Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Už víme, proč zebry mají pruhy. A tentokrát v podstatě jistě

Nejpravděpodobnějším důvodem existence zebřích pruhů je jejich odpudivý účinek vůči hmyzu. Hypotézu potvrdila už několikátá studie. Zdá se, že můžeme pomalu začít příslovečně přepisovat učebnice.

Zebry stepní z Botswany

Pruhy k zebrám patří stejně jako třeba hříva ke lvovi. Ale zatímco v případě "královské" šelmy můžeme její porost jednoduše označit za druhotný pohlavní znak, zebří ozdoby jsme dlouho zaškatulkovat nedokázali.

Biologové vymysleli spoustu nápadů, co by mohly pruhy dělat: umožnit rozeznávání jednotlivců, nebo naopak zhoršovat rozeznávání počtu jedinců ve stádu, regulovat tělesné teplo či opticky zvířata zvětšovat, aby byla impozantnější.

Prakticky vědci experimentovali se dvěma hypotézami. Podle první matou pruhy dravce, podle druhé obtížný hmyz. První předpoklad podporuje pokus, ve kterém lidé měli zaměřit pohybující se pruhovaný objekt na obrazovce počítače. Vedli si při tom hůře než u tvarů nepruhovaných. Pruhy by tak mohly ztížit orientaci velkým šelmám, která se za zvířaty pustí.

Eskadrona modelů použitých v polním pokusu maďarských vědců u Budapešti

O druhé hypotéze jsme už jednou podrobněji psali v tomto článku. Bylo to poté, kdy maďarští biologové vytáhli do pusty několik maket zeber vyvedených v různých barevných vzorech. Biologové makety nechali na louce napospas obtížnému hmyzu a poté počítali, kolik si ho na který sedne. Na pruhované modely si sedalo méně bodavého hmyzu než na jiné a vědci z tohoto a dalších faktů usuzují, že takový povrch zřejmě hmyz dezorientuje.

Hannah Walkerová, Theodore Stankowich a jejich kolegové z Kalifornské univerzity se rozhodli tento polní experiment (a další, o kterých jsme nepsali) doplnit ještě statisticky od stolu srovnáním zeber s příbuznými. Výsledek vydali v časopise Nature Communications.

Nechejte to koňovitým

Na světě žije sedm druhů ze stejného rodu jako zebra, tedy koňovitých. Tři z nich patří mezi zebry, zbytek tvoří koně Převalského a několik druhů divokých oslů, afrických i asijských. Plně pruhované jsou jen zebry, ale i mezi nimi jsou jisté rozdíly na úrovni druhů a poddruhů. Někteří další koňovití mají pruhy alespoň na části těla.

Vědci "pruhovatost" zvířat rozdělili a srovnali výskyt možných navrhovaných příčin pro existenci pruhů od velkých šelem přes sociální funkce ve stádu po maskovací funkci po odpuzování much tse-tse. Jak zjistili, výskyt většiny těchto faktorů napříč druhy s výskytem pruhů nijak nesouvisí. Druhy s pruhy i bez nich zvládají podobné teploty, útočí na ně podobné či stejné šelmy.

Jeden faktor však ze statistik vystoupil celkem jasně. A to přítomnost ovádovitového hmyzu. V místech, kde je tohoto hmyzu nejvíce a útočí největší část roku, jsou zvířata na celém těle "nejpruhovanější". Platí to i na úrovni podruhů zeber - čím více tohoto bodavého hmyzu, třeba much tse-tse, tím více pruhů. Je velmi dobře možné, že pruhy mají i jinou funkci (třeba opravdu matou dravce), ale boj proti hmyzu se zdá být hlavním motorem evoluce důkladného zebřího pruhování.

Zebří pruhy si tak už nejspíše můžeme zaškatulkovat jako prostředek ochrany proti hmyzu. Nová studie se přidává k řadě předchozích a ty dohromady vytvářejí už poměrně velmi pevný řetěz důkazů a oprávněných domněnek.

Ze statistiky samozřejmě není jasné, jak přesně tento bodavý hmyz zebrám škodí. Může jim pouze pít krev (podle příkladu krav by to mohlo být i několik decilitrů denně) nebo přenášet nemoci. Právě u zeber se pruhy mohly vyvinout proto, že jsou vůči hmyzu dosti zranitelné. Mají krátkou srst a pokožku, přes kterou se třeba mouchy tse-tse snadno dostanou. V tomto ohledu jsou na tom podobně jako evropští koně, kteří přitom v oblastech výskytu těchto much přežívají jen s obtížemi. A asi se to těžko zlepší, dokud se jim na těle neobjeví pruhy.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....