Halík na jedné z nejstarších univerzit světa působil v roce 2001 jako hostující profesor a v roce 2014 po něm byla pojmenována přednášková síň v areálu školy. Čestný doktorát pro Halíka Oxfordská univerzita oznámila již letos v únoru. Titul v originále zní „Doctor of Divinity, honoris causa“. Čestný akademický titul obecně uděluje univerzita jako výraz uznání.
„Pan prezident asi nikoliv náhodou načasoval útok na mou osobu v předvečer dne, kdy obdržím jako čtvrtý Čech (...) čestný doktorát univerzity v Oxfordu,“ ohradil se Halík proti tvrzením prezidenta Zemana. Reagoval tak na Zemanovy výroky ohledně Halíkovy případné kandidatury na prezidenta. „Není pravda, že mi nějaká církevní autorita kandidaturu zakázala (...), ani není pravda, že to církevní právo vylučuje. Pouze bych musel dostat buď dispens z Vatikánu, nebo požádat o dočasné uvolnění z kněžské služby.“ |
Slavnostnímu ceremoniálu byl přítomen také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Má účast zde vyplývá z titulu funkce ministra kultury, do jehož gesce patří také kultura duchovní. Kdybych však ministrem kultury nebyl, přál bych si zde být jako ten, kdo přichází sdílet radost svého přítele. Tomáš Halík se řadu let snaží o zmenšení propasti mezi různými náboženstvími, vede jejich stoupence ke smířlivějším vztahům a vzájemnému porozumění. A toho si velmi cením,“ uvedl Herman v tiskové zprávě.
Návrh na udělení čestného doktorátu za bohosloví Halíkovi podala kolej Harris Manchester College, v jejímž areálu byla před dvěma lety otevřena posluchárna po něm pojmenovaná.
Před známým teologem a nositelem prestižní Templetonovy ceny dostali z Čechů čestný doktorát z Oxfordu jen oba prezidenti předválečného Československa Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš a poté jejich nástupce Václav Havel. Spolu s Tomášem Halíkem dnes obdržel čestný doktorát například nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman, lord Mance, soudce Nejvyššího soudu Spojeného království, japonský architekt Kazuyo Sejima, hlavní designér Applu Jonathan Ive či estonský skladatel Arvo Pärt.