Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když vědci straší: Geneticky modifikované plodiny zabíjí, tvrdí studie

Jeden z typů geneticky modifikované kukuřice v nově zveřejněné studii měl u pokusných zvířat zvyšovat výskyt rakoviny a úmrtnost, tvrdí nová francouzská studie. Ale většina odborníků práci kritizuje. Závěry nepotvrzuje ani pohled na zdravotní statistiky.

Odevzdejte kosu, prosím. Aktivista odváděný z porostu GM kukuřice v červenci 2000, kdy sedm lidí v převleku smrtky proniklo na pole oseté modifikovanou odrůdou v Dorsetu. Zatím se zdá, že gesto je dramatičtější než skutečnost. | foto: Profimedia.cz

Ano, geneticky modifikované potraviny jsou jed! zaútočila v září na čtenáře titulní stránka časopisu Le nouvel Observateur. Zpráva se opírala o studii francouzského toxikologa Gillese-Erica Séraliniho (dostupná zde po zaplacení).

Její výsledky jsou na pohled alarmující: pojídání geneticky modifikované kukuřice zvýšilo úmrtnost laboratorních zvířat během dvou let na dvakrát až třikrát vyšší úroveň než ve skupině na běžné stravě. Přibylo hlavně nádorových onemocnění.

Co jedli?

Dotyčná GM kukuřice (typ NK603) je upravena tak, aby na ni nepůsobila skupina látek proti plevelům, založených na sloučenině glykofosfátu. Tyto herbicidy jsou relativně šetrné, a proto oblíbené. Upravenou kukuřici, sóju či cukrovou řepu lze jimi stříkat bez obav, ale plevelné rostliny na poli zajdou.

Nemůže však změna vlastností rostliny změnit i její vliv na naše zdraví? To nejde předem vyloučit a zaslouží si to pozornost. Problémy ovšem neodhalil žádný ze 130 kontrolních projektů, které v posledních 25 letech provedlo v zemích Evropské unie více než 500 nezávislých výzkumných týmů. Podle nich geneticky modifikované plodiny neškodí ani neprospívají. S tímto závěrem se shodují i orgány potravinového dohledu jak v USA, tak v Evropské unii.

Hodně jiný pohled

Snímky laboratorních zvířat z pokusu Séraliniho skupiny.

Někteří vědci kritizovali i obrazový doprovod studie. Zvířata na drastických snímcích podle nich měla být utracena už předtím, než tumory dosáhly této velikosti. A vadilo jim také to, že se v práci objevily jen fotografie zvířat krmených geneticky upravenými plodinami,  s obsahem herbidicidu Roundup nebo obojím. Snímky zvířat ze skupiny na běžné stravě chybí.

Jiného názoru je vedoucí týmu za novou prací Gilles-Eric Séralini. Domnívá se, že dosavadní studie jsou negativní i proto, že nebyly dost důkladné a nesledovaly pokusná zvířata celý život. Chtěl to napravit podrobnou studií trvající po většinu života laboratorních potkanů, celkem dva roky.

Otázkou je, zda se to povedlo. Po zveřejnění se na jeho práci snesla vlna výtek. Podle kritiků je na tak závažné závěry počet potkanů v jednotlivých skupinách ve studii malý. Autoři také použili kmen zvířat, který má v genech sklony k rakovině, zvláště pokud má neomezený přístup k potravě. Práce přitom neuvádí, jak to s jejich stravováním bylo.

Závěry také nelze přepočítat jinými statistickými metodami, protože vědci nezveřejnili "surová", neupravovaná data měření. U takto kontroverzní studie by jistě bylo lepší zveřejnit všechny podklady, aby si je mohl kdokoliv projít. Séralini to odmítl. Pro časopis Nature poté řekl, že údaje zveřejní až ve chvíli, kdy dojde ke zveřejnění "surových dat" z procesu schvalování modifikované kukuřice v EU, která jsou zatím neveřejná. (Výtek však bylo mnohem více, většina jich je shrnuta na stránkách britského Science Media Center.)

Ke kritice se připojil i Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), který minulý týden ve svém prvním stanovisku konstatoval, že studie není dostatečně kvalitní, aby její závěry mohly být vůbec brány v úvahu při hodnocení možných rizik geneticky modifikovaných plodin. Stejně negativní byl i závěr německých odborníků z tamního potravinového dozoru.

Znovu do stejné řeky?

Vědecká debata bude jistě pokračovat. Už v tuto chvíli však můžeme říci, že se opakuje známá situace. Roku 2007 překvapil Séralini studií, podle které má mít geneticky modifikovaná kukuřice negativní dopad na játra a ledviny. Šlo o jiný typ, kukuřici vybavenou genem na výrobu tzv. Bt-toxinu, látky smrtelně nebezpečné pro významného škůdce kukuřice, housenky zavíječe.

Práce byla také široce medializována a zároveň kritizována odborníky. Evropský úřad pro kvalitu potravin nakonec její závěry označil za neprůkazné (shrnutí třeba v tomto dokumentu). Zveřejnění studie nakonec mělo největší vliv mimo vědu, konkrétně při ovlivňování postoje k této technologii v evropských zemích.

I v tomto případě se zdá, že autoři studie rozhodně nezanedbávají informování veřejnosti. Současně se zveřejněním studie připravil Séralini knihu s titulem Všichni jsme pokusní králíci! (Tous cobayes!) a dokumentární film o studii. A výsledky jsou vidět. Rusko studii uvedlo jako důvod pro dočasný zákaz dovozu kukuřice NK603, která je přitom součástí mezinárodně obchodovaných krmných směsí. Francouzská vláda zase sdělila, že dovoz této odrůdy hodlá znemožnit, pokud se výsledky potvrdí.

