Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemřel Marcel Grün, šéf hvězdárny, popularizátor astronomie a náš kolega

  14:37aktualizováno  14:53
V pondělí zemřel emeritní ředitel Hvězdárny a planetária hl. města Prahy a popularizátor astronomie a kosmonautiky Marcel Grün. Bylo mu 73 let. Nesmazatelně se zapsal do povědomí všech lidí, kteří se zajímali o vesmír a jeho zkoumání.
Marcel Grün (1946 - 2020), český popularizátor astronomie a ředitel Hvězdárny a...

Marcel Grün (1946 - 2020), český popularizátor astronomie a ředitel Hvězdárny a planetária Praha | foto:  Nguyen Phuong Thao(ftg), montáž: Technet.cz

Marcel Grün se narodil 20. listopadu 1946 v Chebu. Dětství prožil střídavě v Českých Budějovicích a v Praze. O astronomii se začal zajímat díky svému dědečkovi, který mu v dětství v Českých Budějovicích vyprávěl o hvězdách. V Praze pak vystudoval fakultu strojní ČVUT a pokračoval pedagogikou. Astronomií a kosmonautikou se zabýval téměř celý život. 

Na petřínské hvězdárně absolvoval kroužky a kurzy astronomie a od patnácti let byl demonstrátorem Štefánikovy hvězdárny, který  návštěvníkům ukazoval dalekohledem vesmír.

"Technický vývoj nás sice udivuje svou rychlostí, avšak tak rychle, jak bychom si někdy přáli, to zas nejde. A nebo možná právě dnes nebo zítra přijdeme na úplně nové myšlenky. Teprve půl století poté, co se jim odborníci přestanou smát, budeme mít šanci začít je realizovat..."

Marcel Grün

Od roku 1967 pracoval v Planetáriu Praha, později byl ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy. Věnoval se zejména výuce a popularizaci astronomie, kosmonautiky a kosmického výzkumu. 

V roce 2003 stál u zrodu České kosmické kanceláře, neziskové organizace usilující o rozvoj kosmonautiky v ČR. Jeho zásluhy ocenili jeho kolegové tím, že jednu z nově objevených planetek –  č.10443  –  pojmenovali Marcelgrün. Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za propagaci vědy v roce 2014 udělila Grünovi Akademie věd ČR.

Na začátku tisíciletí napsal desítky článků i pro Technet.iDNES.cz. Připomenout si je můžete zde.

Věřím, že za stovky let změníme tvář Marsu tak, abychom na něm mohli žít. Pak se velmi rychle oddělí tamní civilizace od té zemské. Teď to zní ani ne fantaziálně, ale rovnou fantazmagoricky, ale náš život to posune o kus dopředu. Umělci budou určitě čerpat z tamní přírody. Zvuky, které budou slyšet tam, je povedou k jiné formě hudby. Tvorba v jiném prostředí povede k jiné inspiraci. To bude přece úžasné

Marcel Grün

Vzpomínka Karla Pacnera

Odešel význačný popularizátor vědy Marcel Grün

V pondělí 2. listopadu zemřel po dlouhé nemoci Marcel Grün, přední popularizátor kosmonautiky.

Marcela jsem znal dlouhá léta, vídali jsme se na schůzkách klubu kosmonautických nadšenců Space. Narodil se 20. listopadu 1946 v Chebu, ale většinu života prožil v Praze. Od patnácti let provázel návštěvníky Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Po vystudování strojního inženýrství nastoupil do pražského planetária, kde vedl sérii přednášek o kosmonautice. Jeho žáci zvítězili v mezinárodní soutěži Perun a ve studii o mezinárodní kosmické plachetnici; hlavní autor této studie emigroval a našel uplatnění u NASA.

V roce 2000 se stal Marcel ředitelem Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Inspiroval řadu inovací, díky němu se planetárium digitalizovalo a modernizovalo. Napsal mnoho příruček a pomocných textů pro učitele a pracovníky hvězdáren i scénáře k diafilmům. Vychoval tak několik generací nových popularizátorů kosmonautiky, vesmíru a vědy vůbec – to je jeho obrovská zásluha.

Spolupracoval s tiskem, jeho články vycházely na Technet.iDNES.cz, komentoval různé události v rozhlasu a televizi. Přispíval Antonínu Vítkovi do jeho Velkého katalogu družic a kosmických sond Space 40.

Marcel napsal řadu knih: životopis prvního kosmonauta Jurije Gagarina (1984), Mimozemské civilizace – mýtus, nebo skutečnost (1987), Je astrologie věda (1990), Roboti na Marsu (1997), Trialog o životě ve vesmíru – s J. Grygarem a S. Remešovou (2001, 2006).

Patřil mezi zakládající členy Rady pro kosmické aktivity ministerstva školství a byl při zrodu České kosmické kanceláře, kde předsedal dozorčí radě. Tato kancelář iniciativně propojovala české podniky s Evropskou kosmickou kanceláří a americkou NASA, tím přispěla ke zrodu českého kosmického průmyslu.

Akademie věd mu udělila v roce 2014 čestnou medaili Vojtěcha Nárpstka za popularizaci vědy. Když v lednu 2018 končil jako ředitel Hvězdárny a planetária, předala mu tehdejší primátorka Adriana Krnáčová čestné občanství Prahy. Astronomové po něm pojmenovali planetu číslo 10 403.

V posledních letech jsme se jako členové Space už nescházeli pracovně, nýbrž spíše společensky s rodinami. Naposled jsem tedy Marcela viděl loni.

Tříkrát do hlubin vesmíru

Marcel Grün vystoupil také na v rámci přednášky nazvané Třikrát do hlubin vesmíru, která byla součástí spolupráce Technetu s vědeckým festivalem Týdnem vědy a techniky v roce 2012. Hovořil zde o možnostech Česka podílet se na evropských projektech jako je Evropská jižní observatoř (ESO) v Chile. 

Také upozornil na to, že by se Česko mohlo zapojit i do dalších mezinárodních akcí, které jsou mimoevropské, což se v poslední době pomalu děje. Celou přednášku si můžete prohlédnout v přiloženém videu. 

7. listopadu 2012

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 108 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kabelka nemusí být jen vak na věci. Český prototyp zažene útočníka

v diskusi je 22 příspěvků

21. června 2024

Kabelka nemusí být pouhým vakem na věci, může plnit spoustu funkcí sama o sobě. S touto tezí vznikl...

Měnící se rotace zemského jádra vyčtená ze zemětřesení může měnit délku dnů

v diskusi nejsou příspěvky

23. června 2024

Že se od doby vzniku Země zpomaluje kvůli slapovým jevům její rotace je všeobecně známo. Již...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi je 1 příspěvek

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

Zkoumá žraloky žijící 400 let. Tajemství dlouhověkosti je v DNA, líčí biolog

v diskusi jsou 2 příspěvky

21. června 2024

Premium Žralok malohlavý má zřejmě ve své DNA nějakou molekulárně-genetickou „vychytávku“, která mu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...