Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Islandu omylem navrtali sopečné magma. A vidí v tom budoucnost

Nečekané překvapení během pokusného vrtu odhalilo zajímavou možnost, jak ze zemského nitra získat více energie. Díky vyšší teplotě lze z magmatu získat více energie než z běžných geotermálních zdrojů.

Islandská geotermální elektrárna Nesjavellir | foto: Gretar Ívarsson

Jestli se hliník někam odstěhoval, tak na Island. Výroba hliníku je hlavním odvětvím islandského těžkého průmyslu a země je největším výrobcem tohoto kovu na obyvatele na světě. Hliník totiž nelze z rudy získat podobně jako třeba v případě železa, je k tomu zapotřebí nejen velké množství tepla, ale i elektřiny. Obojího má Island nazbyt: kromě prvenství ve výrobě hliníku drží také primát v produkci energie na hlavu.

Je to především díky poloze ostrova, který leží na geologické zlomu uprostřed Atlantiku. Na povrch nebo do jeho blízkosti se tak dostává rozžhavený materiál z nitra Země, který s sebou přináší ohromné množství tepla.

Islanďané ho využívají v hojné míře. Geotermální energie kryje 65 procent celkové islandské energetické spotřeby (tj. elektřiny a tepla dohromady. Samotnou elektřinu vyrábí ze 75% vodní elektrárny, zbytek geotermální). Ale to neznamená, že by se nehledaly způsoby, jak jí získat více. Levná energie je skvělý ekonomický tahák pro zahraniční firmy a Island dokonce uvažuje o jejím exportu pomocí (zatím jen hypotetického) podmořského stejnosměrného vedení až do Británie.

Nové zdroje hledá například projekt "hlubokých vrtů" IDDP (Iceland Deep Drilling Project). Má se dostat do hloubek kolem pěti kilometrů pod povrch a zjistit, zda by se nedaly využít vyšší teploty, které v těchto hloubkách panují. V roce 1985 totiž na Islandu narazili při jednom geotermálním vrtu na kapsu vody v tzv. superkritickém stavu. Ten u vody nastane, když je vystavena teplotě 374 °C a tlaku nad zhruba 22,05 Mpa (zhruba 220násobek atmosférického tlaku). Pak je z ní doslova něco mezi plynem a kapalinou.

Geotermální elektrárna Krafla, na které došlo k navrtání kapsy s magmatem

Superkritická voda by mohla být pro geotermální elektrárny pravým požehnáním. Obecně platí, že čím je pracovní teplota elektrárny vyšší, tím může být vyšší účinnost výroby energie. Dnes některé geotermální projekty pracují s teplotami pouhých 30 °C (v takových případech už nejde o elektrárny, ale využití tepla). Geotermální elektrárny využívají páru dnes zhruba od 100 do 300°C. Zvýšení pracovní teploty zhruba na hodnoty superkritické vody by mohlo znamenat zvýšení účinnosti řady projektů až o jeden řád, odhadují odborníci. Z jednoho vrtu by se tak mohlo dát získat možná až desetkrát více energie.

Projekt IDDP se při hledání superkritické vody vydal hluboko do nitra Země, ale našel něco jiného. V roce 2009 v hloubce 2 100 metrů vrt nečekaně narazil na kapsu žhavého magmatu o teplotě 900 až 1 000 °C. Když se něco takového stalo omylem při průzkumném geologickém vrtu v roce 2007 na Havaji, vrt pro jistotu zabetonovali. Narazit na magma je vzácné, ale když se to někde stane, obvykle to znamená konec vrtu.

Na Islandu magma sice zničilo vrtné zařízení, přesto v něm viděli příležitost. Ve spolupráci s islandskou národní energetickou společností se IDDP rozhodlo investovat miliony dolarů do dalšího zkoumání vrtu a jeho možného využití. Podrobný popis projektu zveřejnil tým v lednu ve speciální sekci časopisu Geothermics.

Průběh vrtu byl změněn tak, aby vedl místech, kde teplota dosahovala jen 400 až 500 °C, pak byl vyztužen a na chvíli "zazátkován", aby se v něm mohla vytvořit dostatečná teplota. Když ho odborníci znovu otevřeli, tryskala z něj po dobu několika měsíců pára, a to pro energetiky pára velmi zajímavá. Dosahovala teplot až kolem 450 °C, což je v oboru geotermální energie s velkým náskokem světový rekord. Aby ne, šlo o první projekt, který přímo využíval tepelné energie magmatu.

