Co nás čeká: Čechů bude méně než Švédů, Afričanů miliardy

Nové odhady růstu světové populace naznačují, že nás čeká hodně lidnatá budoucnost. Na vytváření nových odhadů používaných také OSN se podílela i statistička Hana Ševčíková, která nyní působí v americkém Seattlu. Technetu vysvětlila, jak modely vznikaly a co si z předpovědí odnést.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Statistička Hana Ševčíková, University of Washington

V čem je tedy největší změna proti starším modelům?
Že lidí bude s velkou pravděpodobností přibývat až do konce 21. století. Většina odhadů počítala s tím, že světová populace se stabilizuje na počtu někde kolem devíti, deseti miliard. Ale podle údajů z posledních let se zdá, že to tak nebude a světová populace poroste. Možná dokonce poměrně výrazně.

Hlavním tahounem demografického růstu má být Afrika. Jaké jsou zatím přesně důvody?
Africká populace roste kvůli vysoké porodnosti. Jednou z příčin je nedostatek antikoncepce. Okolo 25 procent žen v reproduktivním věku v subsaharské Africe, které nechtějí otěhotnět, nepoužívá antikoncepci. Toto číslo se za posledních 20 let nezměnilo.

Výsledky modelu vývoje počtu obyvatel Země podle modelu zveřejněného v časopise Science v září 2014. Červená čára ukazuje středovou hodnotu výsledků. Tmavě modrá vyznačuje oblast, do které spadá 80 procent výsledků modelu, světle modrá je pro 95 procent výsledků. Přerušované čáry vyznačují hypotetické scénáře podle WHO s celosvětovou porodností o 0,5 dítěte na ženu vyšší či naopak nižší.

Druhý důvod jsou představy o ideální velikosti rodiny, která momentálně je také v subsaharské Africe v průměru kolem 4,6 dítěte na rodičovský pár. A přispívají k tomu i nedostatečné vzdělávací příležitosti pro ženy, které pak nemají v životě velmi zjednodušeně řečeno jiné uplatnění než v roli matek. V Nigérii například přes 25 procent děvčat nedokončí základní školu.

Proč si myslíte, že to není odchylka, která se "srovná" a porodnost v Africe bude klesat podobně rychle jako třeba v práci zmiňované Latinské Americe v 70. letech?
Nová data ukazují, že porodnost v Africe klesá mnohem pomaleji než v Latinské Americe posledních 50 let. V některých zemích se pokles dokonce zastavil úplně. Naše předpověď ukazuje, že porodnost v Africe bude klesat, ale díky těmto novým datům předpokládáme, že to bude pomaleji než v Asii nebo Latinské Americe.

Může být výrazně omezujícím vlivem pro růst populace nedostatek potravin?
V 60. letech byly velké obavy, že nárůst populace povede k hladomoru. Přesto se od 70. let počet obyvatelstva zdvojnásobil a produkce potravin se více než zdvojnásobila. Je tedy nepravděpodobné, že potraviny by měly být omezujícím faktorem.

Ale i když je africký trend takový, můžeme považovat v podstatě za prokázané, že porodnost se ustálí na zhruba dvou dětech na ženu a výjimky neexistují?
S tímto by myslím souhlasila většina demografů. Takový průběh můžeme pozorovat ve všech zemích, které již prošly poklesem porodnosti.

Takže například Evropa bude demograficky "nudná"?
Ne úplně. V rámci Evropy jsou rozdíly hlavně mezi východoevropskými a západoevropskými státy. Ve východní Evropě bude populace rychleji klesat než ve většině západoevropských zemí s výjimkou Německa. Ve Francii a Anglii například populace vzroste a jedna z těchto dvou zemí pravděpodobně vystřídá Německo jako nejlidnatější země Evropy.

Jiná taková země je Švédsko, které má momentálně o milión obyvatel méně než Česká republika. Zatímco však populace České republiky zřejmě zůstane přibližně na stejně úrovni, Švédsko by nás do roku 2 100 mohlo „přerůst“ o několik miliónů. Populace bude jen stárnout: u nás je například dnes 4,2 lidí v produktivním věku na seniora. V roce 2100 to bude s 80% pravděpodobností mezi 1,6 a 2,2.

Projekce počtu obyvatel pro Českou republiku (červeně) a Švédsko (modře).

Projekce počtu obyvatel v Německu (červeně), Francii (zeleně) a Velké Británii (modře).

Projekce počtu obyvatel pro Evropu (červeně), Latinskou Ameriku (zeleně) a severní Ameriku (modře).

Mezi evropskými státy ovšem nebudou velké rozdíly v porodnosti. Ta bude fluktuovat v relativně úzkém rozsahu (možná plus mínus 1/2 dítěte) něco málo pod průměrnými dvěma dětmi na ženu. Populace bude růst většinou v důsledku zvýšené očekávané průměrné délky života a imigrace.

Jak by si podobný model vedl zpětně, tedy jedno století do minulosti? Dalo by se z trendů v roce 1914 zjistit, jak na tom budeme v roce 2014?
Udělat odhady v roce 1914 by nebylo možné. Z této doby má údaje jenom velmi málo zemí. My jsme modely ověřovali na novějších datech. Například jsme předstírali, že jsme v roce 1980, a tudíž jsme na odhady modelu použili data od roku 1950 do 1980. Projekci do roku 2010 jsme pak srovnali se skutečnými daty. Ve všech testech si model vedl velice dobře.

