USA testují vojáka budoucnosti. Přes brýle uvidí nebezpečí a neztratí cíl

Na vojenské základně Fort Pickett ve Virginii testují vojáci brýle s průhledovými displeji IVAS (Integrated Visual Augmentation System). Jsou to militarizované brýle HoloLens 2 od společnosti Microsoft. Americká armáda hodlá finální verzi IVAS nasadit do operačního použití v roce 2022.

Ve výbavě amerických vojáků se objeví brýle HoloLens od Microsoftu. | foto: IVAS / US Army

Americká armáda pracuje na zlepšování bojových schopností pěchoty (resp. malých pěších jednotek). Tento úkol je zahrnut v programu nazvaném Soldier Lethality (SL) a stará se o něj speciální tým odborníků z různých oblastí označovaný jako SL CFT (Soldier Lethality Cross Functional Team). Celou inciativu zaštiťuje nedávno vytvořené Army Futures Command (AFC, vojenské velitelství budoucnosti).

Od výcviku po výbavu

Program SL zastřešuje nespočet projektů. Cílem je nalézt optimální výcvik, taktiku, organizaci jednotek, ale i omezení byrokracie. V neposlední řadě je v jeho hledáčku i vývoj a zavádění nejnovější výstroje a výzbroje. V konečném důsledku má SL zvýšit schopnosti pěchoty z hlediska přežití, ničivosti, náhledu na aktuální situaci a manévrovatelnosti.

Jednou z nejzajímavějších testovaných technologií SL jsou náhlavní průhledové displeje HUD (Head-Up Displays) využívající principy rozšířené reality – počítačovou grafiku a symboliku zasazenou do obrazu reálného světa. O zavádění HUD k vojákům se stará zmíněný program IVAS.

Program IVAS počítá se čtyřmi polními testy (poslední v roce 2021), které jsou označované jako STP (Soldier Touch Points). V jejich rámci se vojáci s technikou seznamují, testují ji, dávají zpětnou vazbu a její využití se optimalizuje. Na základně Fort Pickett, kde najdeme i urbanizovaný výcvikový prostor, na podzim probíhá druhé STP.

STP umožňují průmyslovým partnerům opakovaně testovat prototypy během celého procesu výzkumu a vývoje, aby si ověřili, zda se finální produkt, v tomto případě multifunkční brýle IVAS, setká s nadšením (u vojáků) a bude skutečně užitečný po zavedení k ozbrojeným silám,“ píše se na oficiálních stránkách americké armády. Cílem STP je jednoduše zajistit, aby sami vojáci určili směr vývoje nových technologií, podle svých skutečných potřeb.

Brýle IVAS vyvíjí společnost Microsoft od poloviny roku 2018, a to v rámci kontraktu ve výši 480 milionů dolarů. Společnost již získala od vojáků zpětnou vazbu z více než 3 200 hodin testování.

Finální brýle IVAS se objeví na konci fiskálního roku 2021, tedy v polovině kalendářního roku 2022.

Vyzkoušeli jsme HoloLens 2, zařízení z kategorie sci-fi

HoloLens 2

Tyto finální brýle získají mimo jiné průhledný digitální displej, termovizní a noční senzory, podporu rychlého objevení a identifikace cílů, možnosti rozšířené reality a také prvky umělé inteligence. K brýlím patří i počítačový a komunikační modul umístěný na těle vojáka. Připojená baterie pak zajistí šest až osm hodin dlouhý provoz.

Díky termoviznímu / nočnímu senzoru vojáci „přirozeně“ uvidí v kouři, mlze nebo ve tmě. Zároveň jim umožní najít živé objekty maskované v krajině či slabém porostu. Konkrétní typ senzorů není znám, ale klidně lze využít senzory z nových brýlí ENVG-B (Enhanced Night Vision Goggle-Binocular). Brýle IVAS mají čidla mimo zorné pole vojáka, což dovoluje vytvořit nízkoprofilovou zobrazovací jednotku a rozšířit zorné pole z čtyřiceti stupňů (ENVG-B) na osmdesát.

Identifikace cílů je asi nejvíce vyzdvihovaná schopnost IVAS, protože brýle pomocí strojového rozpoznávání obrazu umí „pochopit“ konkrétní objekty reálného světa. IVAS mimo jiné rozpozná civilistu nebo nepřítele se zbraní v ruce či konkrétní typ techniky nebo zbraňového systému. V praxi to může znamenat, že člověk se zbraní se okamžitě v brýlích IVAS zbarví do červena jako hrozba.

Přeloží text nebo rozpoznají člověka

Úspěšnost rozpoznání pak roste spolu s tím, jak detailní obraz cíle lze získat (včetně termovizního). Podle IHS Janes je však rozlišení tak velké, že IVAS (na blízko) rozpozná obličeje lidí či přeloží napsaná cizí slova (včetně azbuky a čínských znaků).

Samozřejmě lze do brýlí vyvést obraz z puškových zaměřovačů (FWS-I) či jiných zdrojů, např. z průzkumných dronů, senzorů vozidla či dokonce malých radarů. Pokud trochu zabrouzdáme do budoucnosti, díky konstelaci Starlink lze k malým jednotkám dokonce přenášet obraz z výkonných průzkumných letounů, jako je E-8 Joint STARS.

Do brýlí se také dají promítat taktické informace nebo počítačová symbolika ze systému situačního povědomí vojáků NW (Nett Warrior) ‒ ten zpracovává, logicky třídí a vizualizuje informace z různých senzorů nebo externích zdrojů. Informace z NW lze vyvést do různých zobrazovacích modulů, ať už do tabletů, digitálních nočních brýlí (ENVG-B) nebo právě do brýlí IVAS.

IVAS je především bojový systém, ale jeho schopnosti lze také velmi dobře využít pro výcvik. Do brýlí se totiž dají promítat informace z One World Terrain, což je v podstatě trojrozměrná mapa světa. Vojáci se tak mohou ve výcviku přenést teoreticky na jakékoliv místo na světě, ať už do hor, lesů, pouště nebo konkrétního města ‒ pokud samozřejmě budou existovat z tohoto místa patřičné 3D mapy. Stejně tak lze do brýlí promítat nejrůznější scenáře a děje (bombardování, dělostřeleckou palbu atd.) či nejrůznější techniku protivníků.

V současné době má družstvo americké armády devět vojáků – velitele a dva čtyřčlenné týmy střelců. Nedá se očekávat, že IVAS získají všichni vojáci družstva. Brýle však může využívat například jen velitel družstva, velitelé čtyřčlenných týmů či jen jeden nebo dva k tomu speciálně vycvičení vojáci družstva.

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Zdroj: army.mil

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 58 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Z letadla vypouštějí chemikálii do mraků. Takto v Emirátech vládnou dešti

v diskusi je 15 příspěvků

19. března 2024  10:40

Spojené arabské emiráty ve spolupráci s americkým Národním výzkumem atmosféry již třetí dekádu...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 21 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 58 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...