Na Litoměřicku řádí na hřbitovech zloději, policie je bezradná

  8:42aktualizováno  8:42
Zloději obcházejí na Litoměřicku hřbitovy a kradou z nich měděné nápisy či ozdobné kovové součásti hrobů. Nedávno se dokonce ztratila se i socha anděla. Dopadnout pachatele je téměř nemožné. Policie nechytila ani ty, kteří loni vykradli hrobku biskupa.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Zmizení pískovcového anděla, jenž vážil kolem dvou set kilogramů a měřil přes dva metry, nahlásil v Roudnici nad Labem o minulém víkendu majitel hrobu na místním hřbitově. Sochu v hodnotě 250 tisíc korun ale mohli zloději odvézt už o několik týdnů dřív.

Krádeže na hřbitovech

Největší a nejznámější krádeží na severočeských hřbitovech je odlámání 824 bronzových nápisů na Národním hřbitově v Terezíně na jaře 2008. Trojice zlodějů z Mostu část bronzu prodala ve sběrně na Žatecku, později dostali za krádež u litoměřického soudu 3,5, 4 a 4,5 roku ve vězení.

Peter Hricko a Libor Mirga ale zmizeli do Londýna, v Česku zůstal jen Miroslav Daňo. Ani jeho odsouzení ovšem ještě není pravomocné, po odvolání u krajského soudu se případ vrátí k projednávání do Litoměřic.

Loni zloději vnikli do hrobky nedávno pochovaného biskupa Josefa Koukla a ukradli z něj zlatý prsten a kříž. Věci ani zloděje se zatím policistům nepodařilo najít. (více zde)

Ukradená socha anděla na hřbitově v Roudnici

Ukradená socha anděla na hřbitově v Roudnici

"Zatím se nám nikdo neozval, že by si něčeho podezřelého všiml. Případné svědky žádáme, aby se nám ozvali na linku 158," vyzvala litoměřická policejní mluvčí Alena Romová.

Zajímavé je, že zloděje nelákají v posledních týdnech různé hřbitovy, ale právě jen ty na Litoměřicku. V okolí zloději v minulých čtrnácti dnech ukradli měděnou desku v Litoměřicích, sekačku a křovinořez z bývalé márnice u Hrušovan.

Ze hřbitova v Roudnici zmizely kromě anděla z dalších čtyř hrobů měděné nápisy a ozdoby, z dalšího zloději sebrali měděnou desku s vyobrazením Krista. Ta měla i historickou hodnotu, protože pocházela z roku 1920.

"Souvislosti mezi jednotlivými krádežemi se nepodařilo zjistit. Že se tady sešlo v krátké době několik takových případů, je spíš náhoda," odhadují policisté.

Proti těmto zlodějům se těžko bojuje

Socha anděla z pískovce je nejspíš určená pro nějakou soukromou sbírku. U ostatních kradených věcí ze hřbitovů je pravděpodobné, že skončily nejspíš ve sběrných surovinách.

Naopak jinde na severu Čech policie problémy tohoto typu nemá. "My jsme takový případ už delší dobu, myslím několik měsíců, neřešili," potvrdila například mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová. Žádné zprávy o krádežích na hřbitovech nevydala ani další okresní ředitelství policie.

Proti zlodějům na hřbitovech nelze účinně bojovat. Potvrdil to i ředitel Městské policie v Roudnici nad Labem Martin Müller.

"Kontroly děláme na hřbitově pravidelně, nyní je zkusíme dělat ještě častěji. Ale těžko říct, jak uspějeme. Hřbitov je velký a nepřehledný. Pokud nebudou lidé všímaví, těžko s tím něco uděláme," řekl Müller.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Další z rubriky

Severočeši jsou na špici v okresním stěhování, migrují z města do města

Časté byly i obousměrné přesuny obyvatel mezi Teplicemi (na snímku sídliště...

Mezi jednotlivými městy v severočeských okresech panuje čilé stěhování. Mezi lety 2005 a 2017 se lidé nejvíce...

Ústecký kraj nakoupil nové autobusy. Jsou předražené, tvrdí opozice

Nové autobusy Dopravního podniku Českých Budějovic.

Za více než miliardu korun pořídil Dopravní společnost Ústeckého kraje celkem 161 linkových autobusů. Kraj si na ně...

V Lovosicích opraví bazény, podepsal se na nich čas, ale i povodně

Spolu s rekonstrukcí bazénů dostane i skluzavka (na snímku) nový povrch.

Léto je sice ještě daleko, ale městské koupaliště v Lovosicích se už musí začít připravovat na nadcházející sezonu....

Najdete na iDNES.cz