Ověření pohledem z okna

Gilles-Eric Séralini

Něco takového by však bylo asi velkým překvapením (i když by pak jistě úvahy o protiopatřeních byly na místě). Bezpečnost geneticky modifikovaných potravin totiž nemáme oveřenou pouze z laboratoří.

Geneticky modifikovaná kukuřice, sója, brambory, cukrová řepa či řepka se pěstují po celém světě na ploše kolem 160 milionů hektarů (pro srovnání: rozloha zemědělské půdy v Česku je něco přes čtyři miliony hektarů). Jsou součástí potravního řetězce ve všech vyspělých zemích, ať už je tam jejich pěstování povoleno nebo ne. I Evropa je závislá na dovozu krmiv ze zemí, jako jsou USA nebo Argentina.

Nárůst výskytu rakoviny nebo problémů s játry a ledvinami, které naznačovala Séraliniho předchozí studie, nepozorujeme. U lidí by se asi zatím nemusely projevit, žijeme totiž dlouho. Ale hospodářská zvířata žijí podstatně kratší dobu. Stejně jako miliony laboratorních zvířat v tisícovkách různých laboratoří po celém světě. Laboratorní zvířata jsou pod neustálým dohledem a jejich zdravotní stav se pečlivě sleduje. Kdyby tedy geneticky modifikované plodiny měly skutečně tak zásadní vliv na zdraví, všiml by nejspíš už i někdo jiný než Gilles-Eric Séralini.

Oprava: Předchozí verze článku citovala kritiku studie, že zvířat nekrmených modifikovanou kukuřicí bylo méně než v ostatních skupinách zvířat krmených potravou s GM plodinami či herbicidem Round-up (či kombinací obého). To však podle textu není pravda, počet zvířat ve všech deseti skupinách (jedné kontrolní, devíti experimentálních) byl stejný. Za omyl se omlouváme.

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Pozor, letadlovka! Se stotisícitunovým ocelovým kolosem se srazit nechcete

Nedávná srážka americké letadlové lodě s obchodním plavidlem dopadla celkem dobře. Nedošlo ke zraněním. Materiální škody byly zřejmě jen malé. Ne každý, kdo se pohyboval v blízkosti letadlové lodě...

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Zbraně, smrt a sklady pokladů. Zima 1945 byla v Sudetech tou nejkrutější

V minulém díle našeho miniseriálu k příležitosti osmdesátého výročí konce druhé světové války jsme si připomněli, jakou roli hrál Liberec jako centrum nacistické moci. Nyní se opět vracíme do oblasti...

Pitvy mimozemšťanů studenty učí myslet jinak a neskočit na špek, říká astrobiolog

Premium

Tomáš Petrásek jako oceňovaný vědec má dar nekonvenčního myšlení, poutavými přednáškami umí zaujmout studenty i veřejnost. Nezdráhá se vyprávět třeba o mimozemšťanech. Jak říká, pokud je vesmír...

16. března 2025

Vynalezli ruchadlo v roce 1825, či o dva roky později? Národní listy měly jasno

V březnu 1925 slavily české Národní listy sto let od velkého vynálezu: ruchadla bratranců Veverkových. Obecně se spíš uznává pozdější datum: rok 1827.

16. března 2025

Možná se blíží konec rakety, která měla vozit lidi k Měsíci i Marsu

Je to raketa, která měla vrátit americké astronauty na Měsíc a jednoho dne je poslat k Marsu. Teď se nad ní ovšem vznáší reálná hrozba až jistota zrušení. Jmenuje se SLS (Space Launch System,...

16. března 2025

Ojedinělá prohlídka. Podívejte se do šachty pod vodní turbínou staré továrny

Pří opravách opěrného zdiva Jizerskohorského technického muzea – původně přádelny – nastala jedinečná příležitost prozkoumat náhon a vývařiště vodní turbíny, která celý provoz kdysi poháněla....

15. března 2025  17:09

Herečka Adamová excelovala vedle Wericha. Proslavily ji pohádky, rozhlas i dabing

Před 100 lety, 15. března 1925, se narodila česká divadelní, filmová, rozhlasová a dabingová herečka Jaroslava Adamová.

15. března 2025  13:20

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka

Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...

Model messerschmittu v maďarských barvách připomíná příběh leteckého esa

„Maďarské stroje nejsou příliš často zobrazované, na druhou stranu k nim je dost historických fotek,“ vysvětluje modelář Petr Záras důvod, proč oblékl „svůj“ Messerschmitt Bf-109F do kamufláže...

15. března 2025

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili...

14. března 2025  17:46

Astronomové přehlédli supermasivní černou díru. Váží jako 600 000 Sluncí

Ve středu Velkého Magellanova mračna nejspíš sedí černá díra podobná té uprostřed naší vlastní Galaxie. Je však přibližně sedmkrát lehčí. Její přítomnost naznačuje analýza drah hvězd, které...

14. března 2025  14:02,  aktualizováno  14:02

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

14. března 2025  13:40

Zatmění Měsíce je za námi. Ve videu jej tentokrát uvidíte nejlépe

V noci na pátek byl měsíc úplňku a zároveň se postupně schovával za Zemi tak, až ho zakryl celý její stín. Plné zatmění Měsíce však začalo až krátce před osmou hodinou ranní, kdy už nebylo z našeho...

13. března 2025  17:33,  aktualizováno  14.3 8:59

Američané obnovují letiště, ze kterého startovaly bombardéry na Hirošimu

Soustava ranvejí a stojánek na tichomořském ostrově Tinian byla na konci druhé světové války největší na světě. Sloužila bombardérům B-29 Superfortress, včetně dvou strojů, které shodily atomové...

14. března 2025