Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Omyl, který udělá skoro každý. Černá teď padnout nemusí, vysvětluje fyzik

  0:17aktualizováno  14:24
Znáte to, už desetkrát padla černá, tak teď přece musí padnout červená. Ve sportce už dlouho nepadla sekvence vašich oblíbených čísel, tak teď už konečně padnout musí. Je to samozřejmě pouze klam, který pomáhá sázkařským firmám a kasinům vydělávat na vás obrovské peníze.
Padne vaše barva nebo vaše čísla? (Ilustrační snímek)

Padne vaše barva nebo vaše čísla? (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Už se vám stalo, že jste uvažovali podobným způsobem? Je to přece tak lákavé a pravděpodobnost se s plynoucím časem a neúspěšnými pokusy tak zvyšuje. Nejste jediní, kdo na tento poměrně častý omyl naletěl.

Mýty o ruletě

Je možné obelstít ruletu? Pozor na častý omyl, ve kterém uvízne řada hráčů!

Podívejte se na náš velký přehled omylů a mýtů týkajících se rulety

Důvod, proč ani za dalších deset milionů let nemusí ve sportce padnout čísla, která vytipoval už váš dědeček nebo proč po sekvenci deseti červených nemusí (ale samozřejmě může) v ruletě padnout černá, si vysvětlíme právě na této hře. Ruleta je totiž ze statistického pohledu velmi jednoduchá věc a přesto kolem ní existují situace, ve kterých může i racionálně uvažující člověk zaváhat.

Proč máte vždycky stejnou šanci prohrát

Představte si poctivou ruletu, tedy takovou, na které padají všechna čísla se stejnou pravděpodobností. Pro jednoduchost ještě vynechejme nulu, aby se nám dobře počítalo. Máme tedy 36 čísel, z čehož je 18 černých a 18 červených.

Nikdo asi nebude mít potíž souhlasit s tím, že pravděpodobnost toho, že v jednom hodu padne černá, je 50 % (neboli 0,5, neboli 1/2). Pak ale pravděpodobnost toho, že černá padne dvakrát po sobě, je 1⁄2 x 1⁄2 = 1⁄4, neboli 25%. Třikrát po sobě: 1⁄2 × 1⁄2 × 1⁄2 = 1/8, neboli 12,5 %. Má-li padnout desetkrát po sobě: 1⁄2 × 1⁄2 × 1⁄2 × ... = 1/2^10, tedy je zhruba 0,1% pravděpodobnost, že se tak stane.

Pravděpodobnost podruhé

Proč předchozí tahy nemají vliv na tahy budoucí?

Pro zjednodušení vezmeme minci, na které může padnout orel nebo panna. První hod, šance orel = 50 %, panna také 50 %. Druhý hod, šance orel = 50 %, panna také 50 %. Třetí hod, to samé. Každý hod je nezávislý na předchozích.

Takto vypadají možné výsledky tří hodů: PPP, PPO, POP, POO, OPP, OPO, OOP, OOO. Takže když se díváme na ty tři hody jako na balíček, vidíme, že šance každé této kombinace je stejná, tedy 1/8, 12,5 %. Šance, že třikrát padne orel (OOO) je na první pohled malá, ale přitom je stejná, jako pravděpodobnost ostatních uspořádaných trojic. Ale protože výsledek PPO není ničím „zajímavý“ ani se nijak zvlášť neliší od „OPO“ nebo „OPP“, přikládají lidé opakovanému hodu zvláštní význam.

To ale nic nemění na tom, že mince (ani ruleta) nemá paměť a předchozí hody neovlivňují, co padne příště. Pravděpodobnost je tedy pokaždé stejná.

Dalším častým omylem je představa, že lze sestavit „neprůstřelný systém“, jak v ruletě vyhrát. Tady jsme nasimulovali, proč nefunguje ten nejznámnější (Martingale). Zjednodušeně řečeno: sázky nejsou neomezené a vaše zdroje také ne. Krátkodobě sice můžete mírně získat, ale dříve či později všechno dostane kasíno.

Někteří lidé se mohou domnívat, že vzhledem k velmi nízké pravděpodobnosti deseti černých po sobě je už téměř vyloučené, aby černá padla i po jedenácté. Ti ovšem zapomínají na to, z čeho jsme vyšli. Stále totiž platí, že pravděpodobnost černé a červené je v každém hodu stejná. Ruleta přece nemá paměť, aby si pamatovala, co padlo v předchozích hodech, vždyť je to kus dřeva. Proto pravděpodobnost, že padne černá barva, je 50% i v jedenáctém hodu.

Podobného omylu se lidé dopouštějí také ve sportce. I zde je jakákoliv kombinace čísel v každém slosování stejně pravděpodobná, a přesto si někteří myslí, že zvyšují svoji pravděpodobnost na výhru, pokud budou stále sázet na stejná čísla. Někdo tato čísla dokonce „podědil” po předcích. Ani sportka však nemá paměť, a tak vaše kombinace čísel bude v nadcházejícím slosování stejně pravděpodobná jako kdykoliv předtím. A to i přesto, že nepadla třicet, sto, tisíc, milion, miliardu nebo třeba i čtrnáct miliard let.

Proč vědci uvěřili, že existuje Higgsův boson

Ze statistického úhlu pohledu je velice zajímavý nedávný objev Higgsova bosonu na urychlovači LHC ve švýcarské laboratoři CERN. Pravděpodobnost toho, že srážka dvou protonů bude mít výsledek podobný tomu, co se očekává od narození Higgsova bosonu, je pro každou srážku stejná.

Bohužel existují procesy (takzvané pozadí), které mohou vést ke stejnému záznamu v detektoru, jako při narození Higgsova bosonu. Pokud tato částice existuje, pak jsou takové záznamy pouze pravděpodobnější, než kdyby neexistovala. Ale jak v takové situaci zjistit, jestli Higgsův boson skutečně existuje, či nikoliv?

O autorovi

Vojtěch Pleskot je zaměstnancem Johannes Gutenberg-Universitaet Mainz a pracuje na experimentu Atlas v Evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN.

Je také jedním ze spoluzakladatelů a aktivních členů projektu Science To Go! Projekt sdružuje mladé vědce a vědkyně a jeho posláním je zpřístupnit nejnovější úspěchy přírodních věd široké veřejnosti. Je známý zejména sériemi popularizačních minipřednášek, se kterými vystupuje po celé republice.

I když se v daném množství srážek protonů najde o mnoho více záznamů, než jsme čekali v případě, že tato částice neexistuje, můžeme si myslet, že šlo jen o dlouhou řadu shodných pozitivních výsledků. Takováto řada je naprostou analogií dlouhé série černých barev na ruletě - je sice nepravděpodobná, ale vyloučená nikdy není.

Když ovšem v kasinu uvidíte řadu třeba stovky nebo dvou stovek černých za sebou, nebudete věřit, že jste svědky naprosto nevídané události. Spíše budete podezřívat majitele kasina, že švindluje. Stejně i fyzici v CERNu, když viděli mnohem více „higgsovských” záznamů, než kolik se očekává podle teorie bez Higgsova bosonu, uvěřili, že tato částice existuje. Pravděpodobnost toho, že šlo jen o nešťastně dlouhou řadu „černých”, je 1 ku 3,5 milionu. Dostatečně malá, ne?

Aktualizace: Na základě omylu opakovaného v diskuzi jsme do článku doplnili ještě jedno vysvětlení, které objasňuje, proč je pravděpodobnost pokaždé stejná, nezávislá na předchozích výsledcích.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 25 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 25 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...