VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

  • 10
V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem potrestaným za menší delikty mají dostat do poloviny roku. Redaktorka MF DNES si v ulicích zkusila, jak bude systém fungovat.

Kráčím přes Lidické náměstí v Ústí nad Labem. Na jeho konci zabočím doprava do Masarykovy ulice a jdu k hlavnímu vchodu muzea. Pohybovat se tady znamená, že je všechno v pořádku a nic neporušuji. 

Jenže já se rozhodnu přejít na druhou stranu silnice a vstoupit do Smetanových sadů. 

Během chvíle mi začne v kapse zvonit mobil. Na druhém konci se ozve hlas pracovníka monitorovacího centra ministerstva spravedlnosti. 

Ptá se mě, co se děje. Vstoupila jsem totiž do takzvané zakázané zóny a on to vidí na monitoru počítače. Informaci o mém pohybu odeslal 170 gramů vážící náramek, který mám připevněný na levé noze. Brzy by takhle měla vypadat realita. 

Dosud jen osobní namátkové kontroly

Alternativní trest v podobě domácího vězení funguje v Česku už od roku 2010, v praxi ale vypadá tak, že potrestané namátkově kontrolují pracovníci Probační a mediační služby, když zhruba osmkrát do měsíce zajíždějí k odsouzeným domů. 

„S příchodem náramků se vězňové dostanou pod nepřetržitý dohled,“ upozorňuje Jan Odvárka, krajský vedoucí ústeckého střediska Probační a mediační služby. Ruku v ruce s náramky přijdou ještě další „vychytávky“. 

Systém například umožní i ochranu obětí trestných činů, k nimž se odsouzený nemůže přiblížit.

Také oběť, pokud o to projeví zájem, bude vybavena speciálním telefonem, na nějž dorazí informace v případě, že se potrestaný přiblíží.

„Kromě testování teď také se systémem seznamujeme soudce a státní zástupce,“ říká Odvárka. 

„S příchodem náramků samozřejmě počítáme s výrazným nárůstem těchto alternativních trestů. V současné době je soudci ukládají v menší míře právě proto, že není zajištěna nepřetržitá kontrola a vězně kontrolujeme jen namátkově,“ doplňuje.

Za trestné činy do pěti let

Aktuálně je v severočeském soudním kraji, tedy v Ústeckém a v části Libereckého kraje, celkem jednadvacet domácích vězňů, v celé republice to je nyní přes 120 lidí. 

  • za náramky, příslušenství a šestiletý provoz monitorovacího centra stát zaplatí 93 milionů korun
  • náklady na jednoho odsouzeného v domácím vězení pak budou zhruba 180 korun na den, resp. 130 korun, jelikož potrestaný si má zaplatit 50 korun za každý den trestu domácího vězení sám
  • pobyt pachatele ve věznici stojí stát denně zhruba 1 100 korun

Dostat alternativní trest mohou jedinci, kteří spáchali trestný čin, kde je horní sazba maximálně 5 let. Ve většině případů jde o ty, kteří spáchali krádež nebo třeba neplatili alimenty.

Náramek bude muset mít odsouzený na noze nonstop a každý den ho bude muset připojit k nabíječce. Konkrétní podoba možného pohybu pak bude individuální. 

Pokud bude potrestaný pracovat na směny, půjde mu třeba umožnit, aby byl i v noci mimo domov. Jiný ale může mít v tomto ohledu třeba od 19 hodin smůlu a stejně tak i o víkendech nebo svátcích.

Kdy přesně se spustí ostrý provoz, zatím není jasné. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán ale uvedl, že s tím počítá ještě do poloviny tohoto roku.