Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Začíná nová mise lidí na Mars. Zatím jen jako a pouze na Zemi

  11:33aktualizováno  17:30
Skupina dobrovolníků si vyzkouší simulaci odloučení při plánovaném letu k Marsu. Při experimentu Mars 500 bude hermeticky uzavřena v malém zkušebním komplexu. Celkem stráví v izolaci simulující podmínky meziplanetárního letu přes 800 dní, na jednom experimentu se bude podílet i Česko.

Mars 500 - celkový pohled na zkušební komplex

Projekt nese název Mars 500 a je již několikátým svého druhu. Název je odvozen od jména planety, na kterou se lidstvo vydá pravděpodobně nejdříve; let na ni má délkou trvání a podmínkami napodobit. Podobných experimentů, kde se zkoumalo dlouhodobé odloučení lidí od okolí během kosmických letů, se v minulosti jako jedni z prvních zúčastnili i Češi.

Mars 500 - celkový pohled na zkušební komplex

Mars 500 - celkový pohled do haly na zkušební komplex (Nazemnyj experimentalnyj komplex – NEK) ve Státním vědeckém centru Ruské federace – Institutu lékařsko biologických problémů (Gosudarstvennyj naučnyj centr RF – Institut mediko-biologičeskich problem – GNC IMBP). Část s nápisem je hlavní výsadkový modul EU-500 na nějž navazuje obytný modul EU-150. Na horní plošině je pod krytem model povrchu Marsu.

První experiment začíná zítra, kdy první "kosmonauti" nastoupí do speciálního modulu simulujícího kosmickou loď na 105 dní. Hlavní projekt začne v prosinci a ten již bude simulovat cestu na Mars a zpět.  Trvat bude 520 dní.

Jedním z hlavních úkolů obou experimentů bude prozkoumat vznik takzvané sociální deprivace, tj. nenormálního psychického stavu a vzájemného chování u lidí uzavřených na dlouhou dobu v těsných prostorách bez možnosti styku s okolím. Podobným podmínkám totiž budou vystaveni i kosmonauti při meziplanetárních letech.

Mars 500 - model přistávacího modulu, ložnice

Mars 500 - model přistávacího modulu EU-50, ložnice

Účast Česka

Právě na těchto výzkumech se bude podílet i Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a česká společnost QED Group, a.s., které se zabývají sociometrickými měřeními ve skupinách lidí.

"Naše účast na experimentu začala již v podstatě v roce 1988, kdy probíhal projekt Štola 88. Tehdy jsme zavřeli dvě skupiny dobrovolníků do podzemí a simulovali jsme let na Mars," vzpomíná Jaroslav Sýkora, garant účasti Česka na experimentu. Tím se naši vědci dostali do povědomí světové odborné veřejnosti, protože jejich výsledky odpovídaly mnohem dražším zahraničním experimentům.

Následovala účast na řadě mezinárodních projektů zabývajících se podobnou tematikou, jako je HUBES 94-95, SFINCSS 1997, a konečně v srpnu 2006 pozvání k účasti na experimentu Mars 500. O to významnější je naše účast, že projektu MARS 500, placeném z evropské strany Evropskou kosmickou agenturou (ESA), se mohly účastnit pouze tehdy členské země ESA (tehdy ještě Česko v ESA nebylo) a Ruské federace. Vědci z Česka se nakonec dostali mezi 40 vyvolených spolupracujících organizací ze 700 přihlášených.

Následně se začali hledat spolupracovníci se zkušenostmi z výzkumné činnosti a z vývoje metod, technik a přístrojového vybavení pro zkoumání v oblasti lidského faktoru, zejména s ohledem na jeho působení v extrémních až kritických životních situacích při působení hraničních a extrémních zátěží a za působení  masivního stresu. 

Tisková konfrence k české účasti na projektu Mars 500
Tisková konference k české účasti na projektu Mars 500

Jak uvádějí webové stránky Mars500.cz, je úkolem týmu z Česka v průběhu experimentu dálkově sledovat vztahy posádky. Informace jsou získávány na základě každých 14 dní vyplňovaného dotazníku prostřednictvím řídicího centra. Tyto  budou následně vyhodnocovány originálním programem SOCIOMAPOVÁNÍ, který vznikl jako výzkumná práce QED GROUP, a.s. Program dává neprodleně zpětnou vazbu řídicímu centru a podle potřeby přímo posádce.

První cesta na 105, druhá na 520 dní

Mars 500 proběhne v Moskvě v speciálním pozemním komplexu (Nazemnyj Experimentalnyj Komplex - NEK).

První testovací fáze s délkou 105 dní se zúčastní šestičlenná posádka složená z pilota, kosmonauta, lékaře, biochemika, sportovního fyziologa a vojenského inženýra z Ruska, pilota z Francie a technika z Německa. Studovat a analyzovat jejich chování a vzájemné vztahy bude úkolem právě českých odborníků. 

