Plameny v Českém Švýcarsku se ve větru šíří, dostaly se už i do Německa

  • 273
Požár v Národním parku České Švýcarsko, se kterým hasiči bojují od nedělního rána, se v pondělí odpoledne kvůli větru začal šířit. Evakuováni museli být turisté i obyvatelé z okolí. Podle správy parku je zasaženo víc než deset hektarů lesa. Oheň už se rozšířil i do Německa. Česko jedná o pomoci se Slovenskem, sdělil Vít Rakušan. Podle hasičů se kouř táhne téměř přes celou republiku.

„Požár se rozšířil poměrně dramaticky. Dnes ráno jsme byli lehce optimističtí, že by dneska požářiště mohla být pod kontrolou, nicméně začal foukat poměrně silný vítr, který to rozdmýchal a situaci zdramatizoval,“ řekl v pondělí ředitel správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Od Pravčické brány, kterou by dle vyjádření správy parku mohly plameny také zachvátit, bylo v pondělí odpoledne evakuováno 80 lidí a dalších 60 lidí muselo odejít z tábora v Dolském Mlýnu.

Později k nim přibyli i obyvatelé obce Mezná a osady Mezní Louka. Jde o desítky lidí, hasiči je převáželi do náhradních prostor ve Vysoké Lípě. Odtud je poté rozváželi ke známým a příbuzným. Podle informací iDNES.cz zatím nikdo nepotřeboval ubytování od obce.

Poté začala částečná evakuace Hřenska. Během noci muselo své domovy opustit celkem asi 50 obyvatel obce z pravého břehu Kamenice.

„Většinou to byli majitelé objektů,“ řekl mluvčí hasičů Milan Rudolf. Podle něj někteří obyvatelé odjeli sami vlastními auty, ostatní převezli hasiči do Děčína, kde nalezli dočasné ubytování.

Z Ferdinandova hasiči evakuovali německý dětský tábor. Jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa.

Hasební práce oproti původním plánům v noci na úterý neustaly. Letecká služba hasičů byla z bezpečnostních důvodů pozastavena, létat začaly vrtulníky opět po rozednění.

Přes noc se požár rozšířil do obce Mezná, kterou hasiči evakuovali už v pondělí. V noci oheň podle Rudolfa zasáhl v Mezné několik domů, z obce se museli stáhnout i hasiči. „Nešlo to. Prostě to nešlo. Všichni jsme se v noci z Mezné museli stáhnout,“ uvedli na facebooku hasiči z Varnsdorfu, kteří v obci zasahovali.

Kouř a dým z rozsáhlého požáru je patrný i v jiných částech republiky, podle hasičů se šíří v pásu téměř přes celou republiku.

Hasičům také vyráží na pomoc posily. „Do Hřenska již dorazily posilové jednotky ze záchranného útvaru Hlučín a do rána ještě dorazí další posilové jednotky z okolních krajů.“

Oheň se šíří i do Německa

V průběhu pondělí oheň zachvátil i koruny stromů, v jednu chvíli se tak evakuace týkala i hasičů, kterým dorazili na pomoc také němečtí kolegové. Jednotky se však vrátily zpět kvůli rozšíření požáru na německé straně.

Příčina požáru zatím není známá, šéf parku Pavel Benda viní ze vzniku ohně neopatrného turistu. (26. července 2022)

„Sjíždí se nám jednotky z okolních krajů. Dorazil už záchranný útvar Hlučín s velkokapacitními cisternami. Ráno už budeme mít k dispozici větší množství jednotek než dnes,“ řekl Rudolf. Na pomoc hasičům do NP České Švýcarsko v úterý ráno dorazí hasiči a technika ze tří krajů. Půjde o 56 hasičů a 24 kusů techniky, uvedl hasičský sbor.

Práci komplikuje složitý skalnatý terén, naopak pomáhá blízkost řeky Labe, ze které čerpají hasiči vodu. Nejvíce by prospěl déšť, podle předpovědi meteorologů by se mohl objevit nad Českým Švýcarskem nad ránem.

Česko jedná o pomoci se Slovenskem

Česko jedná se Slovenskem o pomoci kvůli požáru u Hřenska. Slováci by mohli na místo poslat požární vojenskou techniku, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

„Chtěl bych požádat hlavně turisty, aby přehodnotili své plány, aby sem nejezdili,“ vyzval v průběhu pondělí hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO)

Na místo v pondělí zamířila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). „Situace je hodně komplikovaná, protože terén je málo přístupný, horko, vítr do toho, sucho, pozůstatky kůrovcové kalamity, je to skutečně mimořádné,“ řekla Hubáčková. Podle ní nyní ministerstvo pomoci nemůže, hasiči podle ní zásah zvládají jak technicky, tak personálně.

Ministr vnitra Vít Rakušan na Twitteru poděkoval všem, kdo se snaží oheň dostat pod kontrolu. „Na zásah jede osobně dohlédnout generální ředitel hasičů Vladimír Vlček,“ doplnil.

V Českém Švýcarsku hoří od nedělního rána. Původní ohnisko mělo o víkendu zhruba tři hektary, hasiči ho dostali pod kontrolu. Později se však oheň rozšířil přes silnici do další části lesa.

Situace se následně zdála být pod kontrolou, jenže silný vítr v pondělí odpoledne vše zdramatizoval. Na místě pomáhají i vrtulníky.

„Stojí za tím člověk“

Šéf parku Pavel Benda viní ze vzniku ohně neopatrného turistu. „Jsem přesvědčen o tom, že za tím stojí člověk, nebyla tu žádná bouřka. Stoprocentně si tam nějaký nezodpovědný člověk udělal ohýnek, odešel a toto je následek,“ uvedl Benda v České televizi.

Správa parku tak uvažuje, zda zpřísní podmínky pro vstup lesa. „Budeme muset zhodnotit, zda se neinspirovat na německé straně, kde je vyhlášený úplný noční zákaz vstupu do lesa,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz mluvčí správy.

Sbor dobrovolných hasičů Rumburk na Facebooku situaci sleduje a zveřejňuje obrazové materiály přímo z místa. Dým požáru je viděl i ve vzdálených obcích například z Dolní Poustevny na česko-německé hranici.

,