Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Začíná nová mise lidí na Mars. Zatím jen jako a pouze na Zemi

  11:33aktualizováno  17:30
Skupina dobrovolníků si vyzkouší simulaci odloučení při plánovaném letu k Marsu. Při experimentu Mars 500 bude hermeticky uzavřena v malém zkušebním komplexu. Celkem stráví v izolaci simulující podmínky meziplanetárního letu přes 800 dní, na jednom experimentu se bude podílet i Česko.

Mars 500 - celkový pohled na zkušební komplex

Projekt nese název Mars 500 a je již několikátým svého druhu. Název je odvozen od jména planety, na kterou se lidstvo vydá pravděpodobně nejdříve; let na ni má délkou trvání a podmínkami napodobit. Podobných experimentů, kde se zkoumalo dlouhodobé odloučení lidí od okolí během kosmických letů, se v minulosti jako jedni z prvních zúčastnili i Češi.

Mars 500 - celkový pohled na zkušební komplex

Mars 500 - celkový pohled do haly na zkušební komplex (Nazemnyj experimentalnyj komplex – NEK) ve Státním vědeckém centru Ruské federace – Institutu lékařsko biologických problémů (Gosudarstvennyj naučnyj centr RF – Institut mediko-biologičeskich problem – GNC IMBP). Část s nápisem je hlavní výsadkový modul EU-500 na nějž navazuje obytný modul EU-150. Na horní plošině je pod krytem model povrchu Marsu.

První experiment začíná zítra, kdy první "kosmonauti" nastoupí do speciálního modulu simulujícího kosmickou loď na 105 dní. Hlavní projekt začne v prosinci a ten již bude simulovat cestu na Mars a zpět.  Trvat bude 520 dní.

Jedním z hlavních úkolů obou experimentů bude prozkoumat vznik takzvané sociální deprivace, tj. nenormálního psychického stavu a vzájemného chování u lidí uzavřených na dlouhou dobu v těsných prostorách bez možnosti styku s okolím. Podobným podmínkám totiž budou vystaveni i kosmonauti při meziplanetárních letech.

Mars 500 - model přistávacího modulu, ložnice

Mars 500 - model přistávacího modulu EU-50, ložnice

Účast Česka

Právě na těchto výzkumech se bude podílet i Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a česká společnost QED Group, a.s., které se zabývají sociometrickými měřeními ve skupinách lidí.

"Naše účast na experimentu začala již v podstatě v roce 1988, kdy probíhal projekt Štola 88. Tehdy jsme zavřeli dvě skupiny dobrovolníků do podzemí a simulovali jsme let na Mars," vzpomíná Jaroslav Sýkora, garant účasti Česka na experimentu. Tím se naši vědci dostali do povědomí světové odborné veřejnosti, protože jejich výsledky odpovídaly mnohem dražším zahraničním experimentům.

Následovala účast na řadě mezinárodních projektů zabývajících se podobnou tematikou, jako je HUBES 94-95, SFINCSS 1997, a konečně v srpnu 2006 pozvání k účasti na experimentu Mars 500. O to významnější je naše účast, že projektu MARS 500, placeném z evropské strany Evropskou kosmickou agenturou (ESA), se mohly účastnit pouze tehdy členské země ESA (tehdy ještě Česko v ESA nebylo) a Ruské federace. Vědci z Česka se nakonec dostali mezi 40 vyvolených spolupracujících organizací ze 700 přihlášených.

Následně se začali hledat spolupracovníci se zkušenostmi z výzkumné činnosti a z vývoje metod, technik a přístrojového vybavení pro zkoumání v oblasti lidského faktoru, zejména s ohledem na jeho působení v extrémních až kritických životních situacích při působení hraničních a extrémních zátěží a za působení  masivního stresu. 

Tisková konfrence k české účasti na projektu Mars 500
Tisková konference k české účasti na projektu Mars 500

Jak uvádějí webové stránky Mars500.cz, je úkolem týmu z Česka v průběhu experimentu dálkově sledovat vztahy posádky. Informace jsou získávány na základě každých 14 dní vyplňovaného dotazníku prostřednictvím řídicího centra. Tyto  budou následně vyhodnocovány originálním programem SOCIOMAPOVÁNÍ, který vznikl jako výzkumná práce QED GROUP, a.s. Program dává neprodleně zpětnou vazbu řídicímu centru a podle potřeby přímo posádce.

První cesta na 105, druhá na 520 dní

Mars 500 proběhne v Moskvě v speciálním pozemním komplexu (Nazemnyj Experimentalnyj Komplex - NEK).

