Nová kosmická loď Boeingu má problémy. K ISS nedoletí, musí se vrátit

  10:48aktualizováno  21. prosince 1:18
Start pilotované lodi Boeing proběhl v pátek po půl jedné odpoledne. Vše probíhalo podle plánu až do oddělení lodi od rakety. Následně se však stroji nepodařilo dostat na správnou oběžnou dráhu a musí se vrátit na Zemi. CST-100 Starliner má být druhou soukromou lodí pro dopravu astronautů na ISS.

V pátek 20. prosince 2020 ve 12:37 odstartovala loď CST-100 na cestu k ISS, kam měla dorazit v sobotu. Celý start proběhl v pořádku, včetně závěrečné fáze, kdy se loď oddělila od zbytku rakety. Samotný let k Mezinárodní vesmírné stanici však neproběhl podle plánu. Loď totiž zažehla své trysky, když neměla.

„Vesmírná loď je v současné době ve stabilní konfiguraci a letová kontrola problém řeší,“ píše se v prohlášení NASA.

Zhruba v půl třetí odpoledne pak oznámil Jim Bridenstine z NASA, že byl kvůli tomuto problému proveden předem vypočítaný zážeh a nyní se plánují další kroky.

Později přišla informace, že se lodi patrně nepovede doletět až k ISS, protože již spálila příliš mnoho paliva.

Na tiskové konferenci pak bylo řečeno, že se objevila chyba v „hodinách“, které počítají čas letu, a loď na základě chybných informací z nich provedla korekční zážeh.

Organizace NASA a Boeing se tak rozhodly, že se nebudou pokoušet o dosažení ISS, ale navedou loď na přistání, aby ji mohly zkontrolovat a odhalit příčinu problému. Přistání se očekává v neděli v Novém Mexiku.

Loď má nyní ještě asi 75 procent paliva, takže mohou být na orbitu provedeny některé testy, ale není to dost na bezpečný přílet k ISS a následný let zpět na Zemi.

Test bez posádky

Letem k ISS se završují mnohaleté přípravy a testy, které musel stroj absolvovat, než se vydá do kosmu.

„Tento zkušební let nám poskytne cenné údaje o výkonu Starlineru v reálném prostředí a v každé fázi letu. Prokáže jeho schopnost dopravit posádku na vesmírnou stanici a bezpečně ji dostat domů,“ řekl Trip Healey, vedoucí mise NASA pro Orbital Flight Test (OFT).

Start lodi byl již několikrát odložen. Poslední odklad je asi dva týdny starý, tehdy ULA (United Launch Alliance) neboli společný podnik společností Boeing a Lockheed Martin, který mimo jiné provozuje nosné rakety Atlas V, Delta II a Delta IV, oznámil, že musí vyřešit blíže nespecifikovaný problém s potrubím pro přívod vzduchu na nosné raketě Atlas V ve verzi N22.

I když se loď na první let vydává bez astronautů, tak úplně bez posádky nebude. Na palubě je totiž plyšová postavička Snoopyho ve skafandru.

Původně měl Starliner na svůj první zkušební let bez posádky vyrazit už letos v březnu. Jenže teprve v listopadu proběhly testy záchranného systému lodi.

Další odklad se neočekává. Meteorologická služba slibuje, že s pravděpodobností 80 procent bude vhodné počasí pro let.

Start budou pozorovat i astronauté, kteří mají později absolvovat testovací let s posádkou. Pro kabinu Starlineru byli vybrání astronauti NASA Eric Boe a Nicole Aunapu Mannová a astronaut Boeingu Chris Ferguson.

Příprava na start

Obecně trvá příprava Starlineru na start 45 dní. Tehdy začne United Launch Alliance provádět poslední kompletaci rakety Atlas V v odpalovacím komplexu 41. O dva týdny později je připojen Starliner k Atlas V.

Týmy se pak zaměřují na dokončení příprav na start, nacvičování startovacích postupů. V den startu je do lodě uložen náklad. Pokud letí posádka, tak zamíří k raketě tři hodiny před odletem.

V posledních minutách před odletem ředitel letu konzultuje s týmem, zda má dát pokyn „go“, tedy povolení ke startu. Následně se odsune rameno, přes které nastoupila posádka, a aktivuje se systém přerušení startu. Pokud se nic nepokazí, pak v přesně daný moment dojde k zážehu a Starliner na vrcholu Atlasu V směřuje na oběžnou dráhu. Asi 15 minut po startu se vrchní stupeň rakety Atlas Centaur vypne a vyšle loď na cestu k Mezinárodní vesmírné stanici.

Setkání a dokování patří mezi nejobtížnější vesmírné manévry a Starliner to vše dělá zcela autonomně. Přibližovací procedury začínají desítky kilometrů daleko, když kamery Starlineru zachytí vesmírnou stanici jako jasný bod světla na pozadí moře hvězd. Poté začíná složitý orbitální balet, který je řízen stovkami jemných zážehů trysek, které zavedou loď k doku.

Konkrétní plán včetně přesných časů najdete na této stránce.

