Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Rusko buduje robotickou jednotku včetně nejznámějšího stroje Uran-9

Rusko pokračuje ve vývoji a zavádění bezosádkových pozemních vozidel a oznámilo záměr vybudovat jednotku složenou pouze z těchto prostředků. Součástí bude vozidlo palebné podpory Uran-9, které již prošlo bojovým křtem v Sýrii. Plán nemění ani to, že tento ostrý test nedopadl pro stroj podle očekávání.

Podle výrobce, 766 Administrativa výrobně-technické korporace (UPTK) v Nahábino, je Uran-9 „bojový multifunkční robotický komplex“ určený k vedení průzkumu a palebné podpoře bojových jednotek. Pomocí vozidla lze zvýšit účinnost bojových operací a snížit lidské ztráty. Uran-9 dokáže ničit stacionární i pohyblivé cíle na vzdálenost 5 000 metrů ve dne a 3 500 metrů v noci. Operační vzdálenost Uran-9 hlavně závisí na počasí a geografických podmínkách, nicméně výrobce uvádí více než 3 000 metrů od operátora. 

Vozidlo váží do 12 tun a vyvine rychlost přibližně 40 km/h, na délku měří 5,6 metru, na šířku 2,6 metru a výšku 3,1 metru. Hlavní výzbroj tvoří nestabilizovaný kanon ráže 30 mm, spřažený kulomet ráže 7,62 mm, a protitankové řízené střely Ataka.

Mezi další vybavení Uranu-9 patří pasivní systém detekce ozáření laserem a na něj navázané zařízení pro vytvoření kouřové clony. Celý komplex se skládá ze čtyř vozidel Uran-9, jednoho mobilního řídícího stanoviště, jednoho transportně-podpůrného vozidla a jednoho vozidla s náhradními díly.

Státní agentura TASS v roce 2019 publikovala informace o prvním zahraničním zájemci o exportní variantu vozidla Uran-9E. Stalo se tak během mezinárodního veletrhu Armija-2019. Detaily o potenciálním zákazníkovi ani o exportní verzi vozidla nejsou známy.

Problémy při nasazení

Ve stejném roce se na internetu objevily fotografie vozidla na neznámém místě v Sýrii společně s informacemi o jeho nasazení. Kromě klasického nasazení pod vedením operátora měl Uran-9 plnit mise také zcela autonomně.

Jeho výkony v boji byly ale velkým zklamáním. Podle dostupných informací se objevily hrubé nedostatky v oblastech průzkumných senzorů, pohyblivosti a zbraní. Vojáci si stěžovali na nespolehlivost 30mm kanonu, časté poruchy podvozku a nefunkčnost termovizní kamery. 

Vzhledem k absenci stabilizátoru kanonu nebyl Uran-9 schopen vést palbu za pohybu. Chybějící stabilizátor kanonu ve spojení s rozměry a místem nasazení je výrazným nedostatkem, jež z vozidla vlastně udělal stacionární, snadno zničitelný cíl. Uran-9 také nebyl podle hodnotící zprávy schopen vést průzkum a rozpoznávat cíle na vzdálenost větší než 2000 metrů. Objevily se také problémy s rozhraním pro operátory.

Hodnotící zpráva Třetího výzkumného institutu ministerstva obrany na závěr vynesla nekompromisní verdikt – bezosádková pozemní vozidla nebudou v příštích 10-15 letech schopna plnit úkoly v bojových podmínkách. 

O to víc fantasticky zní zpráva agentury Interfax z dubna 2019, která cituje zástupce náčelníka Generálního štábu, generálporučíka Igora Makuševa. Ten na přímou otázku týkající se nedostatků vozidla odpověděl, že došlo k jejich odstranění a Uran-9 je připraven k zavedení do ruské armády. Není však jasné, zda došlo k odstranění toho největšího nedostatku – absence stabilizátoru kanonu.

Robotická jednotka

Na začátku dubna letošního roku oznámil ruský ministr obrany, armádní generál Sergej Šojgu, plán na vytvoření první jednotky vybavené pouze bezosádkovými vozidly. Stalo se tak u příležitosti jeho návštěvy vývojového centra vozidel rodiny Uran. Právě ta má být základem první „robotické“ jednotky, jež se bude skládat celkem z 20 vozidel (pět komplexů o čtyřech vozidlech).

Zpočátku má jednotka sloužit ke zkoumání možností nasazení bezosádkových vozidel v sestavě bojových jednotek. V budoucnu chce ruská armáda sladit výcvik vojáků a bezosádkových pozemních bojových vozidel. V plánu je také podle ministra obrany zavedení těžkých odminovacích vozidel a bezosádkových vozidel pro chemický, biologický a radiologických průzkum. Pozadu nezůstane ani námořnictvo, kde vzniknou jednotky vybavené hladinovými i podvodními bezosádkovými prostředky.

