Na Zemi se Sojuzem vrátila po téměř šesti měsících dlouhodobá tříčlenná posádka z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kterou tvoří Rus Fjodor Jurčichin, Američanka Karen Nybergová a Ital Luca Parmitano. Spolu s nimi dorazila v pondělí ráno ve 3:49 našeho času zpátky na Zemi i olympijská pochodeň, která se k orbitálnímu komplexu dostala ve čtvrtek na lodi Sojuz.
Ta startovala z kazašského kosmodromu Bajkonur s ruským kosmonautem Michailem Ťurinem, Japoncem Koičim Wakatou a s americkým astronautem Richardem Mastracchiem. Pochodeň tak na stanici strávila čtyři dny.
Olympijskou pochodeň si v sobotu předali ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij během výstupu z ISS na oběžné dráze kolem Země (na video z předání se podívejte zde). Kosmická verze olympijské štafety byla vybavena jistícím kroužkem pro případ, že by Kotovovi nebo Rjazanskému vyklouzla z ruky a uletěla.
Vše naštěstí proběhlo bez problémů a tak se v pondělí mohla pochodeň vydat zpátky. K oddělení přistávacího modulu od stanice došlo podle NASA 29 minut po půlnoci našeho času, když stanice právě přelétala nad Mongolskem. Brzdící manévr, který objekt zpomalil, aby mohl vstoupit do atmosféry pak proběhl ve 2:55, aby o 54 minut později přistál modul s astronauty a pochodní na padáku v Kazachstánu.
Bylo to vůbec poprvé, co se pochodeň dostala do volného vesmíru, ale už potřetí, co trasa olympijské štafety vedla přes oběžnou dráhu. Do vesmíru se dostaly pochodně před olympijskými hrami v Atlantě v roce 1996 a v Sydney v roce 2000. Vynesly je tam tehdy americké raketoplány.
Nynější let k ISS navíc trval poměrně krátce, protože raketa využila zkrácený letový režim, tedy cestu, která byla vyzkoušena teprve na jaře tohoto roku. Ta umožní dostat k vesmírné stanici za zhruba šest hodin od startu. Do této doby se cesta lidské posádky k ISS počítala spíše na dny. Poprvé si tuto zkratku vyzkoušela posádka letící ke konci letošního března (více zde).
Po přistání a přesunu do stanice bylo na ISS výjimečně devět kosmonautů, než se v pondělí vrátila na Zemi již zmíněná trojice.
Pochodeň nebyla po celou dobu mise zapálená. Uvnitř kosmické lodě a stanice to nebylo možné z bezpečnostních důvodů a ve vakuu by nehořela.
Mise je sice nákladná, ale "celé Rusko je hrdé na své zimní hry a na svůj kosmický program", řekl na kosmodromu Bajkonur ruský vicepremiér Dmitrij Kozak.
Právě vysoké náklady na "pochodňovou" misi jsou hlavním terčem kritiky. Náklady výstupu do otevřeného vesmírného prostoru na jednoho kosmonauta činí zhruba 1,5 milionů eur (přes 40 milionů korun).
Pochodeň míří do ruského města Soči, kde 7. února začnou zimní olympijské hry. Pochodeň je metr dlouhá a váží téměř dva kilogramy.
Olympijská pochodeň ve vesmíru
9. listopadu 2013 |