Model vesmírné lodi

Model vnitřních prostor vesmírné lodi má objem 550 m³. Skládá se z pěti základních částí. Největší je obytný modul, který je tvořen válcem z hliníkové slitiny. Jeho průměr je 3,6 metru a délka 20,03 m. Uvnitř jsou obytné části, především 6 individuálních kajut pro členy posádky, každá o ploše 3,07 m2, dále kuchyňka a jídelna, společenská a odpočinková místnost, kajuta s hlavním řídicím pultem, velitelské stanoviště, trenažér pro přiblížení a spojení výsadkové kosmické lodi a také dvě WC. Na obou koncích válce jsou hermeticky uzavíratelné vstupní a výstupní otvory s poklopem. Průměr otvorů je 600 mm.

Spojovací chodba mezi obytným a pracovním modulem Pokoje posádkyVelitelská  místnost

Další část modelu patří lékařským prostorám, což je válec z oceli s průměrem 3,2 metru a délkou 11,9 metru. Uvnitř jsou dvě místa na spaní, speciální vyšetřovací lékařská aparatura, pracovní místo lékaře a inženýra, velký monitor pro zobrazování lékařských dat, minikuchyňka, WC a hygienické vybavení, zásoby pitné vody, systém analýzy plynů v atmosféře, systém regenerace ovzduší, klimatizace apod. V jednom čele je kulatý hermeticky uzavíratelný nouzový východ o průměru 430 mm, v druhém jsou hlavní nouzové výstupní hermetické dveře.

Lékařský a vědecký modul

Mezi větší části fiktivní lodi lze ještě zařadit pracovní modul se skladištěm, tělocvičnou, vědeckou laboratoří s miniskleníkem a dalšími pracovišti. Délka ocelového válce je 24 metrů a průměr 3,9 metru.

Skladové prostory v pracovním moduluTělocvična a trenažéry v pracovním modulu

Součástí lodi je i maketa výsadkového modulu pro přistání na Marsu, je 6,2 metru dlouhá a její průměr je 3,6 metru. Z ní je možné dostat se do části, která simuluje povrch Marsu. Před vstupem na "povrch Marsu" se na kryté plošině nachází oblékárna skafandrů pro 2 muže z tříčlenné posádky výsadkového modulu.

Vnitřní obložení modelu lodi je upravené dřevo. Je to kvůli chemické stálosti při 520denním provozu bez větrání a také bylo bráno v potaz psychologické hledisko.

Volně podle stránek Mars500.cz

Hlavní experiment pak bude rozdělen do tří fází. Ta první potrvá 250 dní. Pak bude muset půlka posádky zůstat na oběžné dráze kolem Marsu a tři členové přistanou ve výsadkovém modulu na rudé planetě, kde stráví 30 dní. Součástí simulace bude i zpoždění komunikace s řídicím centrem, které ve fázi fiktivního příletu k Marsu dosáhne až 40 minut.

Mars 500 - kuchyň v testovacím modulu

Mars 500 - kuchyň v testovacím modulu

Cesta zpět na Zem již zabere "pouze" 240 dní. Po celou dobu bude posádka uvnitř makety zapečetěna a bude smět opustit experiment jen při život ohrožujících událostech, když nebude jiné východisko.

Náklady na experiment, jehož přípravy započaly již v roce 2003, přesáhnou 15 milionů dolarů. 

  • Podrobné informace přímo od zdroje získáte na této webové stránce projektu Mars 500 (v češtině).
Autor:
  • Nejčtenější

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 29 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

Prohlížeč Edge skrývá zábavnou hru. A odhalujeme i další hrátky s Windows

v diskusi nejsou příspěvky

29. listopadu 2023

Premium Objevte zajímavé tipy pro využití internetového prohlížeče a počítače. Podívejte se, jak na skryté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

Bojoval proti rudým Rusům a později zakládal Masarykovu leteckou ligu

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. listopadu 2023

Mezi nejvýznamnější osobnosti naší vojenské historie bezesporu patří generál Stanislav Čeček. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inovace, díky kterým nám vesmírný výzkum zlepšil život

v diskusi je 18 příspěvků

27. listopadu 2023

NASA není pouze průkopníkem výzkumu vesmíru a kosmických misí. Na svém kontě má i mnoho inovací,...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 29 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

Prohlížeč Edge skrývá zábavnou hru. A odhalujeme i další hrátky s Windows

v diskusi nejsou příspěvky

29. listopadu 2023

Premium Objevte zajímavé tipy pro využití internetového prohlížeče a počítače. Podívejte se, jak na skryté...

Bojoval proti rudým Rusům a později zakládal Masarykovu leteckou ligu

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. listopadu 2023

Mezi nejvýznamnější osobnosti naší vojenské historie bezesporu patří generál Stanislav Čeček. V...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...