Muži páchají více zločinů, ale zločinnost je vyšší, když je více žen

aktualizováno 
Většinu násilných trestných činů páchají muži, to je všeobecně známá věc. Kupodivu se ovšem zdá, že v těch oblastech USA, kde je více žen než mužů, dochází k vyššímu počtu násilných a sexuálně motivovaných trestných činů, tvrdí nová studie.

Bitka pařížské policie s gangem Apačů na Place de la Bastille v roce 1904 | foto: Le Petit Journal

Muži se násilných trestných činů dopouštějí v celosvětovém měřítku velmi zhruba řečeno čtyřikrát častěji než ženy. A tak by se zdálo, že čím méně mužů bude ve společnosti, tím méně takových trestných činů bude. Ale selský rozum se v tomto případě zase jednou plete, naznačuje (mimo jiné) nedávno zveřejněná práce antropologa Ryana Schachta a jeho dvou dalších kolegů z univerzity v americkém Utahu.

Její pisatelé se totiž na souvislost mezi pohlavími a zločinem pokusili podívat z pohledu jejich vzájemného poměrného zastoupení, tedy zda míra násilných zločinů nějak souvisí s poměrem počtu mužů a žen.

Využili přitom statistky z 3 082 amerických „okresů“ (tzv. counties), protože přesně to je podle nich vhodný rámec pro takovou studii. Menší jednotky (třeba dejme tomu čtvrť) jsou trochu zavádějící, protože lidé se mohou pohybovat a hledat si partnery i za hranicemi takových jednotek. Na úrovni „counties“ je prý lépe vidět, jak to s dostupností potenciálních partnerů vlastně je, píší Schacht a kolegové. Tyto údaje doplnili daty z amerického sčítání lidu z roku 2010, ve kterém hledali informace o poměru mužů a žen v daném místě, počtu manželství atd.

Poměr zastoupení žen v jednotlivých „okresech“ USA podle údajů ze sčítání lidu...

Poměr zastoupení žen v jednotlivých „okresech“ USA podle údajů ze sčítání lidu v roce 2010

Práci zaměřili pouze na pět vážných typů zločinu: vraždu, úmyslné ublížení na zdraví, znásilnění, jiné sexuální násilí (tj. pokusy o znásilnění, domácí násilí atd.) a trestné činy spojené s prostitucí (v USA trochu jinak definované než u nás, ale do detailů nemá smysl se pouštět).

V podstatě ve všech případech zjistili totéž: oblasti, kde bylo méně mužů než žen (nejvyšší nepoměr byl cca 0,9:1), vykazovaly ve všech kategoriích zvýšenou kriminalitu, a to včetně prostituce. Tento vliv byl ve většinou silnější než chudoba, která ovšem nemá příliš silný efekt. Statistický vliv poměrného zastoupení pohlaví byl řádově srovnatelný jako etnické složení (ve studii zjednodušeně zastoupené jako podíl bělochů - „bílé“ čtvrti mají v USA obecné méně násilné trestné činnosti), či geografická poloha na ose sever/jih. Ta poslední hodnota zní možná poněkud podivně, ale v amerických podmínkách dává smysl, protože americký jih je vcelku výrazně násilnější než zbytek země.

Pánové, snažte se

A jaký smysl by mohlo dávat zjištění, že větší zastoupení obecně násilnějšího pohlaví (mužů) znamená nižší počet násilných zločinů? Schacht a jeho kolegové ho hledají v teorii „trhu s partnery“. Ta existuje už několik desítek let a v podstatě vychází z optimistického předpokladu, že mužské sklony k násilí a další chování nejsou dané biologicky, ale přizpůsobují se stávajícím podmínkám (tedy alespoň u části mužů, ne nutně u všech).

Jak to má fungovat? Pokud je mužů hodně, konkurenční boj o ženy mezi nimi je intenzivnější, to je asi logické. Na první pohled by to mělo znamenat, že muži by měli být agresivnější, ale to nedává v běžných podmínkách úplně smysl. Nejenže otevřeně agresivní muži dnes totiž obvykle brzy skončí za mřížemi, navíc se obecně nezdá, že by takové chování přitahovalo partnerky. Účinnější strategie v takovém případě podle teorie má být lépe a ochotněji se přizpůsobovat požadavkům žen.

