Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

STO OBJEVŮ: Lapač blesků vznikal souběžně v Americe i v českých zemích

Seriál
Klasický problém vynálezů: Kdo byl první? Představil hromosvod dřív Prokop Diviš, nebo Benjamin Franklin? My samozřejmě fandíme Divišovi. Ale co svět? Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Benjamin Franklin na obrázku při svém pokusu s hromosvodem umístěným na...

Benjamin Franklin na obrázku při svém pokusu s hromosvodem umístěným na létajícím drakovi. | foto: Profimedia.cz

Rodák z amerického Bostonu asi sotvakdy slyšel o jakémsi Prokopu Divišovi, bádajícím o elektrických výbojích v jihomoravských Příměticích. A kdo ví, jestli pan farář z vesnice kousek od Znojma něco tušil o experimentech s bezpečným sváděním blesků, které na druhém konci světa prováděl Benjamin Franklin.

Lišácká odpověď tedy zní: hromosvod či přesněji bleskosvod vynalezli kolem poloviny 18. století nezávisle na sobě oba. Prostě k tomu nazrál čas.

Když pouštěl draka

Nad Franklinovým pokusem dokázat, že blesk je elektrický výboj, který se dá železným vodičem usměrnit, aniž by uškodil, trochu mrazí. Princip sice popsal už v roce 1750, ale dva roky nato, kdy netrpělivě čekal na loudavé dokončení filadelfského kostela, jehož věž mu měla posloužit pro experimentální bleskosvod, zvolil akci poněkud nebezpečnou.

Došel totiž k názoru, že blesk může zachytit i s papírovým drakem, k němuž připevní kovové prvky a vyšle ho k mrakům. S takto upravenou hračkou, k níž na konopné šňůře přivázal velký železný klíč, vyšel odpoledne 10. června 1752 do bouřky.

Ruku, v níž draka držel, si chránil a elektrický výboj, který skutečně sjel po mokré šňůře a klíči, zachytil do připravené Leydenovy lahve. I když jiskření sám pocítil, odvážný pokus přežil bez úhony a teorii potvrdil.

Poctivě řečeno, před ním experimenty na téma blesk a elektřina provedlo víc lidí, ale Benjamin Franklin přece jen své „bleskové tyči“, jak ji nakonec tvaroval, časem otevřel cestu k praktickému použití. Pro svět se stal uznávaným kandidátem na titul vynálezce hromosvodu.

Farářova mašina

Riskantní počínání Benjamina Franklina tehdy dopadlo šťastně, na rozdíl od Georga Richmanna z petrohradské akademie věd. V rámci studia atmosférické elektřiny hodlal v srpnu 1753 za bouřky prověřit, jak se bude chovat jeho vynález – neuzemněná kovová tyč, izolovaně připevněná ke krovům střechy jeho vlastního domu.

Tři otazníky

  • BLESKOSVOD, ČI HROMOSVOD? Za nepřesné označení „hromosvod“ mohou naši předkové, bouři si spojovali hlavně s hrozivým duněním.
  • DIVIŠ ČARODĚJ? Po studiu a vysvěcení na kněze učil přírodní vědy v klášterní škole v Louce u Znojma. Kvůli pokusům s elektřinou ho mnozí kolegové nařkli z magie.
  • FRANKLIN V ČECHÁCH? Divišovu verzi rakouské úřady zamítly jako škodlivou a neprospěšnou. Jako první se tak u nás v roce 1775 objevil na zámku v Měšicích u Prahy bleskosvod Franklinův.

Blesk se dostavil, jenže kulový. Richmanna zabil. A byla to právě zpráva o této tragédii, která inspirovala Prokopa Diviše, aby své pokusy s bleskosvodem dotáhl do konce. O elektrické výboje se zajímal od mládí a časem došel k přesvědčení, že blesky je třeba z mraků kovovým uzemněným zařízením odsát a bezpečně stáhnout do země.

Svou mašinu povětrnostní, jak jí říkal, vztyčil na zahradě přímětické fary 15. června 1754. Stožár, jehož výška překročila 40 metrů, završil vodorovně položeným železným křížem. Jeho ramena nesla další železné tyče ukončené kovovými krabicemi naplněnými železnými pilinami a ježící se početnými mosaznými jehlami. Stožár ukotvil řetězy končícími v zakopaných železných kuželech, rovněž vyplněných kovovými pilinami. Právě po železe řetězů měl blesk, vysátý z bouřkových mraků, sjet do země.

Stožár stál na farní zahradě téměř šest let a Diviš si za bouřek pečlivě zaznamenával, co se kolem něj děje. O konec bleskosvodu se postarali rozzlobení vesničané, soudící, že rozhání mraky, a může tedy za katastrofální sucho, které v roce 1759 postihlo střední Evropu.

Rodný dům Prokopa Diviše i s hromosvodem v Žamberku

Na jaře následujícího roku vtrhli na zahradu a mašinu povětrnostní zničili. Podle jiné verze ji vynálezce raději strhl sám. Časem si sice Přímětičtí údajně sami vyžádali novou, ale tu už Diviš usadil na střechu kostela.

Takže Benjamin Franklin, nebo Prokop Diviš? Těžko říct. Diviš byl sice první, kdo postavil hromosvod s pevným uzemněním. Jenže Franklinova konstrukce o jediném hrotu byla podstatně jednodušší a fungovala lépe. Pro další vývoj se tak stala použitelnějším základem.

100 divů světa
  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Jak se měnily odhady stáří Země od Písma svatého po radiometrické datování

Dějiny odhadů stáří naší planety jsou velmi zajímavým příběhem. Pohlížíme-li na tuto historii jako na kuriózní přehled...

Býložravec s přilbou pomohl odhalit proměny koster kachnozobých dinosaurů

Corythosaurus casuarius je poměrně dobře známý druh kachnozobého dinosaura, jehož hlavu zdobil výrazný „přilbový“...

Expert: V modulárních reaktorech předběhly Čína s Ruskem západní výrobce

Vysíláme Česko by mohlo mít do jedenácti let první malý modulární jaderný reaktor, ryze český pak do dvanácti let. Jeho první...

Obrovský potenciál i riziko nanotechnologií. Mají nečekané vlastnosti, říká vědkyně

Premium Nejen roušky, ale i opalovací krém, autolak nebo třeba oblečení. Nanotechnologie jsou všude kolem nás. „Materiály se v...

Prodej byt 2+1, 47m2, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Brandýs nad Labem
Prodej byt 2+1, 47m2, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Brandýs nad Labem

Husova, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
3 490 000 Kč

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

Evropští ministři stvrdili konec spalovacích motorů. S jednou výjimkou

Ministři pro energetiku členských států Evropské unie v úterý definitivně rozhodli o schválení normy, která omezí...