Lepší už to nebude. Singapurští vědci vytvořili nepřekonatelný tisk

Singapurští vědci dovedli tisk až na hranici fyzikálních možností. Kdyby byl jejich obrázek jen o trochu drobnější, byl by pro běžné světlo příliš malý.

Zvětšenina snímku s rozlišením na hranici fyzikálních možností. Celý měl ve skutečnosti velikost jenom 50 × 50 mikrometrů. Žena na snímku není známá nikoho z výzkumníků. Obrázek s názvem "Lenna" je výřez z fotografie modelky Leny Söderbergové v časopisu Playboy z listopadu 1972. Dnes se tento snímek běžně používá ke kontrole kvality tisku či při testech počítačového zpracování obrazu.

Zatím nejdokonalejší tisk na světě vznikl v singapurském institutu IMRE bez použití inkoustu a barev. Kdyby byl ještě o trochu jemnější, byl by výrazně menší než vlnová délka viditelného světla, tedy vlastně neviditelný. Nepomohlo by ani sebedelší ostření sebelepším optickým mikroskopem.

Nový postup vědci popsali v časopise Nature Nanotechnology (přístup jen pro předplatitele). Hlavním autorem studie je Joel Jang.

O výčnělcích a barvách

Vlastně jde spíše o rytinu než o tisk. Rekordní obrázek tvoří pokovená skleněná deska pokrytá mikroskopickými válcovitými výčnělky o různých velikostech.

Rekordní "tisk" ve schematickém průřezu. Dole (modrá vrstva) je skleněná podložka. Na ní stojí tyčinky také ze sloučeniny křemíku. Na celý povrch se pak nanáší ještě dvě kovové vrstvy, které zajišťují odraz světla a vhodné optické vlastnosti.

Výčnělky mají od 30 do 120 nanometrů (miliardtin metru). Stejně malé jsou i rozestupy mezi nimi. Jedna kostička se čtyřmi nebo devíti výčnělky představuje jeden pixel (tj. rozlišitelný bod). Jeho barvu určují pouze rozměry a vzájemná vzdálenost výčnělků.

Fakt, že malé částečky kovu dodávají materiálu zajímavé světelné vlastnosti, je známý už dlouho. Stejného jevu využívali už staří skláři. Tak vznikala například barevná skla ve vitrážích katedrál.

Je to dáno tím, že v některých materiálech, třeba stříbře nebo zlatě, jsou elektrony velmi pohyblivé. I po tak drobné události, jako je dopad fotonu, vzniknou na povrchu "vlny" vyvolané reakcí elektronů (tzv. povrchové plazmony).

Co přesně se stane, záleží na tom, jak daleko vlna může putovat. S použitím hudební analogie si můžeme drobné částečky (v našem případě kokové výčnělky na povrchu "tisku") představit jako struny. Jejich velikost přitom určí, na fotony jaké vlnové délky (tedy i barvy) jsou naladěny.

Kolik to je DPI?

Kvalitní tisk singapurských vědců je samozřejmě podstatně kvalitnější, než většina nás v běžném životě potřebuje. Při tisku obrázku jen málokdy využijete rozlišení nad 300 DPI. Údaj DPI říká, kolik pixelů, tedy obrazových bodů, se vejde do délky jednoho palce, tj. 2,54 centimetru.

U novin stačí kvalita jen přes 200 DPI. Dostat se můžete až na zhruba 10 000 DPI, ale výsledný obrázek v tom případě bude nejspíše černobílý. Nový postup už ukázal, že dokáže vytvořit rozlišení 100 000 DPI.

Částice jednoho rozměru "zahrají" zeleně, jiné červeně atd. Podrobnější vysvětlení tohoto jevu si můžete přečíst například v blogu Milana Petříčka.

Na hranici možností

Starý princip přenesl Jang se svým týmem do nové doby. Na rozdíl od starých sklářů vytváří nejen barevné plochy, ale díky přesnému opracování v mikroskopických rozměrech dodává jednomu kovovému povrchu celou škálu barev. Tak přesné opracování by ještě nedávno nebylo možné. A ani dnes to nejde bez dobrého laboratorního vybavení a dostatečných zkušenosti.

Už by ale bylo možné vytvořit "tisk" ještě o něco menších rozměrů. Ale to by pro tento účel postrádalo smysl. Optický obraz má totiž své limity: pod jistou hranici od sebe dva předměty jednoduše nepoznáte, budou splývat. Stane se to ve chvíli, kdy vzdálenost mezi nimi je menší než polovina vlnové délky použitého světla.

Menší pixely než ty použité v obrázku Lenna se už nevyplácí vytvářet, i když je to technologicky možné. Jak ukazuje tento snímek, pokud jsou jednotlivé body příliš blízko u sebe, pod optickým mikroskopem (vlevo) už je od sebe nelze přesně rozlišit.

Člověkem viditelné barvy mají vlnovou délku v poměrně širokém rozmezí kolem 500 nanometrů. Viditelné světlo tak "nezobrazí" předměty, které si jsou blíže než polovina této vzdálenosti, tj. 250 nanometrů. Právě to je tedy rozměr pixelu singapurských vědců. Na menší by se nikdy nedalo zaostřit.

Ani v tomto rozměru ovšem jednotlivé body pouhým okem neoceníme. Ani lidé s velmi ostrým zrakem neuvidí předměty větší než zhruba několika desítek mikrometrů. To je zhruba rozměr celého obrázku, o němž zde píšeme. Ten měřil 50 × 50 mikrometrů. Nový tisk má jednotlivé barevné body zhruba stokrát menší.

Nic pro amatéry

Noviny se tímto způsobem asi nikdy tisknout nebudou, ale technologie může najít svoje využití. Sami autoři jsou optimisté. Podali si patentovou přihlášku, která není zadarmo, a doufají, že se uchytí, například při tisku cenin. Zajímavé by mohlo být i využití u barevných filtrů nebo velmi trvanlivého datového média.

Pokud singapurští vědci (nebo kupec patentu) zkusí to druhé, stanou se dost možná přímými konkurenty Čechů. Právě u nás už totiž probíhá výroba trvanlivých DVD, která na rozdíl od těch běžných nejsou z organického materiálu (více v našem článku o výrobě "160letých" disků).

Potíž je, že v takto malých rozměrech se nic nevyrábí jednoduše, a tedy ani levně. Skleněná destička i výčnělky musí být vyrobeny s ohromnou přesností. Výhodou zase je, že stačí připravit jen jeden vzor, podle kterého by pak mělo být možné odlévat celé série obrázků.

Témata: DVD, Playboy
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 39 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 16 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 39 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi je 1 příspěvek

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...