Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Rusové letí na Mars. Zatím jen jako

  11:00
Rok a půl potrvá simulovaný let na Mars, který startuje ve čtvrtek z Moskvy. Šest "astronautů" otestuje, jakou zátěž budou muset podstoupit skuteční cestovatelé. Budou po celou dobu hermeticky uzavřeni a musí si vystačit jen s tím, co dostanou při „startu".

Skoro půldruhého roku bez slunečního svitu a svěžího vzduchu, uzavřeni mezi čtyřmi stěnami, s aseptickou stravou a ve společnosti stále stejných tváří bude muset zvládnout šestice dobrovolníků, kteří se vydávají na 520 dnů dlouhou "cestu na Mars".

Simulovaný let v laboratorních podmínkách prověří hranice tělesné a duševní zátěže pro potřeby budoucí expedice k rudé planetě. Nikoliv technika, ale člověk je totiž považován za nejslabší článek budoucího dobývání galaxie.

Desetileté přípravy

Mezinárodní projekt začal vznikat již v 90. letech. Dva obdobné, ale kratší experimenty už moskevský Ústav lékařských a biologických problémů nedávno uskutečnil.

Podívejte se do "kosmické lodi" na Mars

Podrobnosti o experimentu

V listopadu 2007 "marťanská mise" strávila v izolaci dva týdny, loni pak 105 dnů. Ale na konci 60. let se ve stejném ústavu prý už odehrál první pokus s roční izolací tří Rusů.

Nynější posádka, tři Rusové, dva Evropané a jeden Číňan, opustí svou "vesmírnou loď" v moskevských laboratořích až v listopadu příštího roku.

Mars 500 -
model přistávacího modulu, ložnice

Mars 500 - model přistávacího modulu EU-50, ložnice

Mezitím své dny bude dělit na osmihodinové směny, věnované práci, spánku a volnu. Kromě dlouhodobé izolace se posádka má vyrovnat i se simulací účinků stavu beztíže, či kosmického záření.

Ačkoliv dobývání Marsu nejspíš začne až v budoucích desetiletích, pomyslný let má co nejvěrohodněji simulovat podmínky skutečné výpravy, která podle vědců potrvá 400 až 700 dnů.

V experimentu se počítá s přibližně 250 dny na cestu k Marsu, s třicetidenním pobytem na planetě, ten trojice "kosmonautů" stráví odděleně ve zvláštním "modulu" a také třikrát "vystoupí" na napodobeninu povrchu Marsu, a s 240 dny pro návrat.

Ve snaze co nejvěrněji napodobit podmínky letu čeká účastníky i simulace časového zpoždění při komunikaci s řídícím střediskem. Až bude skutečná loď kroužit okolo rudé planety, potrvá 20 minut, než vzkazy z ní dorazí na Zemi a naopak. Toto zpoždění bude brzdit i komunikaci pokusné posádky, ačkoli bude od dispečinku pár metrů. O desítky minut se má zpožďovat i elektronická pošta.

"Největším riziko tak dlouhodobé izolace je psychologické," soudí Alexandr Suvorov z vedení projektu. "Vztahy v posádce určitě nebudou celý čas harmonické. Bude však muset plnit uložené úkoly navzdory této zátěži."

Sociální deprivace z Česka

Jedním z hlavních úkolů obou experimentů bude prozkoumat vznik takzvané sociální deprivace, tj. nenormálního psychického stavu a vzájemného chování u lidí uzavřených na dlouhou dobu v těsných prostorách bez možnosti styku s okolím.

Právě na těchto výzkumech se bude podílet i Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a česká společnost QED Group, a.s., které se zabývají sociometrickými měřeními ve skupinách lidí.

Cestu zpestří šachový turnaj

Ještě před čtvrtečním startem dobrovolníci postupovali výcvik, a to i ve skafandrech, aby se na misi připravili. Zasvěcovali se i do tajů šachu.

Zpestřením "letu" totiž bude i turnaj s někdejším mistrem světa Anatolijem Karpovem.

