Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Američané do deseti let vyzkoušejí lodní elektromagnetické zbraně

Americké námořnictvo studuje možnost vyzbrojit torpédoborce třídy Zumwalt elektromagnetickými (EM) zbraněmi. Pokud dojde ke shodě, torpédoborce získají EM zbraně v polovině 20. let tohoto století. Uvažuje se také o zástavbě EM zbraní na torpédoborce třídy Arleigh Burke.

Torpédoborec DDG 100 Zumwalt v loděnicích General Dynamics Bath Iron Works | foto: US NAVY

Elektromagnetická zbraň neničí cíle elektromagnetickými impulzy, ale projektily, kterým dodává vysokou rychlost a tím pádem kinetickou energii. Při střelbě na vzdušné cíle projektil stoupá rychlostí až 2 000 metrů za sekundu. Elektromagnetický systém tak vlastně nahrazuje běžně používané výbušniny.

Informace o možné zástavbě EM zbraní na torpédoborce třídy Zumwalt přinesl na serveru Military.com námořní kapitán Mike Ziv, programový manažer pro zbraně se směrovanou energií a elektrické zbraně DEEWS (Directed Energy and Electric Weapon Systems) v americkém námořnictvu.

Zbraň funguje, když elektrická energie nabije obvod formující elektrický puls (pulse forming network). Obvod formující puls je tvořen kondenzátory, které jsou schopny uvolnit obrovské množství elektrické energie ve velmi krátkém čase. Zbraň uvolňuje proud v rozsahu 3 až 5 milionů ampérů a 1 200 voltů v rozmezí deseti milisekund. To je dost na urychlení 20kg projektilu z 0 na 8000 km/h v jedné setině sekundy,“ vysvětluje Ziv.

Vyvíjená EM zbraň amerického námořnictva dokáže vystřelit projektil rychlostí až Mach 7,5 proti široké škále hrozeb. EM zbraň dokáže ničit hladinové a pozemní, ale také vzdušné cíle včetně balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Rychlost střelby je projektována na 10 ran za minutu.

Současné EM zbraně jsou určeny pouze k ničení statických cílů. V blízké budoucnosti však podle kapitána Ziva lze projektil vybavit naváděcím systémem pro ničení pohyblivých cílů.

Elektromagnetická zbraň potřebuje skvělou elektroinstalaci

Podle kapitána Ziva vedoucí představitelé námořnictva věří, že lodě třídy Zumwalt jsou ideální platformou pro zástavbu EM zbraní. Výhodou lodě je především inteligentní rozvodná elektrická síť IPS (Integrated Power System), schopná generovat elektrický výkon 58 MW.

„Myslím, že Zumwalt je ideální lodí. Je však třeba navíc udělat nějakou práci, abychom pochopili detaily,“ řekl Ziv na sympoziu Sea-Air-Space 2015, pořádaném námořní asociací The Navy League.

V současné době tvoří hlavní hlavňovou výzbroj lodí Zumwalt dvě děla ráže 155 mm dělostřeleckého systému AGS (Advanced Gun System). Každé dělo je schopno střílet rychlostí až 10 ran za minutu. Pomocí dělostřeleckých projektilů s prodlouženým doletem LRAP (Long Range Land Attack Projectile) dokáže AGS ničit cíle na vzdálenost až 100 km s maximální kruhovou odchylkou 50 m.

EM zbraně mohou v budoucnu rovněž získat současné torpédoborce třídy DDG 51 Arleigh Burke. „Podívali jsme se na lodě velikosti DDG 51. Potřebujeme něco podobné velikosti. To není něco, co vložíte na LCS (lodě Littoral Combat Ship – pozn. redakce),“ řekl na sympoziu Ziv.

Mezitím se americké námořnictvo připravuje k ostrým námořním zkouškám EM zbraně na palubě lodě USNS Trenton. Půjde čistě o experimentální záležitost. Počítá se střelbou satelitně naváděných projektilů na vzdálenost 40 až 80 km.

„Budeme střílet na plovoucí cíl. Snažíme se pochopit možnosti při střelbě na cíl za horizontem,“ říká Ziv. „Budeme vše postupně rozjíždět a sbírat data. Je to významný krok a také klíčový bod pro získání potřebných vědomostí.“

Článek byl převzat z webu Armádní noviny a redakčně upraven. Originál najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....