Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Václav Pačes: V české vědě se vede bratrovražedná válka o peníze

Václav Pačes pro Technet.cz - Čeští vědci mezi sebou vedou nesmyslný, ale o to tvrdší a někdy i špinavý boj o peníze, píše ve svém sloupku bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes. A změna je zatím v nedohlednu.

Budova Akademie věd na Národní třídě | foto: AVČR

Mnozí by si mohli myslet, že čeští vědci svůj hlavní boj o peníze vedou s vládou a s politiky za zvýšení rozpočtu na své výzkumy. To je evergreen, děje se tak při sestavování státního rozpočtu všude ve světě a každý rok. Ovšem ne tak u nás!

Tady bojují o peníze jednotlivé segmenty výzkumu mezi sebou. Je to kontraproduktivní, používají se při tom podrazy a já si říkám, proč by tomu vlastně mělo být jinak? Vždyť se zdá, že používání špinavých metod se u nás v celé společnosti stává normou.

Středeční sloupek

Vždy ve středu vychází na Technet.cz sloupek od jednoho z našich předních odborníků.

Pravidelně se zde budete setkávat s názory biochemika Prof. RNDr. Václava Pačesa, patologa MUDr. Františka Koukolíka, DrSc a kartografa a šéfa České kosmické kanceláře Jana Koláře.

Ale je tomu skutečně tak? Není náhodou většina občanů České republiky slušná, ale jen neví, jak se gaunerům bránit? A neměli by právě vzdělaní lidé, vědci, profesoři, umělci být pro společnost příkladem?

Je, myslím, veřejným tajemstvím, že reprezentace vysokých škol nelibě nese existenci Akademie věd ČR. Po roce 1989 se Akademii odebralo právo samostatně školit diplomanty a doktorandy a snížil se drasticky její rozpočet. Málo se ví, že Akademie musela uzavřít 22 vědeckých ústavů a že propustila polovinu svých zaměstnanců. Česká konference rektorů docela vážně a oficiálně v květnu navrhla, aby se Akademii vzalo v roce 2013 více než 500 milionů korun a v následujících letech vždy více než 400 milionů korun. Jinými slovy: zavřete už konečně tu Akademii věd a dejte nám její peníze.

Peníze by samozřejmě vysoké školy nedostaly, to si může myslet jen velmi naivní člověk. Ale už by tu nebyla konkurence. Vždyť Akademie věd produkuje 40 procent všech vědeckých výsledků. Vysoké školy, kterých je ovšem více než 70 (!), jsou tedy ve svém celku daleko méně produktivní. Z Akademie věd vzešly navíc unikátní patenty a praktické výsledky a to se také někomu nelíbí.

Akademie věd je financována výlučně z kapitoly státního rozpočtu na výzkum, což pokrývá zhruba 40 procent jejích potřeb. Zbytek musí získat mimo tento rozpočet. Vysoké školy získávají kromě peněz na výzkum daleko nejpodstatnější část financí z kapitoly Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Tedy státní podporu nesrovnatelně větší, než má Akademie.

Stačí se podívat na to, co se za poslední léta postavilo na vysokých školách a co v Akademii věd. Jen namátkou: celý velký kampus v Brně-Bohunicích pro Masarykovu univerzitu, nový kampus pro univerzitu v Pardubicích, Filosofická fakulta pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, Přírodovědecká fakulta v Olomouci a další a další nákladné stavby. Všimněte si, že všechno je to mimo Prahu. A v Akademii věd? Snad jen Ústav molekulární genetiky v Krči.

Občas se ozve z nižších pater vysokých škol kritika do vlastních řad: spojme se s Akademií věd a jednejme v jednotě například o reformě vysokého školství včetně samostatného a důstojného začlenění Akademie věd do doktorských studijních programů.

Potenciál Akademie není totiž v přípravě mladé generace odborníků plně využit. A rozhodně není v zájmu společnosti, aby ti nejlepší vědci nemohli předávat své zkušenosti nastupující generaci. Zejména bychom však měli společně postupovat při reformě financování výzkumu. Hlavním problémem totiž je, že se z veřejných prostředků odčerpává značný podíl peněz na firemní výzkum. V tom jsme ojedinělí. V rozvinutém zahraničí firmy jednak financují svůj výzkum samy, ale navíc ještě přispívají univerzitám na jejich výzkum.

Ale všechno je marné, boj letos opět pokračuje.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....