Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Vědci objevili černou díru, která pomáhá rodit hvězdy

  0:01aktualizováno  0:01
Kupa galaxií v souhvězdí Fénixe přinesla pozorovatelům potvrzení teorie, která hovoří i tom, že by v jejím centru mohly vzniknout hvězdy. Jejich zrodu pomáhá černá díra.

Kupa galaxií v souhvězdí Fénixe, kde astronomové poprvé pozorovali nově zrozené hvězdy | foto: X-ray: NASA/CXC/SAO/G.SchellenbergerAP

Po celá desetiletí astronomové hledali shluky galaxií, které by ve svých centrálních galaxiích tvořily „hvězdné porodnice“. Místo toho tam nacházeli obří černé díry s proudy vysokoenergetických částic, které udržovaly plyn příliš horký na to, aby se v něm mohla zformovat hvězda. Tyto částice, které černá díra vyvrhuje, se zachránily před pádem pod horizont této díry.

Výtrysk částic z černé díry

Hmota proudí směrem k černé díře, krouží kolem ní (vytváří rotující disk) a je zahřívána na tak vysoké teploty, že svítí v oboru rentgenového záření.

Černé díry mohou být vybíravými jedlíky: místo toho, aby spolykaly veškerý dopadající materiál, někdy vyvrhnou jeho část pryč v podobě dvou mohutných intenzivních protisměrných výtrysků částic (tzv. jetů). Protože tyto jety odvádějí hmotu a energii do okolního prostředí, černá díra obdrží méně materiálu, který může pohltit.

Zdroj: Astro.cz

Nyní mají vědci přesvědčivé důkazy o galaxii, kde dochází k překotnému formování hvězd. NASA na svých stránkách zveřejnila její snímek

Astronomové se domnívají, že je to způsobeno tím, že se v jejím středu nacházela méně „účinná“ supermasivní černá díra. V tomto unikátním systému se tak hvězdy rodí patrně díky tomu, že výtrysky z černé díry neohřívaly okolní plyny natolik, aby se v nich nemohla zrodit hvězda. Dokonce jsou jedním ze zdrojů, který pomáhá hvězdu stvořit.

„Je to jev, který se astronomové pokoušejí najít již dlouho,“ řekl Michael McDonald, astronom z Massachusetts Institute of Technology (MIT), který studii vedl. „Tato kupa ukazuje, že v některých případech může energetický výstup z černé díry vylepšit chlazení, což má dramatické následky,“ dodává.

Nový objev se povedl na základě dat z rentgenové observatoře Chandra, Hubbleova vesmírného teleskopu a radioastronomické observatoře VLA. 

Souhvězdí Fénixe

Souhvězdí Fénixe

Zmíněná galaktická kupa se nachází 5,8 miliardy světelných let od Země v souhvězdí Fénixe. Obsahuje  velkou galaxii, která hostí černou díru, jež je obklopena horkým plynem s teplotami milionů stupňů. 

Hmotnost tohoto plynu odpovídá hmotnosti bilionů Sluncí, a je několikrát větší než celková hmotnost všech galaxií v kupě. Astronomové se domnívají, že tento horký plyn ztrácí svou energii kvůli silnému vyzařování v rentgenovém spektru a tím se ochlazuje. V jiných centrálních galaxiích hvězdokup však přílišnému ochlazení brání přísun energie dodávané vysokoenergetickými částicemi vyvrhovanými z černé díry. 

V tomto případě to ale tak není a plyn se chová, jakoby jej vyvržené částice neohřívaly. Přesto tam z černé díry proudí. To potvrzuje mimo jiné i pozorování z observatoře VLA. Ty ukazují, že výtrysky z černé díry pravděpodobně nafoukly bubliny v horkém plynu, které se mohou pohybovat od černé díry a rychleji se tak ochlazovat

Nová data z Hubbleova tělesa ukazují, že kolem filamentů (dráhy, kterými proudí k černé díře plyn) vedoucích k černé díře se nachází chladný plyn o celkové homotnosti odpovídající deseti milirám hmotnosti Slunce a z tohoto chladného plynu se tvoří mladé hvězdy rychlostí okolo 500 jednotek ročně. V případě Mléčné dráhy je to jedna za rok.

To, že černá díra nedokáže ohřát plyn na teplotu, kdy v něm nemohou vznikat hvězdy, může být způsobeno i tím, že je v poměru k hmotě své hostitelské galaxie poddimenzovaná. To je však situace, kdy je na počátku svého růstu. 

„V minulosti mohly být výboje z poddimenzované černé díry jednoduše příliš slabé na to, aby zahřívaly své okolí a umožňovaly zahřívání horkého plynu,“ řekl spoluautor Matthew Bayliss. 

Galaktické kupy jsou největší struktury ve vesmíru, které drží pohromadě díky gravitaci. Obsahují stovky až tisíce galaxií s množstvím horkého plynu a neviditelné temné hmoty. Největší známé supermasivní černé díry jsou v galaxiích ve středu těchto kup.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

V Benešově udeřil virus, který vydírá nemocnice i města po celém světě

V benešovské nemocnici pravděpodobně zaútočil typ počítačového viru, který dokáže z provozu vyřadit policii, úřady i...

Molotovův koktejl: finský lihovar přinášel zkázu sovětským tankistům

Podobně jako nouze naučila Dalibora housti, museli se finští obránci během zimní války spolehnout v boji se sovětskými...

Nevíte co? Tipy na dárky, o kterých možná nevíte, že existují

„Hele, to je dobré, to jsem neznal,“ překvapí nás občas někdo údivem nad věcí, kterou považujeme za docela běžnou....

USA testují vojáka budoucnosti. Přes brýle uvidí nebezpečí a neztratí cíl

Na vojenské základně Fort Pickett ve Virginii testují vojáci brýle s průhledovými displeji IVAS (Integrated Visual...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Microsoft ukázal nové logo Windows a s ním překreslil stovku aplikací

Společnost Microsoft pokračuje ve svém plánu překreslit celý operační systém Windows na Fluent Design. Nově ukazuje asi...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

NASA ukázala zbytky indického modulu, který se rozbil o Měsíc

Indie se zatím nestala čtvrtým státem, který byl schopen se svou sondou měkce přistát na povrchu Měsíce. Chybělo však...

Podívejte se, jak vypadal vzácný přechod Merkuru před Sluncem

V pondělí odpoledne a pak až v listopadu 2032, to jsou nejbližší termíny, kdy je možné sledovat poměrně vzácnou...

Vědci objevili černou díru, která pomáhá rodit hvězdy

Kupa galaxií v souhvězdí Fénixe přinesla pozorovatelům potvrzení teorie, která hovoří i tom, že by v jejím centru mohly...

Podívejte se na směnu astronautů ve vesmíru, jak opravují drahý přístroj

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v pátek proběhlo další kolo oprav jednoho z nejdražších zařízení, které má...

TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší
TIPY: Dárky pro malé princezny, které zaručeně potěší

Nemáte ještě nakoupené všechny vánoční dárečky? Pokud zrovna vybíráte pro slečny, jistě uvítáte inspiraci.

Najdete na iDNES.cz