Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

USA testují vojáka budoucnosti. Přes brýle uvidí nebezpečí a neztratí cíl

Na vojenské základně Fort Pickett ve Virginii testují vojáci brýle s průhledovými displeji IVAS (Integrated Visual Augmentation System). Jsou to militarizované brýle HoloLens 2 od společnosti Microsoft. Americká armáda hodlá finální verzi IVAS nasadit do operačního použití v roce 2022.

Ve výbavě amerických vojáků se objeví brýle HoloLens od Microsoftu. | foto: IVAS / US Army

Americká armáda pracuje na zlepšování bojových schopností pěchoty (resp. malých pěších jednotek). Tento úkol je zahrnut v programu nazvaném Soldier Lethality (SL) a stará se o něj speciální tým odborníků z různých oblastí označovaný jako SL CFT (Soldier Lethality Cross Functional Team). Celou inciativu zaštiťuje nedávno vytvořené Army Futures Command (AFC, vojenské velitelství budoucnosti).

Od výcviku po výbavu

Program SL zastřešuje nespočet projektů. Cílem je nalézt optimální výcvik, taktiku, organizaci jednotek, ale i omezení byrokracie. V neposlední řadě je v jeho hledáčku i vývoj a zavádění nejnovější výstroje a výzbroje. V konečném důsledku má SL zvýšit schopnosti pěchoty z hlediska přežití, ničivosti, náhledu na aktuální situaci a manévrovatelnosti.

Jednou z nejzajímavějších testovaných technologií SL jsou náhlavní průhledové displeje HUD (Head-Up Displays) využívající principy rozšířené reality – počítačovou grafiku a symboliku zasazenou do obrazu reálného světa. O zavádění HUD k vojákům se stará zmíněný program IVAS.

Program IVAS počítá se čtyřmi polními testy (poslední v roce 2021), které jsou označované jako STP (Soldier Touch Points). V jejich rámci se vojáci s technikou seznamují, testují ji, dávají zpětnou vazbu a její využití se optimalizuje. Na základně Fort Pickett, kde najdeme i urbanizovaný výcvikový prostor, na podzim probíhá druhé STP.

STP umožňují průmyslovým partnerům opakovaně testovat prototypy během celého procesu výzkumu a vývoje, aby si ověřili, zda se finální produkt, v tomto případě multifunkční brýle IVAS, setká s nadšením (u vojáků) a bude skutečně užitečný po zavedení k ozbrojeným silám,“ píše se na oficiálních stránkách americké armády. Cílem STP je jednoduše zajistit, aby sami vojáci určili směr vývoje nových technologií, podle svých skutečných potřeb.

Brýle IVAS vyvíjí společnost Microsoft od poloviny roku 2018, a to v rámci kontraktu ve výši 480 milionů dolarů. Společnost již získala od vojáků zpětnou vazbu z více než 3 200 hodin testování.

Finální brýle IVAS se objeví na konci fiskálního roku 2021, tedy v polovině kalendářního roku 2022.

Vyzkoušeli jsme HoloLens 2, zařízení z kategorie sci-fi

HoloLens 2

Tyto finální brýle získají mimo jiné průhledný digitální displej, termovizní a noční senzory, podporu rychlého objevení a identifikace cílů, možnosti rozšířené reality a také prvky umělé inteligence. K brýlím patří i počítačový a komunikační modul umístěný na těle vojáka. Připojená baterie pak zajistí šest až osm hodin dlouhý provoz.

Díky termoviznímu / nočnímu senzoru vojáci „přirozeně“ uvidí v kouři, mlze nebo ve tmě. Zároveň jim umožní najít živé objekty maskované v krajině či slabém porostu. Konkrétní typ senzorů není znám, ale klidně lze využít senzory z nových brýlí ENVG-B (Enhanced Night Vision Goggle-Binocular). Brýle IVAS mají čidla mimo zorné pole vojáka, což dovoluje vytvořit nízkoprofilovou zobrazovací jednotku a rozšířit zorné pole z čtyřiceti stupňů (ENVG-B) na osmdesát.

Identifikace cílů je asi nejvíce vyzdvihovaná schopnost IVAS, protože brýle pomocí strojového rozpoznávání obrazu umí „pochopit“ konkrétní objekty reálného světa. IVAS mimo jiné rozpozná civilistu nebo nepřítele se zbraní v ruce či konkrétní typ techniky nebo zbraňového systému. V praxi to může znamenat, že člověk se zbraní se okamžitě v brýlích IVAS zbarví do červena jako hrozba.

Přeloží text nebo rozpoznají člověka

Úspěšnost rozpoznání pak roste spolu s tím, jak detailní obraz cíle lze získat (včetně termovizního). Podle IHS Janes je však rozlišení tak velké, že IVAS (na blízko) rozpozná obličeje lidí či přeloží napsaná cizí slova (včetně azbuky a čínských znaků).

Samozřejmě lze do brýlí vyvést obraz z puškových zaměřovačů (FWS-I) či jiných zdrojů, např. z průzkumných dronů, senzorů vozidla či dokonce malých radarů. Pokud trochu zabrouzdáme do budoucnosti, díky konstelaci Starlink lze k malým jednotkám dokonce přenášet obraz z výkonných průzkumných letounů, jako je E-8 Joint STARS.

Do brýlí se také dají promítat taktické informace nebo počítačová symbolika ze systému situačního povědomí vojáků NW (Nett Warrior) ‒ ten zpracovává, logicky třídí a vizualizuje informace z různých senzorů nebo externích zdrojů. Informace z NW lze vyvést do různých zobrazovacích modulů, ať už do tabletů, digitálních nočních brýlí (ENVG-B) nebo právě do brýlí IVAS.

IVAS je především bojový systém, ale jeho schopnosti lze také velmi dobře využít pro výcvik. Do brýlí se totiž dají promítat informace z One World Terrain, což je v podstatě trojrozměrná mapa světa. Vojáci se tak mohou ve výcviku přenést teoreticky na jakékoliv místo na světě, ať už do hor, lesů, pouště nebo konkrétního města ‒ pokud samozřejmě budou existovat z tohoto místa patřičné 3D mapy. Stejně tak lze do brýlí promítat nejrůznější scenáře a děje (bombardování, dělostřeleckou palbu atd.) či nejrůznější techniku protivníků.

V současné době má družstvo americké armády devět vojáků – velitele a dva čtyřčlenné týmy střelců. Nedá se očekávat, že IVAS získají všichni vojáci družstva. Brýle však může využívat například jen velitel družstva, velitelé čtyřčlenných týmů či jen jeden nebo dva k tomu speciálně vycvičení vojáci družstva.

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Zdroj: army.mil

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....