Mezinárodní posádku tvoří ruský velitel Michail Ťurin, Japonec Koiči Wakata a americký astronaut Richard Mastracchio.
Sojuz míří k mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ve zkráceném letovém režimu. Zatímco dřív cesta ruských kosmických lodí ze Země ke stanici trvala dva dny, od letošního března ji absolvují posádky za necelých šest hodin. Poprvé si tuto zkratku vyzkoušela posádka letící ke konci letošního března (více zde).
Spojení s ISS přenášel v přímém přenosu na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Poklopy přechodové komory se otevřely ve 12:44 našeho času.
Po přistání a přesunu do stanice bude na ISS výjimečně devět kosmonautů, než se v pondělí vrátí na Zemi po téměř šesti měsících trojice Rus Fjodor Jurčichin, Američanka Karen Nybergová a Ital Luca Parmitano. Pochodeň tak na stanici stráví čtyři dny.
Symbolické předání olympijské štafety je stanoveno na sobotu. Nedojde k němu ale přímo v prostorách stanice. Při výstupu mimo ISS si ji v otevřeném kosmu předají ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij. Podle Kotova by mělo jít o velkou show, kterou budou moci zhlédnout miliony televizních diváků. Přímý přenos poběží například na NASA TV.
"Rádi bychom ukázali naši olympijskou pochodeň ve vesmíru. Budeme se snažit, aby to vypadalo nezapomenutelně. Miliony lidí to uvidí v přímém přenosu v televizi a spolu s tím uvidí i stanici a to, jak pracujeme," vysvětluje Oleg Kotov, který slibuje i nějaké překvapení.
Kosmická verze olympijské štafety má být vybavena jistícím kroužkem pro případ, že by Kotovovi nebo Rjazanskému vyklouzla z ruky a uletěla. V takovém případě by se z ní stal nebezpečný projektil, který by při oblétání planety mohl ISS ohrožovat jako jiné kosmické smetí. Pochodeň po celou dobu nebude zapálená. Uvnitř kosmické lodě a stanice to není možné z bezpečnostních důvodů a ve vakuu by nehořela.
Nebude to poprvé, co trasa olympijské štafety povede přes oběžnou dráhu. Do vesmíru se dostaly pochodně před olympijskými hrami v Atlantě v roce 1996 a v Sydney v roce 2000. Vynesly je tam tehdy americké raketoplány.
Podívejte se na start kosmické lodi Sojuz s olympijskou pochodní: