Dřevo na opravu vzácné památky připluje po Labi, jako před staletími

  8:00
Nejnavštěvovanější památku v Litoměřicích, pozdně gotický dům Kalich, který je považován za ikonu města, čeká oprava. Krov památné stavby je totiž po řadě nevhodných rekonstrukcí ve velmi špatném stavu.

Při chystané renovaci bude tento historický unikát opraven použitím původních technologií včetně plaveného a máčeného dřeva. Jednotlivé fáze rekonstrukce budou moci lidé sledovat takřka v přímém přenosu.

Jedlové, modřínové, smrkové, dubové a jasanové kmeny jsou nyní svázány do vorů a připraveny ke spuštění na vodu.

„Už jen čekáme, až odtaje sníh z hor, protože v podjezí na zdymadle v Českých Kopistech na levém břehu Labe, kde máme povoleno vázání vorů, je stále ještě silný proud,“ sděluje tesař Zdeněk Oravec, který se už řadu let podílí na obnově kulturních památek.

„Kmeny budou v Labi asi dva až dva a půl měsíce. Pak se splaví do Litoměřic na lodní náměstí, kde by měly zaplout až do náplavky,“ dodává Oravec.

Kmeny pak budou od řeky převezeny na Mírové náměstí, kde z nich tesaři před očima lidí vytvarují jednotlivé střešní prvky. „Délky a průměry kmenů přesně odpovídají výpisu potřebného materiálu, už při těžbě byly přizpůsobeny tomu, jaký prvek se z nich vyrobí,“ podotýká Zdeněk Oravec.

Druhá část kmenů bude zhruba tři měsíce máčena v Zahořanech. „Do návesního rybníku dáme čtyři vorové tabule, usadit bychom je tam chtěli ve středu nebo čtvrtek příštího týdne,“ vypráví zkušený tesař.

„Kmeny v těchto vorových tabulích jsme spojili starým způsobem tzv. rádlováním, na který se používaly dráty. Tato metoda však nebyla pro plavení na řece spolehlivá, protože na divoké vodě dráty při nárazu do kamenů praskaly,“ vysvětluje tesař.

Vory, které poplují po „živé“ labské vodě proto tesaři chtěli svázat houžvemi. „Ty se ale v těchto suchých letech nedají sehnat, a tak jsme použili lana. To je však jediný novodobý prvek, jinak je vše vytvořeno původní technologií,“ upozorňuje Oravec.

Vlastní oprava krovů Kalicha začne zhruba za dva roky

Samotná oprava krovů Kalicha začne zhruba za dva roky. „To je i doba, kterou potřebuje dřevo, aby bylo dostatečně vyschlé a připravené,“ podotýká historik a stavební technik Kamil Podroužek z katedry historie Univerzity Jana Evangelista Purkyně.

Historie domu 'Kalich'

  • Pozdně gotický dům z 1. poloviny 16. století v letech 1570-80 renesančně přestavěl Ambrosio Balli pro měšťanskou rodinu Mrázů z Milešovky.
  • Erb rodiny Mrázů je vytesán na vstupním portálu a vyobrazen na dvorním průčelí, kde je i zčásti zachovalá původní renesanční malba.
  • Později zde sídlil solní úřad, který byl označen znakem rakouského mocnářství, umístěným nyní v podloubí, roku 1655 dům získalo město.
  • V roce 1834 proběhla rozsáhlá přestavba, kdy byly sňaty renesanční štíty a nahrazeny empirovým řešením průčelí.
  • V roce 1877 bylo v přízemí umístěno první zdejší muzeum.
  • Poslední větší stavební úpravy zde proběhly na počátku 50. let minulého století.
  • Dům byl původně nazýván „Pod Bání“ podle vyhlídkové věžice v podobě kalicha, připomínajícím tradici vinařství ve městě.

„Krov na Kalichu je unikát nadregionálního významu, v České republice jde o zcela ojedinělou takto zajímavou dochovanou konstrukci, proto jej chceme rekonstruovat s poučeným pohledem a dobovými prostředky,“ zdůrazňuje Podroužek.

Věžičku na Kalichu mnoho lidí považuje za symbol Litoměřic.

„Lidé si myslí, že na tomto domě byla odjakživa. Podrobným zkoumáním jsme však na konci minulého roku zjistili, že se původně jednalo o dva srostlé gotické domy. Ty byly v renesanci spojeny, ale věžička zde v té době s největší pravděpodobností vůbec nebyla,“ upozorňuje historik.

„Věž je sice datována do doby renesanční opravy, avšak průzkum ukázal, že nejstarší provázání věže s krovem, pochází až z baroka. Věž také byla dříve daleko užší a vypadala trochu jako věžička od minaretu,“ dodává historik.

Mladší krov je vespodu, na něm stojí mnohem starší věžička

Průzkum odhalil, že mladší krov, který je paradoxně vespodu, je roku 1834. Na něm stojí mnohem starší věžička, jejíž dřevo bylo podle dendrochronologických dat káceno roku 1569.

„Zjistili jsme také, že krov má v sobě dlaby, které tam nepatří. Další průzkum ukázal, že se jedná o plavené dříví, které má v sobě vysekané vorové žabky, to nás dovedlo k myšlence, použít k opravě dřevo z vorů plavených po řece,“ vypráví Podroužek.

Mokrá cesta úpravy dřeva plavením po „živé“ vodě spočívá v postupném vyluhování živin v proudící vodě, takové dřevo pak nenapadá dřevokazný hmyz.

