Zchátralá Dittrichova hrobka

Zchátralá Dittrichova hrobka | foto: Jan Kolář

Klenba kaple vydrží, cenná hrobka továrníka Dittricha se může opravit

  • 1
Klenbu v kapli nad unikátní hrobkou, v níž je pohřben krásnolipský továrník Carl Dittrich se svou rodinou, nebude nutné bourat. Odborné posudky ukázaly, že i když je notně zdevastovaná a promáčená, byla postavena z tak kvalitního materiálu, který i dlouhodobé nepřízni osudu odolal.

Může tak začít oprava této cenné památky. Do prvních mrazů má mít vytápěná hrobka průmyslníka Dittricha v Krásné Lípě opravenou střechu. A až klenba vyschne, začne postupná rekonstrukce kaple i krypty.

„I když do kaple nad hrobkou zatékalo a stropem dokonce prorůstají kořeny náletových stromů, protože chybí kus střechy, klenba se nezřítí. Budeme ji muset přesto zajistit, tedy zatím důkladně podepřít,“ přibližuje první fázi záchrany vzácné stavby Jan Děd, místopředseda správní rady spolku Omnium.

Spolek zachraňuje památky po celém Česku a letos na jaře hrobku převzal od státu.

Omnium už má i vyjádření statika a projekt pro opravu střechy a klenby. „Ten jsme před několika dny předali památkářům a po dohodě s nimi můžeme s opravami začít,“ říká Děd. 

Materiál dodá město

Materiál na zajištění klenby dodá spolku město Krásná Lípa. „Vyčlenili jsme 200 tisíc korun na zpracování dřeva z našeho městského lesa,“ potvrzuje starosta Jan Kolář. A zastupitelé kývli i na bezúplatný převod pozemku pod hrobkou, který patří městu.

„Máme tam drobnou pojistku, pozemek předáme až poté, kdy Omnium začne s fyzickým zajišťováním stavby. Obavy, že by zajišťovací práce nezačaly, ale vůbec nemáme,“ pochvaluje si spolupráci starosta.

Spolek získal Dittrichovu hrobku od státu letos. Hodlá jí vrátit její původní podobu. Hrobku chce opravit z dotačních peněz a z toho, co sám vydělá. 

„Máme různé fotografie i nákresy z archivů, víme, jak vypadala výzdoba. Nejprve začneme s kaplí nad hrobkou, samotná hrobka přijde na řadu po ní,“ popisuje Děd.

Dobu rekonstrukce odhaduje nejméně na deset let. „Práce budou postupovat tak, jak se nám na ně bude dařit získávat peníze,“ podotkl.

Spolek by rád opravil i kotelnu

Dittrichova hrobka je památkově chráněný objekt. Rodina Dittrichů, jíž patřila, byla jednou z nejvýznamnějších průmyslnických rodin v severních Čechách, zaměstnávala stovky lidí především v textilkách. 

Členové rodiny byli i mecenáši umění. Carl Dittrich podporoval významného místního malíře Augusta Frinda, jehož práce kdysi zdobily i kapli. Ty se také mají dočkat obnovy.

Carl Dittrich byl i tím, kdo nechal kapli s kryptou vystavět, a to pro svého otce. V hrobce je vedle sarkofágu s ostatky Dittricha staršího i urna s Carlovým popelem a je tu pohřbena i manželka Dittricha staršího a Carlova sestra Alžběta Hielle s manželem Eduardem.

Hrobka je unikátní tím, že byla vytápěná malou kotelnou, která stojí opodál. Proč tomu tak bylo, není jasné. Je možné, že se kaple vytápěla, aby návštěvníkům nebyla zima, ale kotelna mohla díky důmyslnému odvětrávání sloužit i k udržování optimální teploty v kryptě s ostatky zemřelých.

Kotelnu zatím spolek nevlastní, pokud by ji ale získal, opravil by i ji.