Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Města v Ústeckém kraji vymýšlejí, jak pomoci podnikatelům a živnostníkům

  15:07
Odklad nájemného a plateb za služby o několik měsíců či jejich snížení i finanční dary. Města v Ústeckém kraji vymýšlejí, jak v době nouzového stavu pomoci drobným podnikatelům a živnostníkům, na které dopadla tvrdá opatření vlády přijatá kvůli epidemii koronaviru.

Litoměřice poskytnou podnikatelům dar ve výši 10 tisíc korun, přihlásilo se více než 200 zájemců. | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

Třeba ústecká radnice prominula podnikatelům a živnostníkům dva měsíční nájmy v městských nebytových prostorách, celkem jde téměř o jeden milion korun. Podpořit je chce i odpuštěním poplatku za zábor veřejného prostranství, týká se to předzahrádek. Návrh projednají ještě zastupitelé.

Ani v Děčíně nemusejí restauratéři, hospodští a provozovatelé barů a kaváren platit poplatek za předzahrádky. Hoteliéři a majitelé penzionů si pak mohou odložit poplatek z ubytování za první tři letošní čtvrtletí, aniž by jim hrozila sankce.

S výrazným snížením nájmu zase přišli v Kadani. „Chceme našim živnostníkům v nelehké době pomoci. Těm, kteří jsou v nájmu v městských budovách, jsme snížili nájem na jednu korunu měsíčně od letošního dubna do června. Jedná se asi o osm nájemníků, celkově jde o snížení zhruba o 100 tisíc korun,“ uvedl starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).

Další podpora je ve formě rozšíření dotačního programu pro podnikatele na celém území města, dosud byly tyto dotace určeny jen pro ty, kteří mají provozovnu v historickém centru. „Počítáme, že na to vyčleníme sumu 1,5 milionu korun,“ dodal Kulhánek.

Ve vedení města také diskutují o možnosti a podmínkách poskytnutí daru každému živnostníkovi a drobnému podnikateli, který o to požádá, ve výši 5 tisíc korun. Mohlo by se to týkat asi stovky subjektů.

Stejnou cestou chce jít i klášterecká radnice. „Městská rada doporučila zastupitelstvu vyčlenit v rozpočtu 300 tisíc korun na podporu živnostníků formou finančního daru, a to do výše deset tisíc korun,“ řekla mluvčí města Adéla Václavíková.

Získat ji budou moci jen ti podnikatelé, kteří museli svoji provozovnu na území města uzavřít. Návrh musí ještě 14. května projednat zastupitelé.

Litoměřice poskytnou dar ve výši 10 tisíc korun

Klášterec nad Ohří také odložil platby nájemného a nákladů na služby pro všechny nájemníky v nebytových prostorách za dobu trvání nouzového stavu, uhradit ho mohou až na konci října.

S plánem poskytnout podnikatelům dar ve výši 10 tisíc korun přišli i v Litoměřicích, přihlásilo se více než 200 zájemců.

„Vyplaceno bude 180 žádostí, ostatní nesplnili podmínky. Nejčastějším důvodem bylo, že nemají provozovnu na území města,“ sdělila Marcela Škrancová, vedoucí živnostenského úřadu, který agendu vyřizuje.

Radnice také osobám samostatně výdělečně činným odložila splacení nájemného v nebytových prostorách města.

Chomutovský balíček podpory obsahuje odpuštění nájemného v městských nebytových prostorách, poskytnutí dotace i odklad nájemného v městských bytech pro občany. Prominutí nájemného v městských nebytových prostorách pro podnikatele a živnostníky zahrnuje březen až květen.

Chomutov počítá i s podporou sociálních služeb

„Nájem se promíjí automaticky bez žádosti a bez rozlišení, zda podnikatel musel činnost na základě nařízení vlády pozastavit, či nikoliv,“ přiblížil primátor Marek Hrabáč (ANO) s tím, že se to netýká bankovnictví, prodeje pohonných hmot, mobilních operátorů a provozoven s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních

Město má navíc vyčleněno 10 milionů korun pro dotační program nazvaný Chomutov covid restart. Určen je pro podnikatele, kteří podnikají v sektoru obchodu, služeb a turistického ruchu a provozovny nemají v městských prostorách. Požádat mohou až o 30 tisíc korun.

„Z dotačního titulu mohou získat formou peněžitého daru okamžitou finanční podporu na úhradu nájemného třetím subjektům,“ zmínil náměstek primátora David Dinda (Nový Sever).

Další opatření umožní bezplatný odklad splatnosti nájemného za březen, duben a květen v městských bytech včetně bytů Chomutovské bytové či příspěvkových organizací města. Město počítá i s finanční podporou organizacím, jež zajišťují sociální služby.

S přímou pomocí pro malé živnostníky přišel i Ústecký kraj. Mezi prvních 400 žadatelů z každého okresu rozdělí 70 milionů korun, žadatel může dostat 25 tisíc korun. Kraj také připravuje plán opatření, včetně poradenství půjde o aktivity na nastartování ekonomiky, a to i investic do regionálního cestovního ruchu. Spustil k tomu portál Obnova kraje.

  • Nejčtenější

V Mikulově náhle zemřel lékař, pět tisíc lidí zoufale shání nového

Téměř pět tisíc pacientů z Mikulova a okolních obcí se ocitlo bez praktického lékaře. Ten jejich totiž asi před měsícem...

Dva zápasy, dva góly. Pardubice se vrací na čelo, Sparta vítězí posedmé v řadě

Úterní extraligové dohrávky nabídly přesně tolik vstřelených gólů jako zápasů. Davidové Ciencala a Dvořáček rozhodli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Litvínov zaskočil Vítkovice. Plzeň uspěla v přestřelce, opět triumfuje i Sparta

Hokejisté Vítkovic v pátečním 27. extraligovém kole marně útočili na první místo v tabulce, poněvadž podlehli v dobře...

Nákup v Německu se už nevyplatí. Poprvé za pět let mají potraviny dražší

Premium Doba, kdy byli Češi zvyklí vyrazit na předvánoční nákup do Saska a sehnat výrazně levnější produkty, je nejspíš pryč. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrtvý divočák na Liberecku měl africký mor, nařízení omezí pohyb lidí v lese

Ve Frýdlantském výběžku se ve čtvrtek potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. Informoval o tom...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Zoo chystá prales, vyhlídky i rozšíření. Ústí jí každý rok pošle 20 milionů

Velké změny plánuje v následujících deseti letech Zoologická zahrada v Ústí nad Labem. Představila svůj plán rozvoje....

Snaha o ochranu Krušných hor pokročila, je z nich vidět i Mléčná dráha

Pět obcí z Krušných hor se dlouhodobě snaží o vyhlášení přírodního parku, který by znamenal vyšší ochranu krajiny....

Most pustí jako první do provozu vodíkový autobus, vyrazí na náročnou trasu

Po tři dny bude v ulicích Mostu, jako v prvním městě v České republice, jezdit autobus s vodíkovým pohonem, a to na...

Za smrt mladíka v nemocnici nebude nikdo stíhaný, policie případ odložila

Kvůli úmrtí mladíka v chomutovské nemocnici v březnu loňského roku nebude nikdo stíhaný. Jeho příbuzní si tehdy...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...