První testovací fáze s délkou 105 dní se zúčastní šestičlenná posádka složená z pilota, kosmonauta, lékaře, biochemika, sportovního fyziologa a vojenského inženýra z Ruska, pilota z Francie a technika z Německa. Studovat a analyzovat jejich chování a vzájemné vztahy bude úkolem právě českých odborníků. 

Model vesmírné lodi

Model vnitřních prostor vesmírné lodi má objem 550 m³. Skládá se z pěti základních částí. Největší je obytný modul, který je tvořen válcem z hliníkové slitiny. Jeho průměr je 3,6 metru a délka 20,03 m. Uvnitř jsou obytné části, především 6 individuálních kajut pro členy posádky, každá o ploše 3,07 m2, dále kuchyňka a jídelna, společenská a odpočinková místnost, kajuta s hlavním řídicím pultem, velitelské stanoviště, trenažér pro přiblížení a spojení výsadkové kosmické lodi a také dvě WC. Na obou koncích válce jsou hermeticky uzavíratelné vstupní a výstupní otvory s poklopem. Průměr otvorů je 600 mm.

Spojovací chodba mezi obytným a pracovním modulem Pokoje posádkyVelitelská  místnost

Další část modelu patří lékařským prostorám, což je válec z oceli s průměrem 3,2 metru a délkou 11,9 metru. Uvnitř jsou dvě místa na spaní, speciální vyšetřovací lékařská aparatura, pracovní místo lékaře a inženýra, velký monitor pro zobrazování lékařských dat, minikuchyňka, WC a hygienické vybavení, zásoby pitné vody, systém analýzy plynů v atmosféře, systém regenerace ovzduší, klimatizace apod. V jednom čele je kulatý hermeticky uzavíratelný nouzový východ o průměru 430 mm, v druhém jsou hlavní nouzové výstupní hermetické dveře.

Lékařský a vědecký modul

Mezi větší části fiktivní lodi lze ještě zařadit pracovní modul se skladištěm, tělocvičnou, vědeckou laboratoří s miniskleníkem a dalšími pracovišti. Délka ocelového válce je 24 metrů a průměr 3,9 metru.

Skladové prostory v pracovním moduluTělocvična a trenažéry v pracovním modulu

Součástí lodi je i maketa výsadkového modulu pro přistání na Marsu, je 6,2 metru dlouhá a její průměr je 3,6 metru. Z ní je možné dostat se do části, která simuluje povrch Marsu. Před vstupem na "povrch Marsu" se na kryté plošině nachází oblékárna skafandrů pro 2 muže z tříčlenné posádky výsadkového modulu.

Vnitřní obložení modelu lodi je upravené dřevo. Je to kvůli chemické stálosti při 520denním provozu bez větrání a také bylo bráno v potaz psychologické hledisko.

Volně podle stránek Mars500.cz

Hlavní experiment pak bude rozdělen do tří fází. Ta první potrvá 250 dní. Pak bude muset půlka posádky zůstat na oběžné dráze kolem Marsu a tři členové přistanou ve výsadkovém modulu na rudé planetě, kde stráví 30 dní. Součástí simulace bude i zpoždění komunikace s řídicím centrem, které ve fázi fiktivního příletu k Marsu dosáhne až 40 minut.

Mars 500 - kuchyň v testovacím modulu

Mars 500 - kuchyň v testovacím modulu

Cesta zpět na Zem již zabere "pouze" 240 dní. Po celou dobu bude posádka uvnitř makety zapečetěna a bude smět opustit experiment jen při život ohrožujících událostech, když nebude jiné východisko.

Náklady na experiment, jehož přípravy započaly již v roce 2003, přesáhnou 15 milionů dolarů. 

  • Podrobné informace přímo od zdroje získáte na této webové stránce projektu Mars 500 (v češtině).
Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová baterie z Česka využívá vodu, zinek a grafit. Bude levná a nemá vybuchovat

Vědci z české Akademie věd si nechali patentovat nový druh vodné baterie, která nemůže z principu začít hořet, a tím...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

VIDEO: Většina neúspěšné části ruské rakety patrně shořela v atmosféře

Segment rakety Angara 5 o hmotnosti dvacet tun byl patrně zanikl při návratu do atmosféry poté, co před devíti dny...

Odpad na oběžné dráze z nás může jednou udělat vězně vlastní planety

Poškození robotického ramene Mezinárodní vesmírné stanice a trosky sestřelených satelitů v její blízkosti nám...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

Za půl roku by se Země na odvrácení komety nepřipravila, říká expert

Rozstřel Země je neustále bombardována materiálem z vesmíru. Malé objekty zaniknou v atmosféře, část těch větších dopadne na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...