To může někde znamenat, že je zvykem chodit na rande včas, mluvit méně vulgárně, čistě se oblékat a prostě se chovat k ženám lépe. Tak to je třeba v Silicon Valley, kde je žen málo, hlavně třeba mezi vysokoškolsky vzdělanou populací, a ti, kdo se snaží nějakou získat, se musí „více snažit“ (více např. ve Washington Post). No a v jiných případech to může znamenat, že muži se prostě drží dále od násilí, jiných žen (v oblastech s větším počtem mužů je méně promiskuity) či také prostituce, protože toto riskantní chování ženy nepřitáhne.

Naopak pokud muži (či přesněji řečeno alespoň někteří muži) sami sebe vnímají jako vzácnější komoditu na trhu s partnery, mohou si dovolit obrazně řečeno „snižovat vlastní hodnotu“. Tedy například riskovat, častěji sahat k násilí, být promiskuitní, využívat služeb prostitutek a tak dále. Důsledkem by tedy mohl být obecně nárůst některých typů trestných činů. Důležité je, že jen mohl, protože jde o statistickou studii a hypotézu, kterou z principu nejde prokázat na 100 procent.

Pokud tomu tak je, mělo by to mimo jiné i jeden trochu paradoxní a nepříjemný dopad na oblasti s vysokou zločinností. V některých zemích, třeba v USA, to vede k abnormálně vysokému počtu mužů ve vězení a to by zase mohlo zvyšovat pravděpodobnost, že zločinnost nadále poroste. Nikdo neříká, že jde o vliv rozhodující, ale asi by stálo za to se touto otázkou zabývat podrobněji, píší Schacht a jeho kolegové.

Teorie o vlivu „trhu s partnery“ na mužské chování je mezi odborníky dobře známá (souvislost se zločinností ovšem nová), ale nikdo si dnes není stoprocentně jistý, jak silný tento efekt ve skutečnosti je. Najde se ovšem poměrně dlouhá řada statistik, které podporují domněnku, že alespoň za některých okolností je její vliv poměrně jasně vidět. Mimo jiné i třeba skutečnost, že například v těch oblastech Číny, kde je výrazně více mužů než žen, na pohled zcela nelogicky není více prostituce než jinde. Přitom kde jinde by měl být lepší trh? Podle stejné práce je nejvíce prostitutek v Číně v provincii Jün-nan, kde je poměr zastoupení pohlaví cca 50:50. Tam, kde je mužů hodně, se také obecně o něco více rodiče věnují dětem a je méně rozvodů.

Přebytek mužů určitě nemá vždy a pouze jen pozitivní dopady, Schacht a spol. se chtějí dále zabývat tím, zda v takových případech nepřibývá případů, kdy se muži své partnerky snaží udržet násilím. Třeba z tohoto a dalších výzkumů ovšem plyne naděje, že snad nemusí jít o důvod k velkým obavám, které dnes v některých oblastech světa skutečně panují, byť vlastně nejsou příliš podloženy žádnými „tvrdými daty“.

Příkladem může být právě Čína či Indie, kde rodiče dlouhodobě raději chtějí syny spíše než dcery, nebo také Švédsko, kam přišla z demografického hlediska významně velká skupina žadatelů o azyl, která mění poměr mladých mužů a žen. Jde ovšem pouze o spekulace a v reálném světě mohou sehrát větší roli jiné vlivy, případně se mohou projevit efekty, které tento či jiné předchozí výzkumy neodhalily. Ale zatím nemáme příliš pádný důvod předvídat nějakou katastrofu.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:
 

Nejčtenější

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Brontosaurovi potvrdili jméno až v roce 2015. Práskal ocasem jako bičem

Stádo brontosaurů na pochodu. Tito obří sauropodi se zřejmě sdružovali do...

Brontosaurus, tedy v doslovném překladu „hřmotný ještěr“, patří k nejznámějším a nejpopulárnějším dinosaurům vůbec....

Co jste si nemohli vykoledovat. Které dinosauří vejce bylo největší?

Obří zkamenělá vejce oviraptorosaurních teropodů spadající pod oorod...

Velikonoce už jsou za námi, pojďme se ještě vrátit k jejich hlavnímu symbolu a představit si největší dinosauří vejce...

Najdete na iDNES.cz