Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

USA testují vojáka budoucnosti. Přes brýle uvidí nebezpečí a neztratí cíl

Na vojenské základně Fort Pickett ve Virginii testují vojáci brýle s průhledovými displeji IVAS (Integrated Visual Augmentation System). Jsou to militarizované brýle HoloLens 2 od společnosti Microsoft. Americká armáda hodlá finální verzi IVAS nasadit do operačního použití v roce 2022.

Ve výbavě amerických vojáků se objeví brýle HoloLens od Microsoftu. | foto: IVAS / US Army

Americká armáda pracuje na zlepšování bojových schopností pěchoty (resp. malých pěších jednotek). Tento úkol je zahrnut v programu nazvaném Soldier Lethality (SL) a stará se o něj speciální tým odborníků z různých oblastí označovaný jako SL CFT (Soldier Lethality Cross Functional Team). Celou inciativu zaštiťuje nedávno vytvořené Army Futures Command (AFC, vojenské velitelství budoucnosti).

Od výcviku po výbavu

Program SL zastřešuje nespočet projektů. Cílem je nalézt optimální výcvik, taktiku, organizaci jednotek, ale i omezení byrokracie. V neposlední řadě je v jeho hledáčku i vývoj a zavádění nejnovější výstroje a výzbroje. V konečném důsledku má SL zvýšit schopnosti pěchoty z hlediska přežití, ničivosti, náhledu na aktuální situaci a manévrovatelnosti.

Jednou z nejzajímavějších testovaných technologií SL jsou náhlavní průhledové displeje HUD (Head-Up Displays) využívající principy rozšířené reality – počítačovou grafiku a symboliku zasazenou do obrazu reálného světa. O zavádění HUD k vojákům se stará zmíněný program IVAS.

Program IVAS počítá se čtyřmi polními testy (poslední v roce 2021), které jsou označované jako STP (Soldier Touch Points). V jejich rámci se vojáci s technikou seznamují, testují ji, dávají zpětnou vazbu a její využití se optimalizuje. Na základně Fort Pickett, kde najdeme i urbanizovaný výcvikový prostor, na podzim probíhá druhé STP.

STP umožňují průmyslovým partnerům opakovaně testovat prototypy během celého procesu výzkumu a vývoje, aby si ověřili, zda se finální produkt, v tomto případě multifunkční brýle IVAS, setká s nadšením (u vojáků) a bude skutečně užitečný po zavedení k ozbrojeným silám,“ píše se na oficiálních stránkách americké armády. Cílem STP je jednoduše zajistit, aby sami vojáci určili směr vývoje nových technologií, podle svých skutečných potřeb.

Brýle IVAS vyvíjí společnost Microsoft od poloviny roku 2018, a to v rámci kontraktu ve výši 480 milionů dolarů. Společnost již získala od vojáků zpětnou vazbu z více než 3 200 hodin testování.

Finální brýle IVAS se objeví na konci fiskálního roku 2021, tedy v polovině kalendářního roku 2022.

Vyzkoušeli jsme HoloLens 2, zařízení z kategorie sci-fi

HoloLens 2

Tyto finální brýle získají mimo jiné průhledný digitální displej, termovizní a noční senzory, podporu rychlého objevení a identifikace cílů, možnosti rozšířené reality a také prvky umělé inteligence. K brýlím patří i počítačový a komunikační modul umístěný na těle vojáka. Připojená baterie pak zajistí šest až osm hodin dlouhý provoz.

Díky termoviznímu / nočnímu senzoru vojáci „přirozeně“ uvidí v kouři, mlze nebo ve tmě. Zároveň jim umožní najít živé objekty maskované v krajině či slabém porostu. Konkrétní typ senzorů není znám, ale klidně lze využít senzory z nových brýlí ENVG-B (Enhanced Night Vision Goggle-Binocular). Brýle IVAS mají čidla mimo zorné pole vojáka, což dovoluje vytvořit nízkoprofilovou zobrazovací jednotku a rozšířit zorné pole z čtyřiceti stupňů (ENVG-B) na osmdesát.

Identifikace cílů je asi nejvíce vyzdvihovaná schopnost IVAS, protože brýle pomocí strojového rozpoznávání obrazu umí „pochopit“ konkrétní objekty reálného světa. IVAS mimo jiné rozpozná civilistu nebo nepřítele se zbraní v ruce či konkrétní typ techniky nebo zbraňového systému. V praxi to může znamenat, že člověk se zbraní se okamžitě v brýlích IVAS zbarví do červena jako hrozba.

Přeloží text nebo rozpoznají člověka

Úspěšnost rozpoznání pak roste spolu s tím, jak detailní obraz cíle lze získat (včetně termovizního). Podle IHS Janes je však rozlišení tak velké, že IVAS (na blízko) rozpozná obličeje lidí či přeloží napsaná cizí slova (včetně azbuky a čínských znaků).

Samozřejmě lze do brýlí vyvést obraz z puškových zaměřovačů (FWS-I) či jiných zdrojů, např. z průzkumných dronů, senzorů vozidla či dokonce malých radarů. Pokud trochu zabrouzdáme do budoucnosti, díky konstelaci Starlink lze k malým jednotkám dokonce přenášet obraz z výkonných průzkumných letounů, jako je E-8 Joint STARS.

Do brýlí se také dají promítat taktické informace nebo počítačová symbolika ze systému situačního povědomí vojáků NW (Nett Warrior) ‒ ten zpracovává, logicky třídí a vizualizuje informace z různých senzorů nebo externích zdrojů. Informace z NW lze vyvést do různých zobrazovacích modulů, ať už do tabletů, digitálních nočních brýlí (ENVG-B) nebo právě do brýlí IVAS.

IVAS je především bojový systém, ale jeho schopnosti lze také velmi dobře využít pro výcvik. Do brýlí se totiž dají promítat informace z One World Terrain, což je v podstatě trojrozměrná mapa světa. Vojáci se tak mohou ve výcviku přenést teoreticky na jakékoliv místo na světě, ať už do hor, lesů, pouště nebo konkrétního města ‒ pokud samozřejmě budou existovat z tohoto místa patřičné 3D mapy. Stejně tak lze do brýlí promítat nejrůznější scenáře a děje (bombardování, dělostřeleckou palbu atd.) či nejrůznější techniku protivníků.

V současné době má družstvo americké armády devět vojáků – velitele a dva čtyřčlenné týmy střelců. Nedá se očekávat, že IVAS získají všichni vojáci družstva. Brýle však může využívat například jen velitel družstva, velitelé čtyřčlenných týmů či jen jeden nebo dva k tomu speciálně vycvičení vojáci družstva.

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Zdroj: army.mil

Autor:
  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 106 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 10 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Vědkyně o AI: Zatím nemáme technologii, která by najisto ověřila pravost videí

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. června 2024

Premium V dnešní době už je velmi složité a občas dokonce nemožné poznat falešné video či fotografii, jež...

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 106 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...