Chcete malého svalovce? My vám dítě poupravíme, láká firma

aktualizováno 
Bývalý programátor sháněl peníze na firmu, která chtěla vyvinout postupy pro vytváření geneticky upravených dětí. Měly by mít vlastnosti podle přání rodičů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Chtěli byste výjimečné dítě? A čím výjimečné? Mají mu růst svaly i bez cvičení? Nebo má mít varianty genů vyskytující se často u lidí dožívajících se více než 110 let? Nebo má mít krevní skupinu A+B, aby mohlo dostat krevní transfúzi od libovolného dárce?

Tyto a zřejmě i další možnosti by chtěl platícím zákazníkům nabídnout 29letý programátor Bryan Bishop. Podle materiálu, které se dostaly k reportérovi časopisu Technology Review, s pomocí lidí s většími znalostmi v oboru sháněl investice na založení společnosti pro, zjednodušeně řečeno, výrobu dětí na míru. 

Ve své prezentaci Bishop a spol. slibují, že pokud seženou dostatek kapitálu vytvoří postupy, jak dětem klientů dodat ještě před narozením žádoucí vlastnosti. Jak přesně by toho měli dosáhnout, zatím není zcela jasné, protože „start-up“ ještě neprovedl ani potřebný výzkum. Hovoří u genetické úpravě přímo pohlavních buněk rodičů, ale je zároveň jasné, že způsob dosažení kýženého výsledku se může měnit (pokud tedy firma někdy opravdu začne pracovat). Případná „výroba“ dětí na přání by zřejmě měla probíhat mimo USA, kde je úprava DNA embryí trestná. 

Jde v podstatě o něco podobného, co udělal v Číně biofyzik Che Ťien-kchuej. Ten víceméně bez povšimnutí kolegů a úřadů provedl genetickou úpravou několika embryí, ze kterých se pak narodily nejméně dvě děti. Jde o obdobu přirozeně se vyskytující genetické varianty, která zvyšuje odolnost proti nákaze virem HIV. Ovšem na druhou stranu zřejmě snižuje odolnost proti některým jiným patogenům (například viru nilské horečky a možná i běžné chřipky).

Che Ťien-kchuej i Bishop ovšem míří výše. Jejich konečným cílem je „vylepšení“ člověka v rámci ideálů tzv. transhumanismu, který volá po dalším vylepšováním přirozených schopností člověka.

Nutno podotknout, že podle názoru drtivé většiny odborníků z oboru jde zatím spíše o plané snění. Již máme k dispozici technologie na přepisování, mazání a úpravu DNA, některé z nich jsou velmi dobře ověřené a účinné, ale děti na míru nikdo nedokáže spolehlivě navrhnout ani „na papíře“. Už proto, že vlastně nevíme, které geny a jak přesně ovlivňuje tak žádoucí znaky jako inteligence nebo sklony k většině vážných nemocí a poruch. Zatím by nutně muselo jít o proces s velmi nejistým výsledkem, celou řadou rizik a samozřejmě také velmi sporným přínosem.

Na co máme?

Technologické optimisty typu Bishopa to ovšem zřejmě jen tak nezastaví. Sám sebe označuje za „relativně známého biohackera“, tedy v podstatě nadšeného „domácího kutila“ s DNA. Při zemi ho prý drží především nedostatek peněz.

Prezentace je v podstatě návrh pro případné investory do společnosti, která se ani pořádně nerozjela. Podle podkladů by bylo zapotřebí investice zhruba dvou milionů dolarů, aby dokázali projekt dotáhnout k prvním těhotenství. Che Ťien-kchuej tento problém neměl, zbohatl na vývoji a výrobě zařízení pro analýzu DNA a do svého „projektu“ tak mohl investovat značné množství vlastních prostředků.

Bishop zřejmě není zcela bez prostředků, dokázal si najmout na některé úkoly vědce z kyjevského Ústavu gerontologie při tamní Akademii věd, která pro něj má vyvinout spolehlivou metodu genetické úpravy pohlavních buněk.

Nebudou poslední

Ukrajinské pracoviště není v oboru světová špička, ale to je právě příznačné. Bishop není sám, kdo se domnívá, že některé metody úpravy genetického materiálu jsou dnes již natolik jednoduché, že je zvládne celá řada i méně zkušených či hůře vybavených pracovišť. A některé i nadšení amatéři doma. Dá se předpokládat, že ani to není poslední slovo a relativně brzy už budou pro biohackery k dispozici metody ještě levnější, a přitom i přesnější a účinnější.

Stále to však neznamená, že by „děti na přání“ za pár let spatřily světlo světa. Jak pro Technology Review poznamenal futurolog Anders Sandberg z Oxfordské univerzity, Bishop a řada dalších nadšenců do biotechnologií jsou vzděláním odborníci na IT. Úpravu genů si představují podobně jako programování: „Jsou to jen písmena (míněna „písmena“ DNA, pozn.red.) - tak co na tom může být těžkého? Ale většina biologů ví, že ti nešťastníci brzy zjistí, že na tom nic není nic jednoduchého.“

Není tedy důvod panikařit. Šok z odhalení experimentů Che Ťien-kchueje i malý projekt Bryana Bishopa každý trochu jiným způsobem ukazují, že minimálně někteří lidé mají velkou chuť se svým biologickým dědictvím experimentovat. Už bychom se měli pomalu začít sami sebe ptát, jak se k tomu postavíme.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Vědci nejspíš objevili nový druh člověka. Žil před 50 tisíci lety

Kost z prstu zřejmě nově objeveného druhu člověka, Homo luzonensis. (11.4.2019)

Vědci nejspíš objevili další druh člověka. Ten žil na ostrově Luzon na Filipínách před 50 tisíci lety. Podle jejich...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

Další z rubriky

Neostrý, ale unikátní. Astronomové zveřejnili první snímek černé díry

Černá díra v jádru galaxie M87

Astronomové pracující na projektu EHT zveřejnili první skutečný snímek černé díry. Jde o supermasivní objekt, který...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

Vědci částečně obnovili činnost zvířecích mozků několik hodin po smrti

Prase domácí

Vědcům se podařilo částečně obnovit činnost v mozku zvířat zabitých o několik hodin dříve. Speciální umělý oběh znovu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz