Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Zrušte placení za vědecké články, vyzvali výzkumníci umělé inteligence

Vydavatel jednoho z nejprestižnějších vědeckých časopisů přišel s novým titulem. Vědci z oboru strojového učení ovšem nesouhlasí s jeho obchodním modelem. Podle nich je to krok směrem do minulosti.

Výzkumníci nechtějí další „closed access“ časopis | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Když skupina Springer Nature - vydavatel prestižního vědeckého časopisu Nature a desítek dalších specializovaných titulů - v prosinci oznámila nový titul, toto oznámení překvapilo málokoho. Nový časopis Nature Machine Intelligence má začít vycházet v lednu 2019 a bude se věnovat ostře sledovanému odvětví strojového učení a umělé inteligence.

Nikdo ale zřejmě nečekal odpor, který se proti novému časopisu objevil krátce po oznámení (a skoro rok před vydáním prvního čísla). Oregonská státní univerzita v otevřeném dopise vyčítá vydavateli, že nový časopis má být placený.

„Výzkum strojového učení byl vždy v čele hnutí za otevřený přístup k výzkumu (tzv. open access),“ uvádí petice. „Všechny významné časopisy v tomto odvětví nezpoplatňují přístup k článkům ani nepožadují poplatek za publikaci.“ Tisíce vědců z oboru výzkumu umělé inteligence proto svým podpisem avizovalo, že nový „closed access“ časopis od Nature budou ignorovat. Nebudou do něj přispívat ani nebudou práce do časopisu zaslané recenzovat nebo se na obsahu jinak podílet. „Domníváme se, že pro placený přístup není ve výzkumu strojového učení místo,“ napsal Tom Dietterich, autor dopisu a legenda v oblasti strojového učení.

„Tradiční model vědeckých publikací je podivný“

Protest vědců a výzkumníků je součástí významného hnutí za otevřený přístup k vědeckým článkům. „Celý model publikování vědeckých článků prostřednictvím komerčních odborných nakladatelství jako Springer Nature nebo Elsevier je daný historicky a v současnosti podivný a do značné míry iracionální,“ napsal nám Petr Baudiš, zakladatel firmy Rossum, který k petici připojil svůj podpis. „Je třeba si uvědomit, že v procesu publikace vědeckých výsledků totiž samotná vydavatelství přinášejí velmi malou hodnotu - neplatí nic publikujícím vědcům, neplatí nic ostatním vědcům, kteří články hodnotí během tzv. peer review, pouze zajistí sazbu a vyvěšení na web, kde je článek ke stažení pro samostatné badatele nezřídka za 500-1000 Kč za jeden článek.“

Peer review zajišťuje, že ve vědeckém časopise nejsou publikovány evidentně...

Schéma recenzního řízení vědeckých časopisů

Baudiš se domnívá, že odvětví výzkumu umělé inteligence je v tomto ohledu unikátní: „Odvětví umělé inteligence zažilo v posledních 15 až 20 letech doslova explozivní nárůst vědeckých publikací. Tím, že výzkum v oblasti umělé inteligence je levný a velmi přístupný i badatelům bez rozsáhlého zázemí, zároveň vyniká kontrast s tradičním modelem publikací, které činí vědecké články draze a těžko dostupné.“

Dalším argumentem pro open access je etika: „Velká část výzkumu v těchto oblastech je přitom placena z veřejných zdrojů, ať již formou mezinárodních EU projektů, či na národní úrovni,“ upozorňuje další signatářka bojkotu, Markéta Lopatková z Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK. „Je tedy zcela přirozené požadovat, aby výsledky takového výzkumu byly dostupné nejširší odborné veřejnosti a aby byly přístupné zdarma.“

Vědecké publikace

Problematika vědeckých publikací je poměrně komplikovaná. Podrobněji jsme se různým modelům věnovali v našem rozhovoru s knihovníkem Jeffreym Beallem.

Roman Neruda z Ústavu informatiky Akademie věd ČR také připomíná, že tradiční vědecké časopisy jsou často zoufale nepružné: „Umělá inteligence se dnes bouřlivě rozvíjí a pro sledování nových trendů je klasický mechanismus procesu publikace v časopise, který trvá třeba rok, prostě příliš pomalý. Tradičně je v našem oboru důležité sledovat dění na dobrých konferencích, v posledních letech roste význam serverů jako arxiv.org, který i některé konference používají při publikování.“

Masivní bojkot vědců proti novému časopisu zatím nevyvolal reakci vydavatele. Ten stále počítá s původním plánem lednového prvního čísla. „Je otázka, jestli Nature na kritiku nakonec zareaguje. Obrovskou výhodou vydavatele je totiž setrvačnost v myšlení tradičních institucí, kde jsou publikace v Nature stále vysoce ceněné,“ myslí si Petr Baudiš.

Seznam vědců, kteří se na novém placeném časopise odmítli podílet, nyní čítá přes 3 300 jmen z celého světa.

Výzkum AI je teprve na začátku, říká Anna Ukhanová (archiv Technet.cz)

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....