Sobota 19. září 2020, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. září 2020 Zita

Zbrojovka Rheinmetall testovala v Jihoafrické republice robotický raketomet

Kanadská divize společnosti Rheinmetall zveřejnila video z testů robotického vozidla Mission Master vyzbrojeného dvojicí raketových kontejnerů pro celkem čtrnáct raket ráže 70 mm od společnosti Thales.

Mission Master – Protection | foto: Rheinmetall Canada

Společnost Rheinmetall poprvé ukázala robotickou platformu Mission Master minulý rok na pařížské výstavě Eurosatory 2018 (koncept byl představen již na londýnské výstavě DSEI 2017). Mission Master je postaven na základě osmikolového vozidla Avenger 8×8 od kanadské společnosti Argo. Avenger 8×8 je robustní a obojživelná platforma s pevnými nápravami, kterou lze osadit kolovým i pásovým podvozkem.

Konstrukce Mission Master však byla posílena a změnou prošel i pohonný systém. Mission Master má hmotnost 750 kg a unese 600 kg nákladu (při plavbě 300 kg). Avenger 8×8 má pouze spalovací motor, ale Mission Master může fungovat v čistě elektrickém režimu na baterie (osm hodin provozu) nebo hybridním (12 hodin; s benzínovým generátorem). Samozřejmě Mission Master je oproti jednoduchému Avengeru 8×8 osazen nejmodernějšími senzory, navigačními a komunikačními systémy, prostředky velení a řízení, nebo prostředky řízení boje a palby.

Mission Master ctí modularní koncepci. Pomocí výměnných modulů lze rychle měnit úkoly a poslání robota (logistika, evakuace, palebná podpora, průzkum, atd.). Mission Master je však především určen k logistické a bojové podpoře pěších jednotek na úrovni čet.

Svou koncepcí se Mission Master podobá českému robotu Taros V2. Hlavním rozdílem je, že Taros V2 má třínápravový podvozek a v každém z nábojů šesti kol je uložen elektromotor. Každé kolo Taros V2 je navíc plně směrově a výkonnostně řiditelné, což propůjčuje robotu skvělou manévrovatelnost. Taros V2 ale není obojživelný a je zřejmě i složitější než Mission Master s pevnými nápravami.

Video: Víceúčelová platforma Mission Master

Malá UGV, která podporují činnost vojáků na úrovni čet, jsou v poslední době velkým hitem. Například americká 10. horská divize (10th Mountain Division) dlouhodobě v rámci programu SMET (Squad Multipurpose Equipment Transport) testuje čtveřici logistických robotických vozidel.

Roboti SMET, Taros V2 nebo Mission Master mohou výhledově výrazně zvýšit bojové schopnosti pěchoty. Například vojáci americké pěchoty, včetně výsadkářů, často nesou náklad (včetně balistiky a zbraní) o hmotnosti 27 kg až 54 kg (60 až 120 liber). Všechen tento náklad dokáže převážet doprovodné robotické vozidlo, navíc včetně další munice, komunikačních systémů, ochranných prostředků nebo zbraní.

Jak jsme uvedli na začátku, Mission Master může fungovat i jako malý mobilní raketomet. Bojovou verzi Mission Master – Protection lze osadit bojovým modulem Fieldranger s dvojicí kontejnerů na neřízené / řízené rakety ráže 70 mm od společnosti Thales.

Dva sedmihlavňové kontejnery umějí odpálit všechny rakety během 1,6 sekundy a na cíl doručí výbušniny o celkové hmotnosti 60 kg. Dostřel při přímé palbě jsou dva kilometry, při nepřímé palbě sedm kilometrů. Náměr modulu je -20° až +60°. K navádění neřízených raket slouží elektro-optický zaměřovač (s výstupem například na tablet velitele čety) a laserový dálkoměr.

Mission Master – Protection však lze osadit také střelami ráže 70 mm s laserovým naváděním, v takovém případě dostřel vzroste až na devět kilometrů se střední kruhovou odchylkou v cíli jeden metr.

Video: Mission Master – Protection

Thales pro své 70mm rakety nabízí nejrůznější bojové hlavice (tříštivo-trhavé, kumulativní, termobarické, cvičné atd.). K dispozici je také protipěchotní hlavice, ve které se ukrývá 2200 ocelových projektilů. Při salvě (samozřejmě lze i odpalovat jednotlivé rakety) se vytvoří hradba tvořená 30 800 ocelovými projektily.

