Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Je homosexualita v genech? Je to složité, zjistila největší studie

V zatím největší studii hledající genetické dispozice pro homosexualitu se ukázalo, že na tuto otázku dokáže dnešní věda odpovědět jen do určité míry. Nezpochybnitelné je jen to, že „gen homosexuality“ v DNA nenajdete.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidské sexuální chování je složité a těžko pochopitelné – na tom se asi shodneme všichni. A takto by se dal nejspíše shrnout výsledek zatím největší studie genetický podkladů homosexuálního chování.

Autoři byli z několika velkých, primárně amerických institucí a v podstatě jde o samá dobře známá jména v oboru. S necelým půl milionem účastníků je studie také zatím jednoznačně největší svého druhu, a zřejmě i proto vyšla ve špičkovém časopise Science. Největší část údajů pocházela z velké britské databáze UK Biobank, část z dat zákazníků firmy 23andMe, která zájemcům provádí genetické testování.

Předem je nutné říci, že studie sledovala právě a pouze chování, ne sexuální orientaci či identitu. Klíčová otázka byla: „Měl jste někdy sexuální vztah s člověkem stejného pohlaví?“ Podle ní vědci rozdělili účastníky do dvou skupin, které pak poměřovali proti sobě. (Pro úplnost dodejme, že ze studie byli vyřazeni lidé, kteří se neidentifikují se svým biologickým pohlavím.)

Výsledky v podstatě potvrzují, co naznačovaly předchozí menší studie například na dvojčatech: sexuální chování je částečně dané geneticky, ale geny rozhodně nepředstavují jediný vliv. Navíc je vliv genů složitý a v důležitých detailech nejasný. Shrnuto a podtrženo, z DNA tedy nedokážeme sexuální chování předpovědět.

Srovnání DNA všech účastníků studie naznačilo, že genetický vliv není rozhodující. Podle výsledku vysvětluje maximálně třetinu rozdílu v chování účastníků studie (tedy alespoň co se týče sexuálního chování ke stejnému pohlaví). Lidé, kteří měli homosexuálního partnera či partnery, měli tedy poměrně často podobné rysy v DNA, ale zdaleka ne vždy. Vliv genetiky je tedy celkem nepochybný, ovšem zároveň ho ještě nedokážeme ani zdaleka přesně dešifrovat.

Ve studii se totiž znovu jasně potvrdilo, že rozhodně neexistuje žádný „gen homosexuality“. To je mimochodem představa, kterou přiživily další výzkumy (včetně velké studie, o které píšeme) z 90. let. Podle nich se u homosexuálních mužů vyskytuje relativně charakteristický úsek DNA (vyšel shodou okolností také v Science). Jak se ovšem ukazuje, roli hrají stovky či spíše tisíce „drobností“ rozsetých po různých částech DNA.

Téměř u žádné z nich stále není jasné, co vlastně ovlivňuje a proč by měla mít vliv na sexuální chování. Nová studie alespoň poprvé vystopovala v pěti případech tyto rozdíly až na úroveň jednotlivých „písmen“ v našem genetickém kódu.

Jeden z nich ovlivňuje čich, což je pro sexuální přitažlivost důležitý smysl. Další je spojován s plešatěním u mužů, které zase souvisí s hladinou pohlavních hormonů. Ovšem vliv těchto několika detailů je prakticky zanedbatelný; dohromady vysvětlují jen zlomek z naměřeného rozdílu, pouze necelé procento.

Některé objevené detaily budou mít alespoň bezprostřednější vědecký dopad. Výsledky například naznačují, že sexuální chování se nepohybuje na jedné škále od ryze homosexuálního po ryze heterosexuální. Ti, kdo měli podle dotazníků jen několik homosexuálních partnerů, mají jiný genetický profil než lidé, kteří jich mají hodně. Není to jen „silnější“ stejný vliv, je to jiný vliv. To může přispět ke změnám hodnocení chování, třeba k úpravě známé Kinseyho škály.

Výsledky také rozšiřují zatím poměrně kusé vědomosti o ženské homosexualitě a obecně o rozdílech mezi pohlavími v této souvislosti. Obě výše zmíněné konkrétní malé změny v DNA, tedy v genu pro čich i pohlavní hormony, se vyskytují pouze u mužů. Naopak se našla jedna konkrétní změna v jediném písmenu DNA, která se vyskytuje pouze u žen a u mužů nikoliv. Sex tak evidentně není nic jednoduchého, ani když se soustředíme jen na jeho čistě biologickou stránku. 

Roky růstu

Studie také nepřímo, ale poměrně jasně potvrzuje důležitost společenských okolností pro sexuální chování. Ve vzorku britských účastníků studie (tedy v datech z UK Biobank) je zcela jasně vidět, že počet lidí, kteří za život měli nějakého homosexuálního partnera (či partnery), souvisí zřejmě mnohem silněji s postojem k homosexualitě ve společnosti než s geny.

Celkově přiznalo alespoň jednoho partnera 4,1 % mužů a 2,8 % žen, ale mezi jednotlivými populačními ročníky byly ohromné rozdíly, jak můžete vidět na následujícím grafu.

Procento účastníků studie (Ganna et al., 2019), kteří v dotazníku uvedli, že...

V databázi jsou lidé spíše starší, z nichž velká část se narodila v době, kdy byl mužský homosexuální akt ve Velké Británii trestným činem. A většinu života prožila v době, kdy homosexualita byla označována za psychickou poruchu (Světová zdravotnická organizace ji z Mezinárodního seznamu duševních chorob vyškrtla v roce 1990).

Asi tak není překvapivé, že lidé s datem narození kolem roku 1940 se chovali jinak než ti, kdo se narodili o 30 let později.

Autor:
Témata: Homosexualita
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 32 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Druhá světová válka měla i své dinosauří oběti

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. května 2024

Psal se 24. duben roku 1944 a nacistická válečná mašinérie už nebyla schopna zabránit konečné...

KVÍZ: Znáte letadla československých pilotů?

v diskusi nejsou příspěvky

24. května 2024

Typů letadel, do kterých usedali českoslovenští letci, bylo nepřeberné množství. Zlomkové množství...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

Spotify končí s „věcí do auta“, posluchači mají zánovní zařízení vyhodit

v diskusi je 32 příspěvků

26. května 2024  13:28

Je to jak z příručky „jak naštvat zákazníky“. Spotify ukončuje podporu svého jediného fyzického...

Na olympiádě v Paříži propukly před 100 lety výtržnosti proti sportovcům USA

v diskusi je 7 příspěvků

26. května 2024

Olympiáda v Paříži začala 4. května 1924 a trvala až do 27. července. Soutěžilo přes 3 tisíce...

OBRAZEM: Na Dračí skálu. Nejstarší německá zubačka má všechny pražce ocelové

v diskusi jsou 2 příspěvky

26. května 2024

Nejstarší německou ozubnicovou železnicí je Drachenfelsbahn. Při svém zprovoznění v roce 1883 byla...

Zamáčkněte slzu, ICQ definitivně končí. Zprávy doručoval 28 let

v diskusi je 28 příspěvků

25. května 2024  15:13

S tou slzou je to samozřejmě trochu vtip, protože většina uživatelů již dávno přešla ke konkurenci...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...