Ruský „robotický tank“ dopadl při testech na syrském bojišti neslavně

aktualizováno 
Dálkově ovládaný bojový robot Uran-9 z Koncernu Kalašnikov se v Sýrii hemžil problémy. Přesto ho ruská armáda zavádí do své výzbroje.

Uran-9 | foto: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

Uran-9 je dálkově ovládané bojové vozidlo o hmotnosti 10 tun (maximálně 12 tun). Robota pohání naftový motor JaMZ 5347-16 o výkonu 300 kW, maximální rychlost je 35 km/h a dojezd 200 km. Senzorové vybavení podle výrobce umožňuje teoreticky vést bojovou činnost na 5000 metrů ve dne a 3500 metrů v noci.

Hlavní výzbroj tvoří automatický kanon 2A72 ráže 30 mm a spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Věž lze osadit také jednorannými raketomety RPO-A Šmel, protitankovými řízenými střelami (PTŘS) 9S120 Ataka případně střelami země-vzduch krátkého dosahu 9K33 Igla. Robotickou platformu však lze využít k instalaci nejrůznějších zbraňových systémů.

Informaci o zavedení robota Uran-9 do výzbroje ruské armády uveřejnil šéf Koncernu Kalašnikov Vladimir Dmitrijev. Podle Dmitrijeva je již vyrobená „první šarže“ vozidel. Přesné počty vyrobených nebo ruskou armádou poptávaných robotů Uran-9 však nejsou známy.

Špatné zkušenosti ze Sýrie

Nákup robotů Uran-9 je kontroverzní, protože testovací nasazení v Sýrii v polovině minulého roku odhalilo zásadní nedostatky konstrukce. Robot má sice na jedné straně impozantní výzbroj, ale jeho bojová hodnota je malá, a to zejména kvůli nedokonalému rádiovému spojení, málo kvalitním senzorům a chybějící stabilizaci.

Roboty Uran-9 je nutné ovládat z kontrolního stanoviště, což vyžaduje přímou viditelnost. Zde je velký rozdíl mezi pozemními a leteckými drony, které lze přímo ovládat na desítky nebo stovky kilometrů. Bezpilotní letadla není problém řídit ani pomocí satelitního přenosu, protože zde nejsou žádné překážky bránící spojení. Na zemi však satelitní komunikaci blokují budovy, stromy, hory, přírodní překážky a dokonce listí na stromech.

Propagační video robota Uran-9

Kritickou zprávu o nasazení robota Uran-9 přinesl Andrej P. Anisimov z ústředního vědeckovýzkumného ústavu Ministerstva obrany Ruské federace.

Během nasazení v Sýrii vyšlo najevo, že v nízké zástavbě lze robota Uran-9 ovládat na vzdálenost jen 300 až 500 metrů. Přesto i na tuto vzdálenost bylo zaznamenáno 17 případů krátkodobého (do jedné minuty) výpadku spojení a dva případy výpadku o délce 1,5 hodiny. Přitom rádiový dosah měl být (při přímé viditelnosti) až 4000 metrů.

Podle Asimova také podvozek vykazoval nízkou spolehlivost. Nespolehlivý se ukázal také kanon 2A72, který během nasazení šestkrát selhal nebo zahájil palbu s časovým zpožděním. Podle Anisimova také došlo k „časově nekoordinovanému“ odpalu PTŘS (osmkrát) a k selhání hlavního termovizního senzoru (dvakrát).

Senzorové vybavení a zbraně nejsou navíc stabilizované, takže lze vést mířenou palbu a pozorování pouze při zastavení. To výrazně snižuje situační povědomí operátora a omezuje použití zbraní.

Nasazení v Sýrii také odhalilo, že senzorové vybavení umožňuje identifikaci cílů (zřejmě velikosti vozidla) na vzdálenost nejvýše 2000 m. Navíc obrazovka operátora střelce má jen monochromatické zobrazení a nízké rozlišení (ztěžuje se tedy identifikace cílů).

Anisimov ve své zprávě uvádí, že zavedením robotů Uran-9 se bojová hodnota motostřeleckých jednotek ruské armády nezvýší. Operátor robota má jen omezené situační povědomí o tom, co se děje kolem robota, a nemůže tedy provádět rychlá taktická rozhodnutí. Uran-9 je tak v boji neúčinný, a to především při manévrovém způsobu boje vševojskových útvarů ruské armády.

Robot tak údajně v nejbližších deseti až patnácti letech nebude schopen plnit klasické bojové úkoly vševojskových jednotek ruské armády. Podle Anisimova do příchodu pokročilejších robotů bude možné roboty Uran-9 využít pro poziční obranu nebo při útoku na objekt.

Zároveň kvůli nízkému situačnímu povědomí Anisimov doporučuje vést palbu z připravených pozic a po krátkou dobu. Aby byl zajištěn servis a případně transport robotů Uran-9 na nové palebné pozice, musí být servisní jednotka   co nejblíže střelecké pozice robota.

Dle Dmitrijeva, který komentoval zavedení robota do výzbroje ruské armády, je však Uran-9 „dobrou vědeckou a technickou platformou pro další produkty“. Zároveň má být Uran-9 vylepšen s ohledem na vojenské nasazení v Sýrii. „Sýrie je vynikající zkušební místo, které vám umožní pochopit silné a slabé stránky jakékoliv zbraně,“ uvedl Dmitrijev.

Zdroj: BTVT Info, Defence Blog, Task Purpose

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.

Autor:
 

Nejčtenější

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

Neuvěřitelná fotografie. Vznikala 26 let, je krásná a vylepší letadla

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na...

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na první pohled upoutala celý svět....

Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha

Mapa pokrytí signálem DVB-T2 na konci roku 2018.

Letos se budou vypínat první vysílače, které šíří signál první generace digitálního pozemního televizního vysílání,...

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Další z rubriky

Robotický wingman stíhaček ATS bude vhodný pro případný střet s Čínou

Super Hornet s drony Airpower Teaming System

Boeing na výstavě Australian International Airshow v australském Avalonu představil model bojového dronu Airpower...

Tatra představila ve světové premiéře nový vůz modelové řady Tactic

Tatra Tactic 4x4

Tento týden se v Abu Dhabí ve Spojených arabských emirátech konal IDEX 2019, jeden z největších světových veletrhů...

Komunistický žalář byl pro Stanovského těžší zkouškou než Dachau

Dálkový let s Aerem Ab.11 v roce 1926, etapová zastávka na letišti Waalhaven v...

Stal se legionářem, budoval československé letectvo, zakusil útrapy nacistického i komunistického věznění a nakonec...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz