Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Fekální transplantát léčí bakteriální průjem lépe než antibiotika

Přenesení stolice od zdravého člověka je na léčbu bakteriemi způsobeného průjmu lepší než antibiotika. Prokázalo to první přímé porovnání v klinické studii. Rozdíl byl tak velký, že zkouška byla ukončena předčasně, aby nebyli znevýhodněni pacienti, kteří dostávali běžné léky.

Místo bolesti i zrodu léku v jednom | foto: Profimedia.cz

Podávání lidské stolice nemocným, vypadá to jako návrat do nějaké dávno zapomenuté barbarské minulosti, ale zřejmě je to přesně naopak: je to obraz jedné tváře budoucnosti medicíny.

Jak se totiž ukázalo, tzv. fekální transplantace je v porovnání s antibiotiky mnohem účinnější způsob léčby úporných a vracejících se průjmů způsobených infekcí bakterií Clostridium difficile. Ta ročně trápí po celém světě stovky tisíc pacientů. Dokázalo to přímé porovnání, které provedli lékaři v amsterodamské Univerzitní nemocnici (výsledky vyšly v časopise New England Journal of Medicine).

Jde o vůbec první přímé srovnání svého druhu, i když na pohled velmi "nechutná" metoda léčby se v praxi nepravidelně používá už nejméně půl století a nejen proti Clostridium difficile. Jeví se jako slibná léčba třeba také u Crohnovy choroby a dalších zánětlivých onemocnění střev. Přesto se o ní ví relativně málo.

Lékaři měli výsledky malých zkoušek a jednotlivých případů, ve kterých se postup zdál být účinný. Ale chybělo srovnání s jinými typy léčby, zejména dnes běžně používanými antibiotiky. "Je to nezvyklé, že za sebou máme 50 let zkušeností a více než 500 popsaných případů, ale první randomizovaná klinická studie (tj. pacienti jsou náhodně rozděleni do skupin s různou léčbou) se objevuje až teď," komentoval situaci pro časopis Nature Alexander Khoruts z univerzity v Minnesotě.

Příčiny jsou zřejmě spíše psychologické než medicínské, domnívá se například jedna z autorek nové studie Els van Noodová. Zkušenosti jsou totiž podle ní v podstatě pozitivní, jak řekla časopisu Nature: "V mnoha případech (při konvenční léčbě, pozn. red.) docházelo k návratu onemocnění, a když jsme začali léčbu stolicí, zabralo to úžasně. Neměli jsme problém přesvědčit etickou komisi, abychom mohli začít studii (etická komise před zahájením studie hodnotí, zda pokus nemůže pacienty poškodit a neporušuje jejich práva, pozn. red.)."

Ve srovnání excelovala

Vědci vybrali mezi roky 2008 a 2010 v amsterodamské nemocnici pacienty s průjmem způsobeným opakovanou infekcí bakterií Clostridium difficile (C. difficile). To je poměrně běžná bakterie, jejíž největším problémem jsou časté "návraty" (relapsy) infekce. U každého pátého pacienta se do dvou měsíců od ukončení léčby znovu objeví stejné nebo obdobné problémy.

Bakterie totiž vytváří ve střevech spory, tedy velmi odolné "obaly", ve kterých dokáže poměrně dlouhou dobu přežít i nepříznivé podmínky (třeba na rozdíl od E. coli, která způsobila předloňskou "okurkovou" epidemii v Německu). Spory postupně během několika týdnů "dozrají" a celý kolotoč začne znovu. Jen s tím rozdílem, že při následných léčbách bývá úspěšnost nasazování antibiotik ještě menší.

Jak se podává?

Transplantace stolice je obvykle procedura, která trvá pět až deset dnů. Během ní se zředěná stolice od zdravých příbuzenských dárců aplikuje do konečníku.

V případě své studie volili holandští lékaři trochu jinou cestu: vybrali stolici od dárců, zalili jí fyziologickým roztokem a několik hodin nechali "odstát". Tekutinu bez pevných částí pak napumpovali pacientům na začátek střeva sondou protaženou nosem. Tato procedura trvala zhruba půl hodiny.

Ve většině případů to stačilo. Pokud neúčinkovala první dávka, po dvou dnech lékaři postup opakovali. Dvě kola kúry stačila vyléčit všechny pacienty kromě jednoho (včetně pacientů ze skupiny, která původně dostávala antibiotika, ale léky je infekce nezbavily).

