Sto tisíc třícentimetrových lososů vyplouvá do řek v Českém Švýcarsku

  18:38aktualizováno  18:38
Před dvěma měsíci vědci vysadili do inkubačních schránek v říčkách Jetřichovická Bělá a Kamenice na území Národního parku České Švýcarsko sto tisíc jiker lososů ve stádiu očního bodu. Dnes část dvou až třícentimetrových rybiček vypustili na svobodu.

Metodu vývoje mladých lososů v plovoucích inkubátorech odborníci zatím hodnotí jako velice úspěšnou. 

„Na Bělé u Jetřichovic bylo minimum mrtvých jiker, úspěšnost inkubace je hodně vysoká. Kolem 98 procent,“ sdělil Jiří Křesina z neziskové organizace Beleco, která stojí za projektem podpory kriticky ohroženého lososa obecného a jeho návratu do českých řek.

Fotogalerie

„Říčkou neprošly žádné větší průtoky, které by vývoj ohrozily. V druhé lokalitě na Kamenici ovlivnily negativně inkubaci tři větší průtoky. Úspěšnost tam tedy bude nižší. Odhaduji ji tak kolem osmdesáti procent. I tak se ale jedná o velký úspěch,“ dodal Jiří Křesina.

Osmnáct plovoucích inkubátorů v Bělé a šestnáct v Kamenici hlídaly po celou dobu fotopasti. Výzkumníci se totiž z počátku obávali zvědavců, kteří by mohli schránky otevřít či poničit.

To se naštěstí nepotvrdilo a fotopasti pouze prozradily, že nejvíce návštěvníků v okolí pokusných stanovišť bylo vždy o nedělích.

„Zřídili jsme tu proto i provizorní informační cedule, které popisují, o co se jedná a fotografie lidem navíc ukazují v jaké fázi se právě jikry či plůdek nacházejí,“ doplnil Křesina.

Čerstvě vypuštění lososi, které v tuto chvíli ohrožují predátoři jako je pstruh, volavka nebo ledňáček, budou v následujících týdnech přirozeně migrovat do řeky Kamenice a ještě později po řece Labi až do Severního moře a dále do oceánu. Do Česka a řeky Kamenice by se měli vrátit po čtyřech až pěti letech.

Celý projekt začal v září loňského roku a potrvá pět let. Každý rok se tak bude v národním parku tímto způsobem inkubovat sto tisíc lososů. Nová metoda líhnutí jim má v dospělosti ještě více pomoci k návratu do jejich „rodných“ vod, kam se vracejí zpět z moře vytřít.

Při tomto způsobu odchovu je totiž malá rybička v domovské vodě déle než při metodě vypouštění živých plůdků, a proto by měla i po několika letech při návratu z moře lépe rozpoznat chuť vody.

Záchrana lososů

  • Každé jaro, během následujících pěti let, se bude sto tisíc lososů líhnout ve speciálních plovoucích inkubátorech. Ty jim mají pomoci při návratu z moře zpět na sever Čech.
  • Jikry pocházejí ze specializované líhně ve Švédsku. V saském Neustadtu se po smíchání s mlíčím nechají nalíhnout do stadia očních bodů, tedy životaschopné rybičky.
  • Cena jednoho jedince jsou necelé čtyři koruny.

Páteční akce vypouštění malých ryb se zúčastnil i hydrobiolog Krkonošského národního parku Adam Bednařík. „Inkubační schránky by se mohly využít pro rozmnožování i jiných druhů ryb. U nás v Krkonoších by byly vhodné například pro pstruha,“ uvedl odborný pracovník nejstaršího českého národního parku.

Bednařík dodal, že kvůli silnému okyselení řek v minulosti pstruh z některých částí toků našich nejvyšších hor také vymizel a v současné době mu přirozený návrat znemožňují četné překážky v tocích.

Nezávisle na vědeckém výzkumu spolku Beleco pokračuje v Českém Švýcarsku i nadále vysazování lososích plůdku. To už jednadvacet let organizují rybáři spolu s národním parkem. Za pár dnů by tak do vod Chřibské Kamenice měly přibýt další tisíce malých lososů.

I přes všechny tyto snahy se však poslední roky do zdejších toků vrací méně dospělých jedinců, než by odborníci očekávali.

„V roce 2002, pět let poté, co jsme s vysazováním malých lososů začínali, byla návratnost vysoká, což nás navnadilo. Pak ale došlo k meziročnímu poklesu a ten trvá s drobnými výkyvy dodnes. Zatím se nám, ani německým kolegům, nepodařilo zjistit, co by mohlo být příčinou,“ popsal skutečnost Tomáš Kava, jednatel Českého rybářského svazu Ústí nad Labem.

Loni zřejmě i kvůli extrémnímu suchu a teplé vodě do Hřenska před Edmundovu soutěsku připlulo jen pět jedinců.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Další z rubriky

Hala, kde při taneční soutěži kolabovaly děti, dostane novou klimatizaci

V hale hrají své zápasy také děčínští basketbalisté. I zástupci klubu...

Do haly Armex Sportcentrum v Děčíně, ve které minulý týden kolabovaly děti při taneční soutěži, chystá město pořídit...

Vrtulník letící pro pacienta nouzově přistál u Mostu, kvůli možné závadě

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Vrtulník záchranné služby z Ústí nad Labem letící pro pacienta musel dopoledne nouzově přistát na louce poblíž...

Stovky motorkářů vyrazily na silnice na společnou jízdu s policisty

Motorkáři se projeli Ústeckým krajem za doprovodu policistů v rámci preventivní...

Ústeckým krajem projely v sobotu dopoledne téměř čtyři stovky motocyklistů. Na bezmála osmdesát kilometrů dlouhou trasu...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz