akutní zdravotní péči. Máme příslib i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že na to dohlédne, termín dal ke konci července,“ uvedl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Senátor Zbyněk Linhart zase na podporu rumburského špitálu inicioval petici, jež žádá dostupnost kvalitních zdravotních služeb pro občany Šluknovského výběžku.

Zatím její elektronickou podobu podepsala více než tisícovka lidí, další desítky lidí podepisují papírové verze. Ty se nacházejí na radnicích či v infocentrech.

Autor:

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Výbuch před 30 lety rozbil v Ústí tisíc oken, nejspíš za ním stála StB

V atriu ústeckého krajského národního výboru vybuchly 8. února 1989 dvě nálože....

Mnohacentimetrová vrstva skla na zemi, vysypaná okna a kráter v záhonu. Přesně před 30 lety, 8. února 1989, vybuchly v...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

Další z rubriky

Směna divadla a muzea vyvolává otazníky, zejména ohledně financování

Vedení Ústí a vedení kraje uvažují o směně dvou výrazných kulturních institucí...

Magistrát Ústí nad Labem se vrhá do zvláštní výměny. Známé a svými projekty proslulé ústecké muzeum by podle...

Stometrový chemický tanker po půl roce čekání konečně vyplul do Hamburku

Chemický tanker proplouvá ústeckým Masarykovým zdymadlem

Jeden z největších u nás vyrobených chemických tankerů, se vydal na cestu do Hamburku. Dopoledne proplul Masarykovým...

Na krajských silnicích jezdí stále více řidičů pod vlivem omamných látek

Ilustrační snímek

Severočeští šoféři, kteří se napili či si vzali drogy, jsou stále častějšími viníky nehod. Jen v loňském roce řídilo v...

Najdete na iDNES.cz