Někteří lékaři při komentáři vyjádřili obavy, zda tato metoda podávání nasální sondou není pro pacienta nepříjemnější, ale autoři studie tvrdí, že si lidé nestěžovali. (A lidé z průjmy mívají podle nich zanícené či bolavé zadní partie, takže v některých případech by to "zadní branou" bylo nepříjemnější.)

Maximálně si prý stěžovali pacienti na antibiotikách, že nejsou ve skupině, která dostávala roztok ze stolice, protože i jim bylo jasné, že tato léčba je účinnější. (Studie nebyla tzv. "slepá", a její účastníci tak věděli, ve které skupině jsou.)

Lékaři našli celkem 43 pacientů a rozdělili je na tři skupiny, z nichž každá dostala jinou léčbu. Dvě skupiny dostávaly 14 dní pouze antibiotika (obě vankomycin, ale jednu skupinu na konci kúry čekal ještě výplach střev), zatímco poslední dostala kratší kúru antibiotiky (4-5 dní) a pak dávku roztoku stolice od vybraných zdravých dárců. Stolice byla předem testována na přítomnost možných škodlivých mikroorganismů.

Vědci původně chtěli do studie nabrat 120 osob, ale zhruba ve třetině ji museli přerušit. Zjistilo se totiž, že skupina, která dostávala stolici od dárců, na tom byla zdaleka nejlépe a bylo by neetické ostatním pacientům odpírat nejlepší dostupnou léčbu. Transplantace vyléčily 15 ze 16 pacientů, zatímco antibiotika jen 7 z 26. U zbytku pacientů došlo k návratu potíží. Následně byli všichni vyléčeni jednou nebo dvěma infúzemi cizí stolice.

Když se lékaři podívali, co kúra s pacienty udělala, zjistili, že měli na jejím konci ve střevech podstatně bohatší bakteriální mikroflóru. V jejich střevech tedy bylo více druhů bakterií. Ty zřejmě konkurovaly "problémovým" mikroorganismům, takže jejich počet klesl a problémy ustoupily. To je zatím jen pravděpodobný odhad, co přesně se stalo a proč, se v podobných případech zjišťuje jen těžko, protože ve hře je celá řada faktorů.

Antibiotika v problémech

Zastánci obecně zatím nepříliš často předepisované léčby transplantací stolice doufají, že tato srovnávací studie bude jen jednou z mnoha, které tuto metodu rehabilitují.

Nejde přitom jen o to, že pacientům zřejmě pomáhá (přece jen to chce podstatně více studií než jednu). Zároveň by se i "ulevilo" antibiotikům. Tato stále nenahraditelná skupina léků je totiž pod stále větším tlakem. Antibiotika se používala a používají tolik, že si na ně řada mikroorganismů zvykla. Nemocnice i jiná zdravotnická zařízení tak dnes bojují s bakteriemi, které odolávají běžným antibiotikům.

Musí se nasazovat méně často používaná antibiotika (často s výraznějšími vedlejšími účinky), někdy dokonce několik, což léčbu komplikuje, protahuje a prodražuje. Výhledově reálně hrozí, že budou běžné i kmeny bakterií, proti kterým nebudeme mít vůbec žádné léky (už se objevují dnes, ale jen zcela výjimečně).

Naštěstí známe řešení: používat méně antibiotik. Zkušenosti z praxe ukazují, že snížení spotřeby díky osvětové kampani vede k úsporám v celém zdravotnictví bez poškození pacientů. Ale samozřejmě čím méně se budou antibiotika používat, tím lépe pro pacienty, kteří je budou opravdu potřebovat. Alternativní metody jako třeba transplantace stolice mohou ke snížení spotřeby přispět.

  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Expert: V modulárních reaktorech předběhly Čína s Ruskem západní výrobce

Vysíláme Česko by mohlo mít do jedenácti let první malý modulární jaderný reaktor, ryze český pak do dvanácti let. Jeho první...

Obrovský potenciál i riziko nanotechnologií. Mají nečekané vlastnosti, říká vědkyně

Premium Nejen roušky, ale i opalovací krém, autolak nebo třeba oblečení. Nanotechnologie jsou všude kolem nás. „Materiály se v...

Expert: Konec zubních kazů? Čeští vědci objevili gen, který zajistí tvrdou sklovinu

Vysíláme V Centru pro fenogenomiku ve Vestci vznikla nejmodernější laboratoř pro práci s vysoce infekčními viry a bakteriemi. Po...

Jméno tohoto elegantního sauropoda si asi nezapamatujete

Jmenuje se Opisthocoelicaudia skarzynskii a k tomuto těžko vyslovitelnému a ještě hůře zapamatovatelnému názvu se tento...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...