Boeing úspěšně otestoval únikový systém nové kosmické lodi Starliner

  15:00aktualizováno  15:29
Už příští rok má vozit astronauty na ISS. Testy kosmické lodi Boeing CST-100 se blíží do finále. V pondělí 4.11.2019 proběhla klíčová zkouška nouzového záchranného systému pro sedmičlennou posádku.

Za 95 sekund bylo hotovo. Na základně ve White Sands v Novém Mexiku otestují inženýři firmy záchranný systém, který se aktivuje v případě nezdařeného startu. Loď s kosmonauty se díky němu v okamžiku oddělí od nosiče (Atlas 5), nabere potřebnou výšku a hlavně vzdálenost od havarované rakety a bezpečně přistane na padácích zpět na zem.

Boeing Starliner CST-100 při testu záchranného únikového systému 4.11.2019....
Boeing Starliner CST-100 při testu záchranného únikového systému 4.11.2019....

Boeing Starliner CST-100 při testu záchranného únikového systému 4.11.2019. Vlevo: Okamžik, kdy se od modulu s posádkou oddělil servisní modul s motory. Vpravo: Modul na padácích. Airbag se po odhození tepelného štítu začíná nafukovat.

Test jste mohli sledovat přímo zde v přímém přenosu. Po dvou kratších odkladech se start a celý test zdařil na výbornou. Zkoušce byla přítomna i celá budoucí posádka lodi.

Fotogalerie

„Říkám tomu katapultovací sedadlo pro kosmickou loď,“ vysvětluje testovací pilot Boeingu a vedoucí testu Chris Ferguson. Ferguson zároveň bude jedním z prvních členů posádky, která se ve Starlineru vydá na ISS. Pondělní test (4.listopadu 2019) ukáže, zda fungují nejdůležitější části systému. Zážeh proběhne stejně, jako by tomu bylo v případě havárie. Loď je upevněna ve stejném „adaptéru“, jaký bude na raketě Atlas 5.

Speciálně navržené ventily uvnitř servisního modulu Starlineru se otevřou a vysokotlaká směs pohonných hmot kapalného hydrazinu a tetroxidu dusíku uvede do chodu čtyři motory. Každý z nich vyvine tah 178 000 N. Astronauté (až budou uvnitř) v tu chvíli zažijí na pět sekund přetížení až 5 G a loď za tu dobu dosáhne rychlosti 1 046 km/h (650 mph). 

V maximální výšce cca 1,3 kilometru nad zemí se loď ocitne 18 sekund od startu. Manévrovací trysky natočí loď do správné pozice a v čase T+26,4 sekundy se začne otevírat hlavní sada tří padáků.

V čase T+34 systém odhodí servisní část modulu. U lodi s posádkou se nafouknou airbagy a v čase T+95 by mělo být po všem a modul bezpečně na zemi. Že tomu tak být nemusí, dokazují testy konkurenčního řešení od SpaceX, kdy loď při testech vybuchla.

04.listopadu 2019 v 14:30, příspěvek archivován: 04.listopadu 2019 v 14:50

If you look closely at the #Starliner Pad Abort spacecraft, you see the signatures of the employees who have dedicated thousands of hours to making it reality. Well wishes, famous quotes, hopes, dreams, even family members' names - they've all given so much to make it happen. https://t.co/uvSqnlvlom

Vesmírné plavidlo Starliner CST-100 může vynést do vesmíru kterákoliv z amerických raket. Počítá se s modely Atlas, Delta a Falcon.

CST-100 používá existující (a prověřené) systémy i komponenty a vychází ze starší lodě X-37, kterou pro NASA vyvinula divize Boeing Phantom Works po roce 1999 (a v roce 2006 převzala tajná výzkumná skupina Letectva USA). Díky tomu se u Starlineru počítá s nižšími náklady na vývoj a především i provoz a údržbu. Boeing svou loď představil v červenci 2010.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Fatální omyl. Jak Američané napadli Rusy a zabili generála Kotova

Mezi nepříjemné válečné omyly patří střelba do vlastních řad, případně po spojencích. Jedna taková událost se stala i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

NASA ukázala nové skafandry. Čekají na let k Měsíci a padnou i ženám

První americké skafandry pro lety do vesmíru vznikly v šedesátých letech minulého století. Nyní NASA představila...

Tajná mise skončila po dvou letech a měsíci. Raketoplán X-37B přistál

Zatím nejdelší misi dokončil 27. října raketoplán X-37B. A to je asi tak všechno, co se dá k této události napsat. Účel...

Podívejte se, jak vypadal vzácný přechod Merkuru před Sluncem

V pondělí odpoledne a pak až v listopadu 2032, to jsou nejbližší termíny, kdy je možné sledovat poměrně vzácnou...

Budoucnost je v oceli. Firma SpaceX představila raketu pro lety k Marsu

Šéf společnosti SpaceX Elon Musk o víkendu ukázal novinky z projektu kosmické lodi Starship. Koncept s tímto názvem byl...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz