Nejbizarnější léčebné metody: pomůže i stolice od dárce

aktualizováno 
Fekální transplantace, larvální terapie, léčba pijavicemi nebo elektrošoky. Představujeme šest skutečně zvláštních způsobů léčby, které se na světě vyskytují.

Léčba pomocí pijavic (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Díváte se s nedůvěrou na takové způsoby léčby, jako je homeopatie, akupunktura nebo aromaterapie? Ve srovnání s léčebnými metodami, které vám představíme, jsou zcela nezajímavé a naprosto standardní.

1. Elektrošoky

Elektrošoky mají velmi špatnou pověst a v obecném povědomí jsou spojovány s tyranským personálem psychiatrických léčeben, kteří jimi pacifikují odbojné pacienty. Velké popularitě se elektrošoky těšily ve 40. a 50. letech minulého století, potom jejich oblíbenost upadala.

I tak dnes podstoupí elektrošoky každý rok zhruba milion lidí a například u nejtěžších forem deprese je to velmi účinná metoda. Své opodstatnění mají elektrošoky také při léčbě mánie (v případě bipolární poruchy), či schizofrenie. Izraelští vědci dokonce na konci loňského roku přišli s tvrzením, že elektrošoky jsou obzvlášť efektivní léčbou poruch erekce.

Nicméně se aplikují pouze v celkové anestezii a za použití kyslíkové masky, takže pacient necítí žádnou bolest.

2. Léčba marihuanou

Léčebné účinky marihuany nejsou výmyslem zastánců její legalizace a jejích náruživých konzumentů. Mnohé studie potvrdily pozitivní účinek marihuany při nevolnostech doprovázejících chemoterapii, některých potížích pacientů s AIDS, zeleným zákalem nebo s lehkou mozkovou disfunkcí.

Například výzkum provedený v roce 2004 v Pacific Medical Center zjistil, že marihuanová terapie může prodloužit život pacientů s amylotrofní laterální sklerózou (ALS) o víc něž tři roky, přičemž doposud dostupné léky to dokáží jen průměrně o dva měsíce.

Vědci z Texaské univerzity zase před třemi lety potvrdili pozitivní účinek marihuanové terapie u pacientů trpících Parkinsonovou chorobou. Marihuanovou terapii pod vedením lékaře už povolilo například čtrnáct států USA nebo Německo, kde ji mohou podstoupit lidé s roztroušenou sklerózou.

3. Fekální transplantace

Fekální transplantace se jeví jako slibná léčba zánětlivého onemocnění střev jménem ulcerativní kolitida, či Crohnovy choroby a dalších zánětlivých onemocnění střev. Je pěti až desetidenní procedura, během níž se provádí transplantace stolice od zdravých příbuzenských dárců.

Zředěná stolice se aplikuje do konečníku příjemce. Účelem je rozmnožení zdravých bakterií a prevence dalších relapsů choroby. Problémem u této metody je dosavadní testování pouze na malých skupinách, v současné době teprve probíhá rozsáhlejší studie srovnávající účinnost fekální léčby s léčbou antibiotiky.

4. Larvální terapie

První zmínky o larvální terapii pochází už ze 16. století. Znovuobjevena byla po první světové válce, kdy si vojenští lékaři všimli, že rány kontaminované larvami hmyzu se hojí rychleji a méně komplikovaně. Její boom nastává v posledních letech, kdy se objevují kmeny bakterií rezistentní na antibiotika. Při larvální terapii, která je u nás schválená od roku 2003, se používají larvy Bzučivky zelené.

V Nemocnici Milosrdných bratří v Brně léčí chronické rány, například proleženiny, syndrom diabetické nohy či bércové vředy. V Nemocnici Milosrdných bratří v Brně léčí chronické rány, například proleženiny, syndrom diabetické nohy či bércové vředy.

V Nemocnici Milosrdných bratří v Brně léčí larvami chronické rány, například proleženiny, syndrom diabetické nohy či bércové vředy.

Ty totiž konzumují výhradně mrtvou tkáň i s nežádoucími bakteriemi a při čištění rány jsou přesnější než jakýkoli chirurg, protože naprosto dokonale kopírují hranici mezi mrtvou a živou tkání (živou tkáň nejsou schopny strávit). Pohyb larev v tkáni podporuje navíc produkci sekretu a urychluje tak hojení. Larvy na začátku terapie měří přibližně jeden milimetr a v ráně vyrostou až na dva centimetry. Léčebná kúra trvá čtyři až pět dní.

5. Pouštění žilou

Pouštění žilou bylo velmi populární ve středověku, ale první zmínky o něm pocházejí už od starých Egypťanů, používali ho Aztékové, Mayové nebo Řekové. Drasticky vypadající léčba se praktikuje v poněkud pozměněné podobě i dnes. Pravidelné doživotní odběry krve představují totiž zatím jedinou účinnou léčbu nemoci zvané hemochromatóza.

Při ní je poškozen metabolismus železa, které se ukládá a hromadí v tkáních. Protože se ho organismus nedokáže sám zbavit, poškozuje vnitřní orgány. Dochází k poškození jater, které má podobné příznaky jako cirhóza, hromadění železa ve slinivce zase vede ke stavu podobnému cukrovce a může se projevit i jako porucha srdečního rytmu.

6. Hiruditerapie

Přikládání pijavic lékařských bylo populární mezi našimi předky, ale slaví překvapivý návrat. Pijavice totiž vypouští do těla víc než sto léčebných látek a mezi nimi i hirudin (z něhož je odvozeno pojmenování terapie), který dokáže ředit krev.

Redukuje tak riziko tvorby krevních sraženin, snižuje krevní tlak, takže je vhodná například při kardiovaskulárních onemocněních, křečových žílách, trombóze, ale například i při astmatu, bronchitidě, diabetické noze, nebo bércových vředech. Při chirurgických zákrocích stimuluje cirkulaci krve i do takových orgánů, jako jsou oční víčka, prsty, nebo uši, které jsou z hlediska přítoku krve kritické.

Nejčastější komplikací u léčby pijavicemi jsou alergické reakce případně bakteriální infekce. Hiruditerapie je v poslední době velmi rozšířená i mezi celebritami, třeba Demi Moorová na ni nedá dopustit.

Autor: pro iDNES.cz

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

OBRAZEM: Byla krásná, ale milovnice plastik Foxová chtěla ještě víc

Megan Foxová

Herečka Megan Foxová (33) kvůli svému půvabu na střední škole zažívala šikanu. Dívky ji nenáviděly a kluci si z ní...

Další z rubriky

Hurá na koloběžku. Napraví záda, posílí svaly a zlepší figuru

ilustrační snímek

Doby, kdy byla koloběžka výsadou malých dětí, jsou definitivně pryč. Koloběhu se dnes věnuje stále více dospělých,...

Konec zapomínání. 15 tipů, jak zlepšit svou paměť

Ilustrační snímek

Občas něco zapomene každý, ale když už jde o dítě ve školce, zkuste se zamyslet. Třeba jen jíte moc cukru. Pokud...

Před léčbou brali děti k fotografovi. Tušili, že tuberkulózu nepřežijí

ilustrační snímek

Odmítači očkování dnes hrají se svými dětmi ruskou ruletu. Buď má nemoc nabito, nebo ne. Jak to ale v Čechách a na...

Najdete na iDNES.cz