Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

STO OBJEVŮ: Lapač blesků vznikal souběžně v Americe i v českých zemích

Seriál
Klasický problém vynálezů: Kdo byl první? Představil hromosvod dřív Prokop Diviš, nebo Benjamin Franklin? My samozřejmě fandíme Divišovi. Ale co svět? Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Benjamin Franklin na obrázku při svém pokusu s hromosvodem umístěným na...

Benjamin Franklin na obrázku při svém pokusu s hromosvodem umístěným na létajícím drakovi. | foto: Profimedia.cz

Rodák z amerického Bostonu asi sotvakdy slyšel o jakémsi Prokopu Divišovi, bádajícím o elektrických výbojích v jihomoravských Příměticích. A kdo ví, jestli pan farář z vesnice kousek od Znojma něco tušil o experimentech s bezpečným sváděním blesků, které na druhém konci světa prováděl Benjamin Franklin.

Lišácká odpověď tedy zní: hromosvod či přesněji bleskosvod vynalezli kolem poloviny 18. století nezávisle na sobě oba. Prostě k tomu nazrál čas.

Když pouštěl draka

Nad Franklinovým pokusem dokázat, že blesk je elektrický výboj, který se dá železným vodičem usměrnit, aniž by uškodil, trochu mrazí. Princip sice popsal už v roce 1750, ale dva roky nato, kdy netrpělivě čekal na loudavé dokončení filadelfského kostela, jehož věž mu měla posloužit pro experimentální bleskosvod, zvolil akci poněkud nebezpečnou.

Došel totiž k názoru, že blesk může zachytit i s papírovým drakem, k němuž připevní kovové prvky a vyšle ho k mrakům. S takto upravenou hračkou, k níž na konopné šňůře přivázal velký železný klíč, vyšel odpoledne 10. června 1752 do bouřky.

Ruku, v níž draka držel, si chránil a elektrický výboj, který skutečně sjel po mokré šňůře a klíči, zachytil do připravené Leydenovy lahve. I když jiskření sám pocítil, odvážný pokus přežil bez úhony a teorii potvrdil.

Poctivě řečeno, před ním experimenty na téma blesk a elektřina provedlo víc lidí, ale Benjamin Franklin přece jen své „bleskové tyči“, jak ji nakonec tvaroval, časem otevřel cestu k praktickému použití. Pro svět se stal uznávaným kandidátem na titul vynálezce hromosvodu.

Farářova mašina

Riskantní počínání Benjamina Franklina tehdy dopadlo šťastně, na rozdíl od Georga Richmanna z petrohradské akademie věd. V rámci studia atmosférické elektřiny hodlal v srpnu 1753 za bouřky prověřit, jak se bude chovat jeho vynález – neuzemněná kovová tyč, izolovaně připevněná ke krovům střechy jeho vlastního domu.

Tři otazníky

  • BLESKOSVOD, ČI HROMOSVOD? Za nepřesné označení „hromosvod“ mohou naši předkové, bouři si spojovali hlavně s hrozivým duněním.
  • DIVIŠ ČARODĚJ? Po studiu a vysvěcení na kněze učil přírodní vědy v klášterní škole v Louce u Znojma. Kvůli pokusům s elektřinou ho mnozí kolegové nařkli z magie.
  • FRANKLIN V ČECHÁCH? Divišovu verzi rakouské úřady zamítly jako škodlivou a neprospěšnou. Jako první se tak u nás v roce 1775 objevil na zámku v Měšicích u Prahy bleskosvod Franklinův.

Blesk se dostavil, jenže kulový. Richmanna zabil. A byla to právě zpráva o této tragédii, která inspirovala Prokopa Diviše, aby své pokusy s bleskosvodem dotáhl do konce. O elektrické výboje se zajímal od mládí a časem došel k přesvědčení, že blesky je třeba z mraků kovovým uzemněným zařízením odsát a bezpečně stáhnout do země.

Svou mašinu povětrnostní, jak jí říkal, vztyčil na zahradě přímětické fary 15. června 1754. Stožár, jehož výška překročila 40 metrů, završil vodorovně položeným železným křížem. Jeho ramena nesla další železné tyče ukončené kovovými krabicemi naplněnými železnými pilinami a ježící se početnými mosaznými jehlami. Stožár ukotvil řetězy končícími v zakopaných železných kuželech, rovněž vyplněných kovovými pilinami. Právě po železe řetězů měl blesk, vysátý z bouřkových mraků, sjet do země.

Stožár stál na farní zahradě téměř šest let a Diviš si za bouřek pečlivě zaznamenával, co se kolem něj děje. O konec bleskosvodu se postarali rozzlobení vesničané, soudící, že rozhání mraky, a může tedy za katastrofální sucho, které v roce 1759 postihlo střední Evropu.

Rodný dům Prokopa Diviše i s hromosvodem v Žamberku

Na jaře následujícího roku vtrhli na zahradu a mašinu povětrnostní zničili. Podle jiné verze ji vynálezce raději strhl sám. Časem si sice Přímětičtí údajně sami vyžádali novou, ale tu už Diviš usadil na střechu kostela.

Takže Benjamin Franklin, nebo Prokop Diviš? Těžko říct. Diviš byl sice první, kdo postavil hromosvod s pevným uzemněním. Jenže Franklinova konstrukce o jediném hrotu byla podstatně jednodušší a fungovala lépe. Pro další vývoj se tak stala použitelnějším základem.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....