Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Posádka ruské kosmické lodě se před startem poprala. Zuby a drápy

Ruská kosmická agentura musela řešit nezvyklou situaci. Před startem bylo nutné vyměnit celou posádku. Naštěstí ovšem šlo pouze o zvířata, která se dala snadno nahradit. "Zvěřinec" do kosmu odstartoval podle plánu.

Kvůli živému nákladu na palubě Bion-M proběhlo vztyčování rakety až večer před startem namísto obvyklých 72 hodin před ním. | foto: Profimedia.cz

Z kosmodromu Bajkonur v pátek 19. dubna ve 12:00 odstartovala ruská družice Bion-M s netradiční posádkou. Na její palubu vědci umístili 45 myší, 15 ještěrek, ryby, hlemýždě a další živočichy, kteří mají testovat vliv slunečního záření na živé organismy.

Let potrvá do 18. května a jednotlivé živočišné druhy jsou během něj od sebe pochopitelně odděleny. V posádce jsou zastoupeni pouze zástupci jediného pohlaví, aby během letu nedošlo náhodou k početí nové generace (to by byl nejen problém technický, ale i etický).

Opice v tajze

Nejdramatičtější let programu Bion proběhl v roce 1989.

Na palubě družice s označením Bion-9 (Kosmos-2044), vypuštěné v září 1989, byla i dvojice opic (rézusů). Po dvou dnech ovšem selhal dávkovač potravy pro opice. Vedení letu uvažovalo o návratu, ale nakonec vědci opicím dokázali dodávat dost kalorií ve zvýšených přídělech džusu a let tak proběhl v původní plánované délce dvou týdnů.

Při návratu ještě došlo k selhání brzdícího motoru a loď dopadla doprostřed zasněžené tajgy v Jakutské oblasti na Sibiři, kde panovaly teploty až -25 °C. Vedení letu požádalo o pomoc místní úřady a ty na místo vyslaly vojenské oddíly. Vojáci loď nakonec našli, rozdělali kolem ní oheň a naházeli přes ni oblečení.

Když po 20 hodinách dorazil na místo záchranný tým, zjistil, že většina zvířat díky zásahu vojska přežila. Pokles teploty nevydržely jen ryby živorodky (z čehož lze usuzovat, že teplota v kapsli určitě klesla pod 12 °C). Opice byly naprosto vyčerpané a podchlazené, ale vzpamatovaly se. Jak se dařilo vojákům, kteří podle všeho věnovali oblečení na zajištění izolace kapsle, to agentury nezmínily.

Ale zhruba 24 hodin před startem se mezi sebou myší samci v jedné tříčlenné skupině nesnesli a porvali se. Jeden z nich na následky střetu zemřel, ale i za zbylé dva musela být do satelitu umístěna "záložní posádka".

Satelit se po měsíci na oběžné dráze mát vrátit na Zemi i s živou posádkou. Pro myši, které jsou hlavním výzkumnými objekty, představuje měsíc podstatnou částí životního cyklu. Vědci si proto slibují, že na stavu jejich organismu zjistí dlouhodobé účinky záření na molekulární i buněčné úrovni. Zkoumat se budou i další fyziologické parametry.

Není to samozřejmě první experiment v oboru "vesmírné biologie". Drobní i větší živočichové tvoří vlastní posádky, nebo létají s lidmi už desítky let (nedávno jsme o jedné zvláštní psali zde). Kromě zkoumání účinků pobytu v kosmu na živé organismy je oblíbeným tématem výzkumů také vliv mikrogravitace na organismy. Například na růst rostlin, které na oběžné skutečně rostou všemi možnými směry a ne jen přímo vzhůru (více např. zde).

Také ruský program Bion (odvozeno od "biologičeskij sputnik" čili biologický satelit) za sebou má také bohatou historii. První živé organismy se do vesmíru dostaly v upravené lodi Vostok v roce 1973 (lety se tehdy řadily do velkého programu Kosmos a jako Bion se označovaly až od roku 1986). Do roku 1997 takto vzlétlo celkem 12 satelitů a na jejich palubách se do vesmíru dostalo celkem 40 živočišných druhů, včetně primátů.

Doprava Sojuzu s lodí Bion-M na odpalovací rampu v Bajkonuru

Schéma sondy Bion-M

Nový program, označovaný jako Bion-M, ("modernizovaný") chce po přestávce v 90. letech, dané hlavně nedostatkem financí, na program navázat. Loď je do značné míry modernizovaná a umožňuje především prodloužení letu až na šest měsíců. Zatím jsou naplánovány a schváleny tři lety.

S Bionem-M se v nákladovém prostoru rakety Sojuz-2.1 do vesmíru dostalo i několik menších satelitů, které budou plnit zcela jiné vědecké úkoly. Tři sondy dodalo Německo a po jedné Rusko, Spojené státy a Jižní Korea.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....