Energetici připravili i připojení k turbíně, ale k praktickému využití energie už nedošlo. V roce 2012 - tedy celkem asi tři roky po dokončení vrtu a necelých dvou letech zkoušek - extrémní podmínky ve vrtu poškodily pro bezpečnost důležité ventily a vrt byl raději uzavřen. Nyní se chladí vodou a zvažuje se, zda ho začít znovu využívat, nebo raději například udělat vrt nový v jeho blízkosti.

Protože nad vrtem nebyla zprvu připravena vhodná turbína, musíme se spokojit jen s výpočty, ale podle nich by pára z tohoto jediného vrtu stačila k pohonu turbíny o výkonu 36 megawattů. V porovnání s jedním temelínským reaktorem (1 000 MW) či jedním blokem uhelné elektrárny (100 - 200 MW) to sice není mnoho, ale na jeden geotermální vrt je to skvělý výsledek. A je to zhruba stejně jako špičkový výkon 30 velkých větrných turbín. Ale na rozdíl od nich se spolehlivými dodávkami.

Je jasné, že využití podobných zdrojů by si vyžádalo ještě hodně vývoje a práce. Jak dokládá poškození zařízení na vrtu, dnešní vybavení není na takovou zátěž připraveno. V současnosti také neexistuje spolehlivý způsob, jak objevit kapsy žhavého magmatu.

Termální lázně Modrá laguna u rybářského města Grindavík na Islandu

Otázkou také je, jak bezpečné by bylo vrtat do magmatu či v jeho blízkosti. Geofyzici se domnívají, že veliké nebezpečí nehrozí, v blízkosti větších osídlení by si však se současnými znalostmi téměř určitě nikdo takový vrt udělat netroufl. Největším omezením ovšem je, že podobné magmatické kapsy jsou jen ve vulkanicky aktivních oblastech.

Z těchto i dalších důvodů se i Islanďané stále zaměřují hlavně na hlubší vrty do hloubek kolem pěti kilometrů, kde jsou sice teploty nižší, ale úspěch by měl být pravděpodobnější. Ale náhodný objev IDDP ukazuje, že některé oblasti světa by mohly využít tepla Země v podstatně větší míře a ekonomicky výhodně. Hliníkárny se tedy z Islandu asi jen tak stěhovat nebudou a je to jen další důkaz, že v "obnovitelných zdrojích" si všechny země nejsou rovny.

Island, země banánů. Nebo ne?

Už jste slyšeli, že Island je díky skleníkům vytápěným geotermální energií největší evropský producent banánů? Pokud ne, tak máte štěstí. Autor tuto moderní legendu slyšel už před více jak deseti lety a stejně na ni nemůže zapomenout.

Není jasné, kdy přesně vznikla, ale hlavně v některých částech světa se stala poměrně populární. Objevila se například v jednom televizním kvízu BBC, odkud pak putovala i na internet, kde přežívá dodnes (i když Wikipedie má stránku založenou jen kvůli jejímu vyvrácení). Jak rozšířená je v Česku, není známo, ale rádi bychom to zjistili alespoň přibližně pomocí ankety na konci článku.

Banány se ovšem na Islandu skutečně ve větším měřítku pěstovaly někdy do konce 50. let. Pak odpadly celní bariéry bránící dovozu ovoce ze zahraničí a produkce zkrachovala. Pěstování bylo velmi neúčinné, kvůli nedostatku světla dozrávaly islandské banány celé dva roky. Levná energie v posledních desetiletích neslouží k produkci zeleniny, ale kromě hliníku třeba i zajištění provozu velkých datacenter.

Největším evropským producentem banánů je stále Španělsko s podílem přesahujícím 90 procent. Je to ovšem trochu "geografický podvod", většina španělských banánů se pěstuje na Kanárských ostrovech, které leží u afrických břehů a součástí Evropy nejsou.

Slyšeli jste už moderní pověst, že Island je největší evropský pěstitel banánů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 23. února 2014. Anketa je uzavřena.

Ne, to jsem nikdy neslyšel ani nečetl
Ne, to jsem nikdy neslyšel ani nečetl 4955
Ano, tuhle už jsem také slyšel...
Ano, tuhle už jsem také slyšel... 995
Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 6 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...