Stojatá bahnitá rybniční voda zase dřevu poslouží jako penetrace. Tento způsob přípravy trámů zajistí dlouhou trvanlivost nové stavby.

„Dříve lidé dobře věděli, kam které dřevo patří a proč, proto se k tomu nyní vracíme. Pružné jedlové dřevo používali na krokve a naopak tvrdé houževnaté dřevo z modřínu nebo z listnatých stromů pokládali na pozednice,“ vysvětluje stavební historik s tím, že dřevo z dubu a jasanu poslouží na výrobu kolíčků na spoje do krovů.

Při dřívější opravě se prořezaly pozdenice, krov drží jen špalky

Věž a krovy Kalichu poškodily nesystematické stavební zásahy od roku 1834 do devadesátých let. „Zejména úpravy dělané od šedesátých let minulého století nerespektovaly typ krovu a došlo i ke statickým chybám. Například v devadesátých letech byly zavěšeny renesanční a raně barokní malované stropy na ocelová íčka,“ popisuje Podroužek.

„Aby se však zavěšení této železné konstrukce dostalo na zdivo, prořezaly se pozednice. Místo trámů tam tak zbyly jen špalky. Je proto potřeba udělat nové tesařské řešení, zpátky svázat věnec pod věž a krov na něj pořádně zavěsit,“ upozorňuje Podroužek s tím, že podobných zásahů, kdy se vyřezaly spojovací prvky, je zde více.

„Protože na věži se provází a chodí tam skupiny okolo 15 lidí, situace se pomalu stává bezpečnostním rizikem. Loni celé schodiště viselo na jednom prkně, proto byla věž také krátce uzavřena a provizorně opravena,“ podotýká historik.

„Nová rekonstrukce by měla vše uvést do původního stavu. Nebude se vyměňovat celý krov, ale jen to, co bylo poničeno dřívějšími neodbornými opravami a výměny budou respektovat nejen tehdejší materiály, ale i původní technologie,“ uzavírá Kamil Podroužek.

  • Nejčtenější

Investor chce v horách stavět 13 domů. Satelit sem nepatří, protestují místní

Velkou vlnu nevole vzbudil mezi lidmi záměr investora vybudovat na Cínovci, horské obci na hranicích s Německem, třináct domů. Mají stát blízko sebe na oploceném pozemku. Místní s projektem...

8. října 2024  18:30

Litvínov poprvé padl, nestačil na Pardubice. Sparta otočila, slaví i Třinec

Až v osmém kole hokejové extraligy Litvínov poprvé zaváhal, Pardubicím podlehl 1:3. Mladá Boleslav padla v dobře rozehraném duelu se Spartou 1:2, Třinec porazil Liberec 6:3. Karlovy Vary si poradily...

4. října 2024  16:50,  aktualizováno  21:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec ovládl derby, Litvínov podruhé v řadě padl. Třinec doma ustál drama

Deváté kolo hokejové extraligy sice nabídlo v řádném termínu pouze čtyři duely, napínavější střetnutí ale nastat zřejmě nemohla. Žádný z týmů totiž nezvítězil v základní hrací době. Kladno podlehlo...

6. října 2024  15:50,  aktualizováno  20:49

Chudé tu nechceme. Město z dotace opravilo dům, teď státu miliony raději vrátí

Radnice v Lomu na Mostecku vrátí státní dotaci ve výši 11,5 milionu korun, kterou získala na přestavbu bývalé mateřské školy. V budově mělo vzniknout deset sociálních bytů, určených třeba pro...

7. října 2024  9:17

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Labe budou kvůli opravě mostu jezdit miniaturní busy. Vyrobí je na míru

Při opravě mostu v Roudnici nad Labem na Litoměřicku bude lidi převážet z jedné strany mostu na druhou elektrické vozítko. Ústecký kraj nechá dvě vyrobit na míru. Automobily ani jiné vozy se na most...

7. října 2024  14:05

Finiš snů a Chomutov v extázi. Slaví historicky první výhru v EuroCupu

V české lize koušou, v EuroCupu krotnou, platilo pro basketbalové Levhartice Chomutov do středy. Až finiš snů to změnil. Sedmý pokus ve druhé nejprestižnější pohárové soutěži konečně proměnily v...

9. října 2024  21:46,  aktualizováno  22:25

Lovosická legenda Motl: Titul je pořád sen, ale do padesáti hrát nechci

Zařekl se, že s kariérou neskončí, dokud s házenkáři Lovosic nezíská historický titul. A svého snu se Jiří Motl nevzdává ani jako čerstvý čtyřicátník, byť cítí, že i jeho čas mezi elitou se krátí. ...

9. října 2024  14:25

Muž našel u Podbořan granát a odnesl si ho domů, policie evakuovala panelák

Jednadvacet lidí se muselo v úterý večer na pokyn policie evakuovat z jednoho z paneláků v Podbořanech na Lounsku. Stalo se tak poté, co si jejich soused přinesl do bytu granát, který předtím našel...

9. října 2024

Vězni se vzbouřili kvůli covidu. Soud dvěma z nich potvrdil nepodmíněné tresty

Odvolací soud v Ústí nad Labem potvrdil výši trestů pro dva muže obžalované za vzpouru vězňů v Bělušicích na Mostecku v roce 2020. Tomáš Opelt dostal 4,5 roku a Josef Lukáč dva roky. První jmenovaný...

9. října 2024  10:50

Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky

Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...