Soukromá náhrada za raketoplány

Boeing vyrobil Starliner pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který netrpělivě čeká na to, až bude moci přestat s kupováním míst v ruských kosmických lodích Sojuz. Ty jsou nyní, po ukončení programu amerických raketoplánů v červenci 2011, jediným přepravním prostředkem (vyjma čínských) schopným dostat astronauty na oběžnou dráhu kolem Země.

Odpalovací rampa 41 na floridském mysu Canaveral s raketou Atlas V a pilotovanou lodí Boeing CST-100

Pokud bude zkušební let Starlineru k ISS, zatím jen s nákladem, a v sobotu o týden později i návrat s přistáním na Zemi úspěšný, loď bude mít za sebou všechny klíčové prověrky k tomu, aby dostala od NASA „zelenou“ k přepravě astronautů.

Boeing obdržel od NASA kontrakt na přepravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě podobně jako soukromá společnost SpaceX.

Ta se svou lodí Crew Dragon úspěšný zkušební let bez posádky na ISS a zpět na Zemi už zdárně absolvovala v březnu. Před sebou má nyní letový test záchranného systému lodi, který je předběžně stanoven na 11. ledna.

4. listopadu 2019

Aktualizováno: Doplnili jsme informace o problémech při letu k ISS

Autoři: , ,

Nejčtenější

Jak nahodit slavný německý tank Tiger. Chce to hlavně nechat dobře zahřát

Můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale německý tank Tiger I je pravděpodobně nejslavnějším tankem druhé světové války. Bylo o něm napsáno hodně, ale v tomto textu se zaměříme na...

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

Maršál prezidentem. Před 100 lety si Němci zvolili Hindenburga do čela státu

Dne 26. dubna 1925 si Němci ve 2. kole první přímé volby prezidenta v dějinách zvolili hlavou státu polního maršála Paula von Hindenburga.

26. dubna 2025

KVÍZ: Poznejte, co ukrývají unikátní kolorované snímky z druhé světové války, a soutěžte o výhru

Soutěž

U příležitosti letošních kulatých výročí konců druhé světové války – za necelé dva týdny v Evropě a začátkem září v Pacifiku a na Dálném východě – se můžete pokusit probojovat kvízem v rozpoznávání...

vydáno 26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

O víkendu bude novoluní. Přináší příležitosti pro noční fotografy

V neděli 27. dubna nastane nov – fáze Měsíce, při níž jeho strana přivrácená k Zemi zůstává zcela neosvětlená. Právě díky absenci měsíčního svitu je tato noc ideální pro pozorování a fotografování...

25. dubna 2025

Apple připravuje levnější VR soupravu, ale pošilhává po brýlích

Pře téměř dvěma roky společnost Apple představila svou náhlavní soupravu pro virtuální a rozšířenou realitu Vision Pro. Do prodeje se dostala v únoru 2024. I přes technickou vyspělost to však nebyl...

25. dubna 2025

Před 65 lety padl rekord. Americká ponorka obeplula svět pod vodou

Ponorka USS Triton byla ve své době největší svého typu na světě. Měla také primát nejdelší americké ponorky, až v 80. letech ji překonala raketonosná třída Ohio. Jako první americká ponorka měla tři...

25. dubna 2025

Před 100 lety Beneš urovnal spory s Polskem. Oživil je následně Mnichov

Československo-polské spory o hranice byly před 100 lety zažehnány: aspoň po dobu existence meziválečné republiky. Po Mnichovu ale Poláci znovu obsadili Těšínsko.

24. dubna 2025

Nepoctivost je lidská. Mnoho z nás o sobě neví, jestli bychom vzali úplatek

Štěpán Bahník z Vysoké školy ekonomické zkoumá morální rozhodování. Vloni se podílel na studii, která napodobovala situaci při vyplňování daňového přiznání. Vědce zajímalo, jak naše chování ovlivňují...

24. dubna 2025

Úžasný vesmír pohledem Hubbleova kosmického teleskopu, který slaví 35 let

Hubbleův vesmírný dalekohled (HST) se za 35 let svého působení stal ikonou. A když ho v mnoha ohledech překonávají přístroje na modernějších systémech v čele s teleskopem Jamese Webba, stále má své...

24. dubna 2025

Bič na Facebook, TikTok a další sociální sítě. EU nabídne kontrolu věku

Sociální sítě a další internetové služby mají věkové omezení, které však některé z nich nijak důsledně nekontrolují. To by se brzy mělo změnit. Evropská komise připravuje aplikaci, jež má ověřovat...

23. dubna 2025  17:59

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Před 130 lety vyplul Joshua Slocum s lodí Spray na svou cestu kolem světa

V dětství jsem trávil hodně času u babičky. Jelikož jsme byli jachtařská rodina, měla v knihovně spoustu knížek o lodích. Snad nejraději jsem měl Osamělé mořeplavce od Francouze Jeana Merriena.

23. dubna 2025  16:02

Čína potvrdila plán na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci spolu s Ruskem

V první polovině třicátých let má podle současných plánů na Měsíci vzniknout vesmírná základna, která bude využívat energii z jaderné elektrárny. Provozovat ji bude Čína a Rusko.

23. dubna 2025  14:51
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.