Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropané objevili planetu v zóně života a získali tak malý náskok

Astronomové pracující na evropském teleskopu v Chile objevili planetu v jiné sluneční soustavě, kde by mohla existovat kapalná voda. A k ní ještě padesátku dalších. Je to další kolo evropsko-amerického závodu v hledání planety podobné Zemi.

Počítačová podoba planety HD 85512b. Kdyby měla skutečně takové množství mraků (zhruba 50 procent) jako na snímku, mohla by na povrchu být kapalná voda. Pokud je mraků více nebo méně, musíme se poohlédnout jinde. | foto: ESO

Třicet pět světelných let od Země v souhvězdí Plachet je místo vhodné pro život. Tedy možná. A pokud ano, tak zřejmě ne pro pro ten pozemský. Tak nějak bychom si měli přeložit zprávu o objevu "planety s vodou", se kterou v pondělí přišli evropští vědci (tiskové prohlášení zde).  

Informace se objevila při příležitosti konference o hledání nových planet ve Wyomingu. Planeta s možným výskytem vody (její označení je HD85512b) byla jenom zlatým hřebem oznámení. Vědci objevili celkem přes padesátku nových exoplanet (planet u jiných hvězd než Slunce). V tiskovém prohlášení vypíchnutá HD85512b se jen nejvíce podobá ideálu, po kterém vědci pasou, tedy planetě, na jejímž povrchu byly podmínky co nejvíce podobné pozemským.

Skutečný snímek HD 85512, která je mateřskou hvězdou exoplanety HD 85512b. Je to právě ta, na které se nejvíce projevuje zkreslení při snímání: tedy ta zdaleka nejjasnější se čtyřmi jasnými "paprsky". (Ty stejně jako "kruhy" vznikly na čočce.) Její planeta na fotografii samozřejmě (a bohužel) vidět není.

Což ovšem neznamená, že by se Zemi podobala jako vejce vejci. HD85512b je 3,5krát větší než naše planeta (plus mínus půl Země). Její gravitace je 1,4 krát vyšší než naše. Planeta se nachází zhruba tam, kde ve Sluneční soustavě leží Merkur a svou hvězdu oběhne za 60 dní. Ovšem ta je zhruba o 1 000 stupňů Celsia chladnější než Slunce, a tak by na povrchu planety mohly panovat teploty od 30 do 50°C a vyskytovat se tu i tekutá voda. Podrobnější popis planety můžete najít v článku, který byl uveřejněn na serveru arXiv (je dostupný z této stránky).

Bohužel není jisté, že tomu tak je. Vědci o planetě zase tolik nevědí. Nezachytili přímo ji, ale jenom gravitační stopy její existence. Což například znamená, že nikdo neví, jakou má planeta atmosféru. Proto ani nemůžeme vědět, jaká na ní je přesně teplota (na vině je náš starý známý skleníkový efekt). Výše uvedené odhady leží v optimistické části spektra představitelných možností.

Teď se ukažte vy!

Bohatá úroda nových exoplanet v čele se "Skorozemí" HD85512b je další epizodkou v závodu o nalezení planety podobné Zemi, který má dnes dva velké favority.

Jedním je tým tvořený převážně švýcarskými vědci, který pracuje na evropském teleskopu v Chile, konkrétně pomocí přístroje HARPS. To je současnosti nejúspěšnější "lovec cizích planet", jak je uvedeno hned v úvodu výše zmiňovaného tiskového prohlášení. (Objevil 150 ze zhruba 700 známých planet u jiných hvězd.) O vědecké prvenství, pozornost médií a veřejnosti se tento tým nejčastěji utkává s kolegy pracujícími na vesmírném teleskopu Kepler, který vypustila americká NASA.

Každá skupina využívá trochu jinou technologii. Americký Kepler hledá ve chvíli, kdy přecházejí přes kotouč svojí hvězdy, a to podle změn jasnosti hvězdy. 

HARPS sleduje výchylky samotných hvězd, které by mohla způsobit přitažlivá síla její planety. Jak si asi vzpomenete z hodin fyziky, není to tak, že by planeta jen tak obíhala kolem hvězdy, ve skutečnosti planeta i hvězda obíhají kolem svého společného těžiště. Oběžná dráha hvězdy ovšem mívá tak malý poloměř, že jde spíše o jakési "kmitání" na místě. HARPS zachytí i tento malý pohyb.

Vědci se stále přou, která metoda se nakonec ukáže jako lepší. HARPS v současné době patrně není tak výkonný, aby mohl skutečně zvítězit, ale chystají se vylepšení, která by to mohla změnit.

Kepler tedy má zatím relativní výhodu, na druhou stranu jeho budoucí modernizace budou velmi obtížné prostě proto, že je ve vesmíru. Časem ho tak pozemské přístroje mohou snadno předběhnout. Chystaný Evropský extrémně velký teleskop (E-ELT) by například měl být schopen planetu HD85512b zachytit na svých snímcích. Mohl by tak například určit, jestli má atmosféru vhodnou pro život. A to bude skutečný úspěch.

Astronomové pátrající po planetách samozřejmě nevedou válku na ostří nože, jejich obor je ovšem nesporně soutěživý. První cenu si může odnést jenom jeden. Tiskové prohlášení tak stíhá tiskové prohlášení a exoplanet v hvězdných katalozích neustále přibývá. Jen za poslední týden přibylo 70 nových kusů. Nelze tedy čekat, že se v dohledné době tempo objevů nových planet zvolní. (Alespoň dokud budou peníze.)

Tým Keplerova teleskopu už oznámil, že objevil stovky dalších možných planet, jejichž parametry bude v následujících letech ověřovat. Na čtvrtek večer našeho času také chystá tiskovou konferenci, na kterou chce představit další nové výsledky. Z programu, který novináři (včetně Technetu) dostali k dispozici, se ovšem zdá, že tentokrát nepůjde o hledání "druhé Země", ale zajímavou kosmickou kuriozitu. Jakou, to vám ovšem zatím vyzradit nemůžeme.

  • Nejčtenější

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

v diskusi je 102 příspěvků

20. června 2024  7:32

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate....

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 9 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 27 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Masaryk před 100 lety poprvé navštívil „svou“ Masarykovu univerzitu v Brně

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil 22. června 1924 poprvé univerzitu, která nesla a stále...

Jak unikli vyhynutí jediní dodnes žijící dinosauři

v diskusi nejsou příspěvky

22. června 2024

Dlouho byly okolnosti jejich přežití do kenozoika zahaleny závojem tajemství, v poslední době ovšem...

Zkoumá žraloky žijící 400 let. Tajemství dlouhověkosti je v DNA, líčí biolog

v diskusi je 1 příspěvek

21. června 2024

Premium Žralok malohlavý má zřejmě ve své DNA nějakou molekulárně-genetickou „vychytávku“, která mu...

Před 20 lety první soukromý stroj s lidmi vystoupal do vesmírného prostoru

v diskusi jsou 4 příspěvky

21. června 2024  13:02

Výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru, překonal před...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...