Dodejme, že samotný koncept malého mobilního raketometu není nový. Například brazilská společnost Avibras nabízí tažený raketomet SBAT-70 na brazilské 70mm rakety Skyfire 70. Brazilský raketomet má dostřel až 12 km.

Mission Master, včetně ozbrojené verze Mission Master – Protection, podstoupil již několik měsíců dlouhé testování (včetně měsíčních terénních zkoušek v Jižní Africe), aby splnil standardy podle aliančních norem STANAG (především v oblasti bezpečnosti a zabezpečení). Podle aliančních norem jsou například systémy velení a řízení robota nebo odpovídač vlastní-cizí (IFF).

K dispozici jsou i nejrůznější funkce systémů řízení palby. Vojáci samozřejmě mohou mít plnou kontrolu nad robotem, ale Mission Master – Protection může fungovat i autonomně. Vojáci například robotu zadají prostor, který má hlídat nebo obsadit. Pokud pomocí svých senzorů robot objeví v prostoru nepřítele, zaměří ho a vyzve operátora k udělení povolení k palbě.

Není příliš známo, jak pokročilé má Mission Master funkce pro autonomní jízdu. Robota lze každopádně ovládat přes pěchotní systém velení a řízení boje BMC4I (Battle Management Command, Control, Communications, Computers, and Intelligence) Argus, který je zaveden v kanadské armádě. Komunikační a počítačový systém Argus zlepšuje situační povědomí vojáků ‒ vytváří jednotný počítačový obraz bojiště. Argus umožňuje mezi jednotlivými vojáky sdílet data (hlas, pozice vlastních a nepřátelských jednotek, rozkazy, úkoly, stav jednotek, atd.) a veškeré informace zobrazovat na osobní digitální mapě.

V autonomním módu jsou k dispozici minimálně základní funkce, jako je „následuj mě“ nebo „přesuň se na dané místo“. Mission Master údajně funguje i v oblastech bez signálu GPS.

Bojový modul Fieldranger nemusí nést jen rakety, ale i kulomety ráže 12,7 mm, 40mm automatické granátomety nebo automatický kanón M230LF ráže 30 mm. Podle společnosti Rheinmetall lze modul osadit také dvojicí kontejnerů pro celkově 24 (2×12) raket ráže 70 mm, případně protitankovými střelami Hellfire nebo Spike.

Nutno dodat, že Mission Master vypadá na první pohled jako přelomová zbraň. Vyvinout dobře vypadající zbraň je jedna věc, ale důležitější je pro novou zbraň najít smysluplné uplatnění v rámci vhodné taktiky a doktríny. Nač je vojákům nejmodernější zbraň, když není detailně vyřešeno, jakým způsobem, kde a proti čemu ji použít.

Zdroj: EDR, Rheinmetall, IHS Janes

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:

Dny NATO 2020

Dny NATO 2020 se konají v plánovaném termínu 19. - 20. 9.. Pro návštěvníky bude areál uzavřen, ale iDNES.cz nabídne více než osm hodin unikátního přímého přenosu plného dynamických ukázek pozemní a letecké techniky.

Témata: Rheinmetall, Robot
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Jako vejce vejci. Nové bojové letouny F-16 budou pro všechny stejné

Americká zbrojovka Lockheed Martin změní po dohodě s představiteli amerického letectva způsob, jakým bude na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak hraje 45 let stará a jak úplně nově vyrobená kazeta? Poslechněte si

Jedné je pětačtyřicet let, byla mnohokrát nahrána i přehrána, továrna, kde vznikla, dávno neexistuje. Druhá je nově...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

  • Další z rubriky

Říkali mu Vocelovej. Byl u prvního náletu 311. perutě, později jí i velel

Seriál Velitel, který šel vždy příkladem. Možná právě proto vznikla jeho přezdívka v návaznosti na jeho příjmení – Vocelovej....

Nový americký strategický bombardér B-21 už začíná připomínat letadlo

Nový strategický „stealth“ bombardér amerického letectva B-21 s typovým označením Raider je zatím velmi přísně...

Budoucnost protiletadlové obrany? Houfnice sestřelila proudový dron

Americké letectvo vyzkoušelo možnosti velitelského a řídicího systému nové generace ABMS. Právě díky rychlému sdílení...

Jako vejce vejci. Nové bojové letouny F-16 budou pro všechny stejné

Americká zbrojovka Lockheed Martin změní po dohodě s představiteli amerického letectva způsob, jakým bude na...

5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu
5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu

Hladký a rychlý porod je snem každé nastávající maminky. Jak se na něj připravit, aby proběhl podle vašich představ? Vyzkoušejte rady našich...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...