Jak se žije na jiné planetě. Vše co potřebujete vědět, než se přestěhujete

aktualizováno 
Planety podobné Zemi. Exoplanety mimo naší Sluneční soustavu. Jak to na nich vypadá a dá se tam alespoň teoreticky žít? Stránky a aplikace, které vás provedou hledáním života u jiných hvězd.

Mladá planetární soustava v představě ilustrátora | foto: NASA

První planetu mimo Sluneční soustavu lidé objevili v roce 1995. Dnes už jich známe téměř 800 a zdaleka to není konec. V dohledné době byl měl seznam významně rozšířit i kosmický dalekohled Kepler, který dosud nalezl na 1 235 exoplanetárních kandidátů (tj. možných exoplanet, které je zapotřebí ještě potvrdit dalším pozorováním).

V takové záplavě nových informací se může každý snadno ztratit. Proto jsme připravili seznam několika webových stránek a aplikací, které vám usnadní orientaci v lidské výpravě za hledáním dalších planet podobných Zemi.

www.exoplanet.eu

S objevy exoplanet je to jako s horským počasím, situace se mění hodně rychle. Objevy sleduje Encyklopedie exoplanet, kterou od samotných počátků oboru provozuje Jean Schneider z Pařížské observatoře.

Encyklopedie je dostupná v osmi jazycích, které ovšem pro orientaci v encyklopedii ani nepotřebujete příliš ovládat. Některé části nejsou příliš aktualizovány, páteř však tvoří zejména tři její části. Spíše pro odborníky bude seznam plánovaných kongresů (zde) a nejnovějších odborných článků (zde).

Nás bude zajímat především katalog dosud nalezených exoplanet (dostupný zde), který je bezkonkurenčně nejaktuálnějším a nejlepším katalogem exoplanet na světě.

Exoplanety jsou v katalogu rozděleny podle metody, kterou byly nalezeny. V části "All Candidates detected" máme všechny objevené exoplanety na jednom místě. V katalogu lze exoplanety řadit podle jednotlivých vlastností, případně si nechat vygenerovat různé grafy.

Zajímavé jsou zejména údaje o hmotnosti planety (M), která je uvedena v násobcích hmotnosti Jupiteru (kliknutím na MJup lze přepočítat na hmotnost Země). Dále velikost exoplanet (Radius) v násobcích poloměru Jupiteru, oběžná doba (Period) ve dnech, případně rok objevu (Discov.). Po kliknutí na název planety se dostaneme k dalším statistikám nejen o planetě, ale také o její mateřské hvězdě.

Stránka vám poskytne přehled i o tom, jakým způsobem byly jednotlivé planety objeveny. Vysvětlení je v připojeném boxíku.

Pověz, planeto, jak tě našli?

Na exoplanet.eu najdete i poznámku o tom, jakým způsobem byl dotyčný kus objeven. Pokusíme se jednoduše vysvětlit, co výrazy znamenají.

Candidates detected by radial velocity or astrometry. Exoplanety nalezené metodou měření radiálních rychlostí nebo astrometrií. Existence planety se projeví díky jejímu gravitačnímu vlivu na mateřskou hvězdu.

Transiting planets. Tranzitující exoplanety, tj. planeta z našeho pohledu přechází před svou hvězdou, což se projevuje periodickými poklesy jasnosti hvězdy.

Candidates detected by microlensing. Exoplanety objevené pomocí gravitačních mikročoček. Světlo vzdálené hvězdy je při tomto úkazu zesíleno průchodem v těsné blízkosti bližší hvězdy, která působí svou gravitací a zakřivuje okolní prostor. Pokud okolo bližší hvězdy obíhá planeta, projeví se to na změně jasnosti vzdálené hvězdy jako sekundární krátkodobé zjasnění, vyvolané gravitací planety.

Candidates detected by imaging. Exoplanety objevené přímým zobrazením.

Candidates detected by timing. Většinou exoplanety u pulsarů (rychle rotujících neutronových hvězd, pozůstatcích po výbuchu supernovy).

Pokud vás zajímá více o metodách detekce exoplanet, zkuste velmi slušnou českou stránku na Wikipedii zde.

Domovská stránka katalogu exoplanet Jeana Schneidera

Domovská stránka katalogu exoplanet Jeana Schneidera

planetquest.jpl.nasa.gov/planetMakeover/index.html

Zážitková turistika se vším všudy to sice není, ale díky NASA máte k dispozici jednoduchý, ale názorný simulátor podmínek na vzdálených planetách. Po jeho spuštění si můžeme sami namodelovat vzhled exoplanet podle různých parametrů.

Ty vám umožní vytvořit si vlastní svět nebo si tak trochu vyzkoušet život na jednom z těch už objevených. Přímo se nabízí využití údajů z některého z katalogů exoplanet. Podrobnější návod najdete níže v boxíku.