Ke vzniku první jednotky složené z bezosádkových vozidel poskytnul rozhovor i Samuel Bendett, expert amerického výzkumného centra CNA (Center for Naval Analysis). Obecně lze podle Bendetta říct, že vývoj „robotů“ v Rusku čelí podobným problémům jako vývoj ve Spojených státech. Ačkoliv Rusko řeší notorický problém s nedostatkem financí, rozhodně podle Bendetta nestaví „Potěmkinovy roboty“. Nelze podle něj vznik takové jednotky podceňovat. 

Na druhou stranu ale probíhají napříč ruským ministerstvem obrany debaty o budoucnosti válčení, roli robotických systémů a jejich autonomii. Při nasazování ruských dronů nebo bezosádkových pozemních vozidel však můžeme podle Bendetta stále vidět lidské operátory v hlavní roli, a ještě dlouho neuvidíme plně autonomní „roboty“.

V posledních letech se v Rusku dostává do popředí vývoj prostředků bez lidské osádky. Prezident Putin na začátku roku 2018 označil jejich vývoj za důležitou součástí modernizace ruské armády. 

Nové robotické obrněnce pro ruskou armádu. Roztrhl se s nimi pytel

Podle Putina dojde k radikální změně způsobu vyzbrojování. V rámci Státního programu vyzbrojování 2018-2025 se Rusko soustředí na zavádění „inteligentních systémů“ jako jsou prostředky elektronického boje, drony a bezosádková pozemní vozidla. Ruští vývojáři pracují na algoritmech umělé inteligence umožňující velení a navigaci robotických vozidel.

Díky testování v Sýrii se do veřejného povědomí dostaly systémy jako je Uran-6 určený k odminování. 

Druhým známým bezosádkovým vozidlem je Soratnik. Ten v Sýrii potvrdil schopnost operovat v extrémních klimatických podmínkách. Je určen k podobným úkolům jako Uran-9, ale váží pouze sedm tun. Je také schopen spolupracovat s drony. Ruské ministerstvo obrany ale neplánuje sériovou výrobu Soratniku. Vozidlo slouží spíše jako testovací a experimentální platforma pro vývoj v oblasti bezosádkových pozemních vozidel.

Vývoj a nasazení Uranu-9 se může jevit jako velmi špatný nápad. Je otázkou, jak si lze vyložit protichůdné informace z hodnotící zprávy a pozdější vyjádření Generálního štábu. Nenastává doba „Terminátorů“, avšak jednotka složená čistě z vozidel Uran-9 je pro ruské ozbrojené síly významným milníkem, který nelze podceňovat. Když už nic jiného, ruská strana „robotickou jednotku“ nepochybně dokonale využije v rámci propagandy – to bude mít možná na většinovou společnost větší efekt, než obtížněji pochopitelně operační a takticko-technické nuance robota Uran-9.

Před ruskou armádou (a vlastně všemi armádami zavádějícími bezosádkové systémy) stojí výzva v oblasti výzkumu a vývoje, technologie výroby a zajištění kvalifikovaných lidských zdrojů (servis robotů, a to i v polních podmínkách, musí zajišťovat lidé s vysokoškolským vzděláním). Kromě této materiální výzvy budou ozbrojené síly řešit také otázky spojené s etikou nasazení takových prostředku a potenciálním „odlidštěním“ ozbrojených konfliktů.

Zdroje: Army Guide, Breaking Defense, DFNC, Interfax, Jamestown, RIA Novosti, TASS, Topwar, 766uptk

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Událost vyhubivší dinosaury, přichází průměrně jednou za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že to byl temný kosmický tulák. Na zkoumání jeho původu se...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Odstartoval v pořádku, nyní však Rusové řeší problém nového modulu pro ISS

Start nového modulu Nauka (česky Věda) pro ruskou část Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) proběhl podle plánů, později...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Byl vzorem moderního tanku a vybojoval většinu velkých vítězství wehrmachtu

Při spojení německý tank a 2. světová válka se většině lidí vybaví Tiger nebo Panther. Ale většinu velkých vítězství...

Americké letadlové lodě lehčí než vzduch měly v rodokmenu českou stopu

Po první světové válce byly největšími létajícími stroji vzducholodě. Byly to impozantní výtvory zhmotňující...

OBRAZEM: Sovětská okupační technika v ČSSR, kterou naše armáda neměla

Během invaze do Československa v srpnu 1968 a v období pobytu Střední skupiny vojsk se na našem území vyskytovala i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...