Politici bojují o ovládnutí vodáren, vliv v nich chtějí starostové

  10:12aktualizováno  10:12
Severočeští politici z ODS a ČSSD bojují o ovládnutí Severočeské vodárenské společnosti. Firmu v regionu, kde je cena vody jedna z nejvyšších v zemi, dříve řídili hlavně politici z ODS. Ve velkých městech, která patří k akcionářům společnosti, ale ztratili vliv a do vedení se tak chtějí dostat jejich nástupci.
Cena pitné vody na severu Čech je jedna z nejvyšších v České republice. (ilustrační snímek)

Cena pitné vody na severu Čech je jedna z nejvyšších v České republice. (ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Je načase, aby společnost začali řídit primátoři a starostové, nikoli lidé kmotrů, shodli se někteří starostové.

První dějství bitvy o vliv ve firmě se základním jměním 7,6 miliardy korun, v jejíž dozorčí radě sedí hlavně členové za ODS, začalo na čtvrteční valné hromadě v ústeckém hotelu Clarion. Najatá ochranka odmítla na jednání pustit několik starostů za ČSSD.

Cena vody

Cena vody na severu Čech patří k jedné z nejvyšších v České republice. Severočeši letos zaplatí za metr krychlový 83,3 koruny.

Firma chce letos vypsat zakázky za 1,18 miliardy korun.

"Setkal jsem se s nesmyslným požadavkem, že nemám pověření akcionářů být přítomen. Byla to až šikana," popsal primátor Ústí nad Labem Vít Mandík.

Město je přitom jedním z největších akcionářů firmy. Akcie společnosti jsou totiž mezi města a obce rozděleny podle počtu obyvatel. Ústí v Severočeské vodárenské společnosti (SVS) reprezentuje zastupitel Tomáš Indra a Petr Ryšavý (oba z ODS). Ryšavý už přitom není ani zastupitelem města.

Na prověrku museli starostové a primátoři, které na valnou hromadu delegovali zastupitelé radnic, čekat hodinu a půl. "Už jsem byl připraven odejít, bylo to nevhodné. Celý kraj ví, kdo je a jak vypadá primátor Ústí nebo Mostu," zlobil se mostecký primátor Vlastimil Vozka.

Ředitel SVS obviněn z krácení daní

Podle teplického primátora a člena dozorčí rady SVS Jaroslava Kubery nejde o stranickou bitvu ODS a ČSSD, ale o nejasný výklad zákona. "Je to neřešitelná situace. Buď budou starostové protestovat, že se nemohli účastnit, nebo naopak vystoupí dříve delegovaní, proč je zastupoval ten a ten, pověření je nejednoznačné," uvádí Kubera.

Podle starostů zatím nikdy v historii firmy tolik zástupců akcionářů na valné hromadě nebylo. Kvůli tomu se ani nerozdělilo pět milionů korun na odměny dozorčí radě. A zástupci obcí a měst nebyli jednotní ani při volbě nových členů dozorčí rady.

Nominace Vlastimila Vozky neprošla. Most tak v radě nemá jediného zástupce. "Při rozložení sil se nedivím. Systém se musí změnit. Most je třetí největší akcionář společnosti, máme 600 tisíc akcií. Bylo možné, že proti nám hlasovali akcionáři s nicotným podílem," míní Vozka. Podle něj by společnost vůbec neměli řídit politici, ale najatí manažeři, kterým by akcionáři důvěřovali.

Kromě sedmi členů dozorčí rady byl do představenstva zvolen i současný ředitel SVS Bronislav Špičák (ODS). Post neodmítl přesto, že už týden věděl, že je jedním z obviněných v kauze fiktivních faktur za 14,6 milionu, které vystavovala i firma Energetické a dopravní stavby, jejímž byl Špičák spolumajitelem (o obvinění více zde).

"Dozvěděl jsem se to v pátek z médií, obviněním se určitě bude rada i představenstvo zabývat," sdělil Kubera.

Špičák se ke kauze nevyjádřil, přestože to mluvčí SVS slíbil. Změnit vedení SVS se akcionáři pokusí na mimořádné valné hromadě.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Další z rubriky

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Umělci tvoří na břehu řeky Ohře, kde maloval i jejich učitel Sýkora

Lenka Sýkorová u pamětní desky svého manžela, malíře Zdeňka Sýkory zahájila...

Už posedmé se sešli přátelé, kamarádi a studenti malíře Zdeňka Sýkory. Setkání s názvem Sýkorovy Počedělice zahájilo...

Skládka Celio smí u třídicí linky skladovat jen setinu dřívějšího odpadu

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Po loňském velkém požáru v třídírně a úpravně objemného komunálního a průmyslového odpadu smí litvínovská skládka Celio...

Najdete na iDNES.cz