Podávat se však bude stejná strava, jaká se servíruje na Mezinárodní kosmické stanici; sotva totiž bude možné skutečnou expedici zásobovat čerstvými potravinami. I voda bude při putování na Mars vzácností, a tak se dobrovolníci budou smět sprchovat jen každý desátý den. Prádlo si budou smět měnit po třech dnech.

Odměnou za přestálé útrapy nebude jen čest a sláva. Podle ředitele ústavu a projektu Mars-500 Borise Morukova každý ruský účastník dostane tři miliony rublů (přes dva miliony korun). Přibližně shodnou sumu za účast v experimentu dostanou západoevropští účastníci od Evropské kosmické agentury (ESA), která se na projektu podílí.

Experimentu se účastní osmatřicetiletý ruský inženýr Alexej Siťov, sedmatřicetiletý kardiolog Suchrob Kamolov a dvaatřicetiletý vojenský lékař Alexandr Smolejevskij. Dále pak jednatřicetiletý Francouz Romain Charles, šestadvacetiletý Ital kolumbijského původu Diego Urbina a sedmadvacetiletý Číňan Wang Jü, překřtěný Rusy na Váňu. Neruské dobrovolníky vybrala ESA.

První mezinárodní pokus v institutu na přelomu let 1999 a 2000 ukončil skandál, když si kanadská účastnice stěžovala na obtěžování od šéfa ruského týmu a na to, že další dva ruští účastníci se prý servali až do krve.

Loňský pokus, který absolvovali čtyři Rusové, Němec a Francouz, po 105 dnech skončil úspěšněji.

Rekord v délce pobytu ve vesmíru drží ruský kosmonaut Valerij Poljakov - 437 dnů, 17 hodin a 59 minut. Sám Poljakov svého času varoval, že důsledkem letu na Mars může být i impotence.

Model vesmírné lodi

Model vnitřních prostor vesmírné lodi má objem 550 m³. Skládá se z pěti základních částí. Největší je obytný modul, který je tvořen válcem z hliníkové slitiny. Jeho průměr je 3,6 metru a délka 20,03 m. Uvnitř jsou obytné části, především 6 individuálních kajut pro členy posádky, každá o ploše 3,07 m2, dále kuchyňka a jídelna, společenská a odpočinková místnost, kajuta s hlavním řídicím pultem, velitelské stanoviště, trenažér pro přiblížení a spojení výsadkové kosmické lodi a také dvě WC. Na obou koncích válce jsou hermeticky uzavíratelné vstupní a výstupní otvory s poklopem. Průměr otvorů je 600 mm.

Spojovací chodba mezi obytným a pracovním modulem Pokoje posádkyVelitelská  místnost

Další část modelu patří lékařským prostorám, což je válec z oceli s průměrem 3,2 metru a délkou 11,9 metru. Uvnitř jsou dvě místa na spaní, speciální vyšetřovací lékařská aparatura, pracovní místo lékaře a inženýra, velký monitor pro zobrazování lékařských dat, minikuchyňka, WC a hygienické vybavení, zásoby pitné vody, systém analýzy plynů v atmosféře, systém regenerace ovzduší, klimatizace apod. V jednom čele je kulatý hermeticky uzavíratelný nouzový východ o průměru 430 mm, v druhém jsou hlavní nouzové výstupní hermetické dveře.

Lékařský a vědecký modul

Mezi větší části fiktivní lodi lze ještě zařadit pracovní modul se skladištěm, tělocvičnou, vědeckou laboratoří s miniskleníkem a dalšími pracovišti. Délka ocelového válce je 24 metrů a průměr 3,9 metru.

Skladové prostory v pracovním moduluTělocvična a trenažéry v pracovním modulu

Součástí lodi je i maketa výsadkového modulu pro přistání na Marsu, je 6,2 metru dlouhá a její průměr je 3,6 metru. Z ní je možné dostat se do části, která simuluje povrch Marsu. Před vstupem na "povrch Marsu" se na kryté plošině nachází oblékárna skafandrů pro 2 muže z tříčlenné posádky výsadkového modulu.

Vnitřní obložení modelu lodi je upravené dřevo. Je to kvůli chemické stálosti při 520denním provozu bez větrání a také bylo bráno v potaz psychologické hledisko.

Volně podle stránek Mars500.cz

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....