Jak jste se dostali ke spolupráci s OSN?
My jsme s OSN začali spolupracovat již na minulých odhadech uveřejněných v roce 2011. Tenkrát OSN uplatnilo naši novou metodu na projekci a odhad neurčitosti porodnosti. Tentokrát v jejich posledních odhadech k tomu přidali úmrtnost a dále propagaci neurčitosti z porodnosti a úmrtnosti do projekce populace. Jinak tyto metody projektují porodnost, úmrtnost a populaci pro každou zemí světa. Grafy, které jsou publikované v našem článku v časopise Science (dostupný zde, pozn. red.), jsou pak jen agregace do kontinentu a celého světa. Jde o modely nové, vyvinuté právě pro tento účel a nikdy předtím takto uplatněny nebyly.

Výsledky modelu vývoje počtu obyvatel Země podle modelu zveřejněného v časopise Science v září 2014 po jednotlivých kontinentech (Tedy více méně, autoři oddělili Severní Ameriky od zbytku tohoto světadílu.) Tmavší oblasti vyznačují intervaly, do kterých spadá 80 procent výsledků modelu, světle modré jsou pro 95 procent výsledků.

Jak jste se k této práci dostala přímo vy? Viděl jsem, že jste na své současné působiště v Seattlu zamířila přes Německo.
Ano, v Seattlu jsem jako jako vědecká pracovnice dostala nabídku být členem tohoto týmu. Mojí odpovědností se pak stala techničtější část projektu jako implementace metod do softwaru pro používání analytiky v OSN, simulace, testování modelu atd. Takže se ze mě stala jakási spojka mezi akademickou teorii a praktickým užíváním metod v OSN.

Mimochodem, všechen software je open source, takže si každý může zreprodukovat výsledky OSN na svém počítači nebo aplikovat naše metody na vlastní data (odhady OSN jsou dostupné na této stránce). O což už nemálo demografů jak v akademickém prostředí, tak státních institucích projevilo zájem.

Autor:

Nejčtenější

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

Z vesmíru se vrátila ryze ženská posádka s Katy Perry i přítelkyní Bezose

Teprve podruhé v historii se dostala do kosmického prostoru posádka složená pouze z žen. Právě v pondělí totiž odstartoval nosič New Shepard, aby posádku vynesl. Nejznámější členkou týmu mise NS-31...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Pozor na nová pravidla aerolinek. Na nabíjení z powerbanky pomalu zapomeňte

Porucha powerbanky cestujícího v lednu zapříčinila požár na palubě Airbusu A321. Požár naštěstí vypukl ještě před vzletem, všech 176 cestujících se podařilo evakuovat, ale letadlo bylo zcela zničeno....

Osobní dopravu do vzduchu má přenést unikátní rotor i jednomístný dron

O přenesení osobní dopravy do vzduchu se mluví poměrně dlouho, nechybí ani řada pokusů o výrobu létajícího stroje pro přesun na opravdu krátké vzdálenosti. Nedávno se objevily dvě novinky, které...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

21. dubna 2025

Rozbité vejce přinese zkázu Neapoli. Legenda se pojí s ostrovním hradem

Jméno neapolského Vaječného hradu vychází z legendy, podle které je v jeho útrobách ukryto vejce. Není to ovšem ledajaké vejce, alespoň co se týče jeho funkce. Legenda totiž praví, že rozbije-li se,...

21. dubna 2025

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

20. dubna 2025

Bojíte se svěřit svá data umělé inteligenci? Zkuste to lokálně. Víme jak

Premium

Kolem generativní umělé inteligence panuje řada obav. Jednou z nich může být strach o vlastní data, která při komunikaci se systémem sdílíte. Další problém může nastat, když z nějakého důvodu...

20. dubna 2025

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

19. dubna 2025

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

18. dubna 2025  15:58

Výzkum 14 153 443 projevů v americkém Kongresu: zákonodárci opouštějí fakta

Zástupci amerických občanů se ve svých řečech přestávají odkazovat na ověřitelné skutečnosti. Nahrazují je intuicí a osobními dojmy. Pokles začal už v sedmdesátých letech minulého století. Současný...

18. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

18. dubna 2025

Vzdálená planeta má známky života, hlásí vědci. Je tu však několik „ale“

Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl podle skupiny vědců z Cambridgeské univerzity zajímavý objev na 124 světelných let vzdálené planetě K2-18b. V atmosféře této planety totiž odhalili molekuly...

17. dubna 2025  12:57

Bulharsko zažilo před 100 lety nejbrutálnější teroristický útok v dějinách

V polovině dubna 1925 se v bulharské Sofii odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Konečná bilance: 213 mrtvých a 500 zraněných. Bombový útok měli na svědomí místní komunisté, spekulovalo...

17. dubna 2025  10:30

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Apple připravuje systém, který má změnit to, jak využíváte jeho iPady

Za necelé dva měsíce by měla společnost Apple představit novou generaci operačního systému pro své tablety. A mohla by to být změna, která konečně přinese větší využití potenciálu, který toto...

17. dubna 2025

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

17. dubna 2025,  aktualizováno  12:05