Vymodelovanou planetu si lze uložit jako obrázek. Po kliknutí na obrázek planety se objeví stručné informace o vlastnostech na povrchu.

Jak si vytvořit vlastní svět

Distance from star (vzdálenost planety od hvězdy). Udává se v astronomických jednotkách (AU), kde 1 AU je střední vzdálenost Země od Slunce.

Planet Size (velikost planety). Tu zadávejte v násobcích poloměru Země.

Star type (spektrální třída mateřské hvězdy). V podstatě určuje barvu a hlavně "výkon" hvězdy, kolem které planeta obíhá. G jsou hvězdy podobné Slunci, F jsou hvězdy hmotnější a M jsou převážně chladní červení trpaslíci o hmotnosti řádově okolo třetiny Slunce. Sami rychle zjistíte, že v případě červených trpaslíků (M) je nutné nastavit vzdálenost od hvězdy na podstatně menší hodnotu než u hvězd slunečního typu (G), abyste na své planetě nezmrzli.

Planet Age (stáří planety). Nemá příliš vliv na vzhled planety, pouze na její popis.

Presets (připravené modely). Zde si můžeme zvolit už "vymodelovanou planetou". V nabídce je Země, Mars a Gliese 581 d (exoplaneta, která se pohybuje na vnější hranici obyvatelné oblasti, takže na jejím povrchu teoreticky může být voda v kapalném skupenství).

Jako plakát k velkofilmu vypadá úvodní stránka simulátoru planet PlanetMakeover

Jako plakát k velkofilmu vypadá úvodní stránka simulátoru planet PlanetMakeover

www.planetary.org/exoplanets/list.php

Další zajímavý katalog exoplanet nalezneme na webu Planetární společnosti. Po kliknutí na název exoplanety se vám načte stránka s dalšími údaji a zdařilá animace její oběžné dráhy.

Co se dozvíte z Planetatry.org

Orbital period. Oběžná doba v dnech.

Mass. Hmotnost planety v násobcích Jupiteru.

Planet Radius. Velikost planety v násobcích Jupiteru.

Discovery code prozradí více o datu a způsobu objevu planety:

RV - radiální rychlosti; TR – tranzitní metoda; DI – přímé zobrazení; MI – mikročočky; TI – pulsary.

Katalog na planetary.org

Katalog na planetary.org

Exoplanet App

Aplikace pro iPhone a iPod je ke stažení zdarma z iTunes zde.

Aplikace nabízí katalog, informace o hledání exoplanet (anglicky), seznam 50 000 odborných publikací, animace, grafy ale třeba také 3D mapu Galaxie s vyznačenou polohou všech známých exoplanet.

Od stejného autora je i aplikace o exoplanetách a kandidátech, které nalezl kosmický dalekohled Kepler. Za ní už však musíte zaplatit necelé 3 dolary. 

Exoplanet app používající data z Keplerova dalekohledu. Nahoře vidíte křivku

Exoplanet app používající data z Keplerova dalekohledu. Nahoře vidíte křivku změny světelnosti při přechodu planety přes mateřskou hvězdu.

www.exoplanety.cz

Informace o zajímavých objevech exoplanet najdete na řadě českých webů, od zpravodajských, jako je Technet, až po astronomická diskusní fóra. Od roku 2009 funguje ovšem na českém internetu web, který se zaměřuje výhradně na dění okolo hledání a výzkumu exoplanet: Exoplanety.cz. (Provozovatelem stránek je autor tohoto článku, Petr Kubala, pozn. red.) 

Na stránce exoplanety.cz je rovněž dostupný čtvrtletník Gliese (zde), který je možné stáhnout zdarma.

Úvodní stránka exoplanety.cz

Úvodní stránka exoplanety.cz

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Sonda zvládla průlet kolem nejvzdálenějšího zkoumaného vesmírného objektu

Snímek objektu 2014 MU69 (Ultima Thule), který nafotila sonda New Horizons 31....

Vesmírný poutník New Horizons podle zpráv agentury NASA zvládl průlet kolem asteroidu Ultima Thule. Dorazily i...

Letěli do vesmíru na „smrt“. Dokázali neuvěřitelné, oživit Saljut 7

Viktor Petrovič Savinych při návštěvě Prahy v roce 2018

Dnes již bývalý kosmonaut Viktor Petrovič Savinych není nejhovornější a nejsympatičtější člověk na světě, ba naopak....

Čína ukázala první video natočené sondou na odvrácené straně Měsíce

Nové záběry z přistání sondy na odvrácené straně Měsíce

Čínský národní vesmírný úřad CNSA se pochlubil záběry, které pořídilo jeho lunární vozítko. To jako vůbec první...

Najdete na iDNES.cz