Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Covidový rok očima vědce: Ukázalo se, co v běžných dobách zůstává skryto

  12:00
Nejviditelnějším projevem pokroku vědy v boji proti viru SARS-CoV-2 je vakcína. Ale důvtip a vynalézavost se ukázaly i v řadě dalších vědeckých výsledků. Tak hodnotí rok 2020 Tomáš Moravec z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd.

Antigenní testování na koronavirus v nemocnici v pražském Motole. (16. prosince 2020) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Přestože bylo v řadě vědeckých oborů učiněno i v roce 2020 mnoho důležitých a zajímavých objevů, byl ve vědě snad ještě více než v jiných oborech tento rok především ve znamení epidemie viru SARS-CoV-2.

Na poznání a zdolání tohoto zákeřného viru použila věda všechny dostupné technologie, včetně těch, které ještě před pár lety neexistovaly nebo byly teprve v plenkách. Na výzkumu nějakým způsobem souvisejícím se SARS-CoV-2 se rovněž podílelo bezprecedentní množství vědců a techniků.

Jistě, existují některá nezmapovaná místa zejména v obtížně zkoumatelné otázce, která opatření mají jaký vliv na šíření nákazy (opatření se obvykle nezavádí po jednom, tak jejich vliv těžko odlišovat, ale některé zajímavé výsledky už se objevily, pozn. red.). Ovšem díky všeobecnému nasazení byl pokrok ve zkoumání vlastností tohoto viru neuvěřitelně rychlý.

Pokrok již v prvních dnech

Čína ohlásila úplnou genomovou sekvenci viru 10. ledna, a již 2 týdny na to existovaly v mnoha státech detekční sady. Test vyvinutý v berlínské nemocnici Charite byl publikovaný 17. ledna a pro detekci viru se používá dodnes.

Dnes, po necelých 12 měsících, databáze Pubmed obsahuje neuvěřitelných 80 tisíc vědeckých článků na téma SARS-Cov-2 nebo covid-19, dalších 11 500 článků najdeme na preprint serverech MedRxiv a BioRxiv. Pro srovnání ve stejné databázi PubMed najdeme od roku 1930 do současnosti zhruba 5 300 článků o vůbec prvním popsaném viru: viru mozaiky tabáku, viru, který byl modelovým virem v prvních 80 letech molekulární biologie.

Kromě článků mají vědci (a kdokoliv jiný, kdo projeví zájem) dále přístup k desítkám tisíc virových sekvencí izolovaných z pacientů v různých částech světa v různých okamžicích, na jejichž základě mohou studovat evoluci viru.

Další databáze obsahují sekvence lidských neutralizačních protilátek nebo prostorové struktury virového spike-proteinu a mnoha jeho známých mutací. Ty se hodí pro studium interakcí s lidskými receptory nebo vývoj léčiv.

V tomto textu nebudu popisovat neuvěřitelnou rychlost, se kterou vzniklo hned několik, zřejmě velmi účinných vakcín. Příběh vývoje vakcíny si zřejmě zaslouží samostatné zpracování a já osobně se necítím dostatečně informovaný a erudovaný na jeho vyprávění.

Pro mě bylo nejzajímavější úsilí věnované vývoji různých metod identifikace viru a reagencií k tomu potřebných. Již poměrně záhy bylo zřejmé, že techniky, které dříve poměrně dobře zamezily rozšíření příbuzných virů SARS a MERS, jako například měření teploty na letištích a jiných místech, v tomto případě nezaberou a že epidemie je šířena infikovanými ještě před rozvinutím jakýchkoliv příznaků.

Jedinou spolehlivou metodou identifikace infikovaných tak jsou citlivé molekulární techniky, ať již založené na amplifikaci virového genomu nebo na detekci virových proteinů. Genom tohoto viru je však tvořen RNA, nikoliv DNA jako například genom člověka. A to je trochu problém, protože nejběžnější metoda specifické detekce nukleových kyselin, tzv. PCR, pracuje velmi dobře pouze s DNA. Molekula RNA nelze pro PCR přímo použít, navíc má nepříjemnou vlastnost, a to tu, že je chemicky i biologicky dost nestálá. Někdy stačí se na ni křivě podívat a je pryč.

Dokud je uzavřena ve virové částici, je v bezpečí, ale zase je infekční virová částice nebezpečná pro každého, kdo s takovým materiálem nakládá. Před vlastní detekcí pomocí PCR by tak měl být krok izolace veškeré RNA ze vzorku, pak následuje krok tzv. reverzní transkripce, kde se RNA přepíše do DNA, a teprve poté lze vzorek analyzovat pomocí PCR.

Virus SARS-CoV-2. Z tohoto snímku je dobře vidět, že virus má „koronu“, podle které získaly koronaviry své jméno.

Jde tedy o celkem složitý proces vyžadující kvalifikovanou sílu i poměrně drahé chemikálie a reagencie. A již poměrně záhy na jaře se zjistilo, že nic z toho najednou není k dispozici. Spotřeba těchto chemikálií oproti běžným dobám dramaticky narostla, laboratoře to řešily předzásobením, což nedostatek ještě zhoršilo. A podobné problémy nebyly jen u nás, v různé míře se s tím potýkaly laboratoře všude v západním světe.

Vědecká komunita se velmi rychle semkla a byla schopna vytvořit náhradní řešení těchto akutních nedostatků. U nás bych jmenoval alespoň tým Pavla Šáchy z Ústavu organické chemie a biochemi a Radka Zbořila z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří vyvinuli metodiku pro izolaci virové RNA pomocí magnetických kuliček, která je kompatibilní s mnoha různými robotickými stanicemi, jež laboratoře používají.

Nezůstalo jen u izolace virové RNA. Objevily se různé varianty PCR testu, které jsou schopné pracovat s nepřečištěným vzorkem. Vědci dali k dispozici svým kolegům plazmidy, s jejichž pomocí si může každá laboratoř zajistit neomezenou zásobu reagencií na provádění PCR testů, testů LAMP a dalších. Některé z těchto enzymů jsou dokonce lepší než jejich komerční varianty.

Nicméně lidská tvořivost a vynalézavost se nezastavila pouze u různých variant PCR testů. Vědci z různých koutů světa navrhli různé formy molekulární diagnostiky, tak aby k jejich provedení nebyla zapotřebí robotická centrální laboratoř s drahými PCR cyklery, pipety, centrifugy a školený personál, ale i takové, kde stačí vodní lázeň a mobilní telefon.

Většina z těchto testů se nikdy reálně pro detekci SARS-CoV-2 nepoužije, ale duch improvizace a nalézání neobvyklých řešení, který je v době nadbytku a všeobecného pohodlí dobře skrytý, se nám v roce 2020 ukázal v plné síle.

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 55 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 18 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Na olympiádě v Paříži propukly před 100 lety výtržnosti proti sportovcům USA

v diskusi je 7 příspěvků

26. května 2024

Olympiáda v Paříži začala 4. května 1924 a trvala až do 27. července. Soutěžilo přes 3 tisíce...

OBRAZEM: Na Dračí skálu. Nejstarší německá zubačka má všechny pražce ocelové

v diskusi jsou 2 příspěvky

26. května 2024

Nejstarší německou ozubnicovou železnicí je Drachenfelsbahn. Při svém zprovoznění v roce 1883 byla...

Zamáčkněte slzu, ICQ definitivně končí. Zprávy doručoval 28 let

v diskusi je 28 příspěvků

25. května 2024  15:13

S tou slzou je to samozřejmě trochu vtip, protože většina uživatelů již dávno přešla ke konkurenci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...