Michal Bodzianowski z amerického Colorada se zajímá o pivo. Když víte, že je mu jen 11 let, možná vás to překvapí. Jiné zase může překvapit, že jeho zájem o alkohol je čistě akademický. V knize "Šílená fakta" se dočetl o tom, že ve středověku se pivo používalo pro své blahodárné zdravotní účinky: "Jeden z trestů za zločin spočíval právě v zákazu piva," vysvětloval Michal redaktorce Denver Post . "A takový zákaz hodně lidí nepřežilo, protože voda byla velmi kontaminovaná."
Vesmírné pokusyStudenti z celého světa mají možnost navrhnout experiment, který poletí do kosmu. Americké centrum pro výuku o vesmíru spustilo roku 2010 program Studentské vesmírné experimenty. Cílem je zvýšit nadšení pro studium přírodních věd (STEM) mezi mladými lidmi. |
Způsob, jakým příprava piva zabíjí bakterie ve vodě, by se dal použít i ve vesmíru, ať už na oběžné dráze, nebo v budoucích koloniích na jiných planetách. To vedlo mladého studenta k přihlášení svého nápadu do každoroční soutěže SSEP. A jeho nápad se prosadil mezi tisícovkou dalších a v prosinci 2013 dorazí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) jedna souprava k výrobě piva ve stavu beztíže.
Druhou soupravu má Michal na Zemi a ve spolupráci s inženýry z NASA budou koordinovaně provádět experimenty V silikonové trubici, dlouhé asi 15 cm, jsou připraveny přísady pro přípravu piva: ječný slad, chmel, kvasnice a voda. Odděleny jsou svorkami, aby nepřišly do kontaktu, než se dostanou na vesmírnou stanici. Tady astronauti svorky odstraní, obsah promíchají a budou sledovat, co se bude dít. "Chceme zjistit, jestli i ve vesmíru bude kvašení probíhat," vysvětluje Michal. "Pokud ne, je jasné, že to nebude fungovat."
Jeho učitelka Sharon Combsová chválí nejen vítězný pokus, ale i samotný program: "Je to mnohem záživnější, než se jen učit ve třídě nějakou teorii, napsat o tom zápis a jít dál. Žáci měli příležitost zapojit se do skutečné vědy a vypořádat se se všemi náročnými podmínkami, se kterými se musí potýkat NASA při provádění pokusů v kosmu."
Aby se škola mohla zúčastnit, vybrala v přepočtu asi 400 tisíc korun. Tolik potom stojí vynesení vítězného projektu do vesmíru. Experimenty putují k NASA přes firmu NanoRacks, která se zabývá návrhem a dopravou vědeckých nákladů na ISS. Od svého vzniku v roce 2009 zajistila přepravu již 109 nákladů.
Aktualizace 13:30: Do článku jsme doplnili odkaz na stručný návrh experimentu.