Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

  0:01
Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina novokaledonských vran si při pokusu dokázala vyrobit složené nástroje, a řadí se tak v této oblasti po bok lidí a primátů.

Vrány se ukazují jako čím dál chytřejší a chytřejší. | foto: Fotomontáž Tomáš Hegedüš, Technet.cz

Ptáci mají v porovnání s lidmi velmi malý mozek, ale nepřestávají nás udivovat. A to konkrétně vrány novokaledonské, vzdálené příbuzné našich krkavců a vran. Mezi krkavcovitými prosluly právě svou inteligencí.

Jedna z nejznámějších, Betty, ohromila vědce před 16 lety, když si vyrobila hák. Tito okřídlení šikulové od té doby předvedli, že zvládají řešit kognitivní testy nebo projít vícestupňovými rébusy. Při nejnovějším experimentu však prokázali schopnost, kterou jsme dříve viděli jen u lidí a primátů: výrobu nástrojů z více částí.

Bez tréninku, bez pomoci

Vědci z ornitologického institutu Oxfordské univerzity postavili osm vran před následující situaci:

Ptáky vypustili před průhlednou krabici s úzkým otvorem. Ten byl natolik úzký, že vrány nedosáhly zobákem na larvu uvnitř. Poblíž ovšem ležely dostatečně dlouhé tyčky, kterými mňamku vysunuly z krabice ven. Již to je úctyhodná práce s předmětem, ale vědci testovali něco jiného. A vranám situaci podstatně ztížili.

Tentokrát již kolem krabice neležely dlouhé tyčky, ale několik krátkých. Vrány pochopitelně zkusily na jídlo dosáhnout jednou z nich, což nestačilo. Polovina z nich si však během pár minut uvědomila, že potřebují jednu dlouhou a že krátké se dají spojovat (zasouvat jednu do druhé).

Manuálně náročný úkol zvládly, vyrobily si delší tyčku a zaslouženou odměnu si vyšťouchly. Jedna z nich, Mango, dokonce zvládla složit tyčku až ze čtyř částí.

Foto: Alice Auersperg a Caitlin Hamilton

V čem je pokus jedinečný? „Výsledek je úžasný zejména proto, že jsme vranám nijak nepomáhali ani je neprovedli tréninkem. Na řešení si přišly samy,“ komentuje experiment Auguste von Bayern z institutu. Výroba složeného nástroje se podle univerzity dříve podařila jen primátům.

Záhadou však zůstává to, co se v mozku vrány během experimentu odehrává. „Použití nástroje na základě zkušenosti si vysvětlit umíme. Ovšem nerozumíme tomu, jak dokážou vymyslet nástroj samotný a dát si dohromady, že je ho zapotřebí,“ napsal nám člen týmu, zoolog Alex Kacelnik.

„Zjišťovali jsme, zda to také není na základě zkušenosti, ale velmi pravděpodobně za tím stojí něco jiného. Podle nás zřejmě „intuitivní záměr“, tedy že vrány vytváří nástroj s jasným úmyslem. Zda si problém v hlavě simulují, se ještě nějakou dobu zřejmě nedozvíme,“ komentuje Kacelnik experiment.

Pozorovatele zarazila vyjma inteligence i prokázaná motivace. „Pro vyřešení tohoto úkolu bylo také zapotřebí i nesmírné zručnosti a vytrvalosti,“ píší ve studii výzkumníci. Při skládání tyčky se vranám několikrát rozpadla a musely začít znovu.

Experiment není zdaleka první, kterým výzkumníci vrány testují. Malé okénko slávy si zasloužily v pořadu BBC, kde jedna z novokaledonských vran zvládla projít osm úkolů v řadě. Tuto sekvenci sice vrána v celku neviděla, ovšem na dokonalosti ubírá fakt, že jednotlivé problémy řešila několikrát a tušila, co dělat. V našem případě na výrobu dlouhé tyčky přišly zcela samostatně.

Vícestupňová hádanka BBC (video: BBC, anglicky s anglickými titulky):

Na velikosti nezáleží

Vědecká obec tedy zatím netuší, jaký mentální proces se v mozku vran odehrává. Podobný pokus by podle výzkumníků úkol vyřešily až děti kolem pěti let. Zdůrazňují, že to neznamená, že se nám vrány inteligencí vyrovnají.

Už jen měření a posuzování inteligence je těžce uchopitelná oblast. Hmotnost mozku ani poměr jeho hmotnosti k celkové váze nejsou věrohodné ukazatele. Sloni mají těžší mozek než lidé, myším zas vychází lépe poměr hmotnosti mozku k celkové váze, ani jedno zvíře však není inteligentnější než my. Vědci proto využívají jinou metriku.

Zvířata jsou chytřejší, než jsme si mysleli, dokazují zvířecí géniové

Zatímco mezi lidmi poměřujeme inteligenci (a ego) přes IQ, u zvířat se používá EQ, tedy tzv. encefalizační koeficient. Ten vyjadřuje poměr hmotnosti mozku daného zvířete s hmotností mozku zástupců jiného druhu o stejné celkové váze. Jeho nedostatkem je vhodná aplikace pouze na podobný druh a nejde tedy například srovnávat myš s chobotnicí.

Když si za modelové zvíře zvolíte průměrného savce (kočku, u níž konstantu stanovili vědci na 0,67), můžete posuzovat inteligenci savců a případně ptáků. V takovém případě zjistíte, že lidé mají EQ nejvyšší (7,5-8), následovaní delfíny (5,5) a vrány se dělí s primáty o třetí pozici s EQ kolem 2,5. Tím dostanete věrohodnější žebříček než v případě pouhé velikosti mozku.

Encefalizační koeficient je tedy zřejmě nejvhodnější metrikou, i když stále nedostačující. Spíše než o měření inteligence se bavíme o jednoduchých úkolech, před které zvířata postavíme, a můžeme sledovat, jak se s nimi vypořádají.

Oxfordský experiment proto krásně ilustruje, že vrány mají skutečně pod čepicí a že nezáleží tolik na velikosti mozku, ale na hustotě neuronové sítě nebo jiných atributech, které ještě plně nechápeme. 

Úsekové záznamy z experimentu (video: University of Oxford):

  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Jméno tohoto elegantního sauropoda si asi nezapamatujete

Jmenuje se Opisthocoelicaudia skarzynskii a k tomuto těžko vyslovitelnému a ještě hůře zapamatovatelnému názvu se tento...

V Japonsku nesmíte selhat. Velká chyba je stěžovat si. Vědkyně o práci v ocelárně

Premium Sedm let studovala a pracovala v Japonsku, dostala se do výzkumného centra jedné z největších oceláren světa. „Zažila...

Odhad výsledků voleb funguje jako doporučování filmů na Netflixu, naznačuje AI expert

Rozstřel Systém společnosti Blindspot Solutions dokázal odhadnout výsledek prvního kola prezidentských voleb už po sečtení 15 %...

Expert: V modulárních reaktorech předběhly Čína s Ruskem západní výrobce

Vysíláme Česko by mohlo mít do jedenácti let první malý modulární jaderný reaktor, ryze český pak do dvanácti let. Jeho první...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...