Dvojčata jako pokusní králíci. NASA chce zkoumat vliv stavu beztíže

  18:03aktualizováno  18:03
Mark a Scott Kellyovi jsou jediná dvojčata mezi americkými astronauty. Jeden z nich se v roce 2015 vydá na oběžnou dráhu a jako první Američan tam plánuje strávit celý rok. NASA se rozhodla využít v projektu i jeho bratra, který zůstane na Zemi. Chce zjistit, jestli jejich geny zůstanou shodné i po návratu.

Americký astronaut Scott Kelly se v březnu 2015 vydá na oběšžnou dráhu, jeho bratr Mark zůstane na Zemi. | foto: AP

Oba bratři jsou veterány kosmických výprav. Mark byl čtyřikrát velitelem posádek amerických raketoplánů, než v roce 2011 z NASA odešel, aby se postaral o svou manželku.

Bývalou poslankyni amerického Kongresu Gabrielle Giffordsovou v lednu téhož roku vážně postřelil atentátník při politickém shromáždění v Arizoně. Giffordsová zranění hlavy zázrakem přežila a v dubnu se přišla podívat i na poslední start raketoplánu Endeavour, jemuž její manžel velel.

Scott Kelly byl ve vesmíru dvakrát a za půldruhého roku ho čeká roční výprava na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Bude to vůbec nejdelší mise, na jakou kdy NASA svého astronauta vyslala. Nejde nicméně o světový rekord - víc než roční pobyt na oběžné dráze už absolvovali čtyři ruští kosmonauti. Dvojče ale na Zemi žádný z nich podle dostupných informací neměl.

Vědci budou zkoumat rozdíly v krvi a tkáních

NASA nemá úplně přesnou představu o tom, co se může z porovnání genetické výbavy bratří Kellyů dozvědět. "Jde spíš o experiment, chceme prostě vidět, co by se dalo zjistit," komentoval projekt expert NASA pro pilotované lety John Charles. Experti mají podle něj ještě pár týdnů na to, aby NASA předkládali své návrhy.

Fotogalerie

Mark Kelly má po dobu letu svého bratra občas docházet do kosmické centrály NASA v texaském Houstonu k odběrům krve. Vědci chtějí zjistit, zda vznikne nějaký rozdíl mezi genetickým materiálem Marka, který bude celý rok vystaven zemské tíži, a jeho bratra Scotta, jehož tělo bude dlouhodobě ve stavu beztíže.

Oba bratři navíc před odletem odevzdají výzkumníkům vzorky krve a tkání. Scottovy vzorky pak vědci porovnají s těmi, které astronautovi odeberou po návratu. Krev a tkáň Marka Kellyho bude sloužit pro kontrolu. NASA tak získá názornou ukázku toho, zda se genetická výbava obou bratrů, kteří jsou dosud po této stránce takřka k nerozeznání, bude po roce nějak lišit.

Měl to být jen vtip, kolegové jej však vzali vážně

S nápadem přišel vlastně samotný astronaut Scott Kelly. John Charlese vzpomíná, že když NASA oznámila plán vyslat Scotta na rok do vesmíru, sedl si s několika přáteli a přemýšlel, jaké otázky by mu mohli novináři položit.

"Co když se zeptají na dvojče?" prohodil náhle Scott Kelly. Před několika lety totiž obletěla svět zpráva o tom, že by se měla jednovaječná dvojčata setkat na mezinárodní vesmírné stanici (více o tom zde). Nakonec k tomu však nedošlo.

John Charles si v tu chvíli nedokázal představit, jak by tentokrát Marka Kellyho mohli do programu zapojit. Když o tom však Scott Kelly vtipkoval s dalšími kolegy, vzali jeho nápad naprosto vážně.

Scott Kelly se na svou misi vypraví v březnu roku 2015 spolu s ruským kosmonautem Michailem Kornijenkem. Měsíc před startem bratři Kellyové oslaví padesátiny.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Poprvé na odvrácené straně. Číňané přistáli na „temné“ části Měsíce

Snímek, který poslala čínská sonda Čchang-e 4 z odvrácené strany Měsíce (3....

Vůbec první kontrolované přistání na odvrácené straně Měsíce v historii se podařilo Čínské vesmírné agentuře. Podle...

Souboj o člověka na Měsíci. USA, Čína i Rusko rozjíždí závod o základnu

Astronaut Buzz Aldrin při misi Apollo 11 (20. července 1969)

Američané chtějí do deseti let vrátit člověka na Měsíc. I proto, aby se tam mohli astronauté připravit na let k Marsu....

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz