Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Vědcům se podařil nález jako z filmu: kus dinosauřího pera v jantaru

  15:54
Paleontologům se poprvé podařilo najít kousek nepoškozeného dinosauřího pera. Pohled na něj jen dokazuje, že velké části těchto zvířat pera skutečně nemohla sloužit k letu.

Pokus o rekonstrukci předpokládané podoby majitele pera zalitého v jantaru. Nejspíše to byl malý teropodní dinosaurus o délce maximálně pár desítek centimetrů.(Samotný ocas měl podle odhadu cca 7-12 cm délky.) I když mnohé na obrázku je domněnka, barvu ocasního pera známe: pod mikroskopem se skutečně podařilo určit, že shora byla pera hnědá, zespodu bílá. | foto: Ryan McKellar/Royal Saskatchewan Museum

Obnova dinosauří DNA z krve komárů zachycených v jantaru je stále jen rekvizita do vědecko-fantastických knih a filmů, zkamenělá pryskyřice přesto může být zdrojem zcela unikátních informací z dávné minulosti. Přesvědčuje o tom i nová publikace v časopise Current Biology (dostupná odsud pro předplatitele), která popisuje vůbec první nález zachovalého dinosauřího pera z doby někdy zhruba před 100 miliony let.

Zhruba sto milionů let starý kousek jantaru obsahující 3,5 centimetru dinosauřího ocasu i s pery.

Nález se podařil paleontologovi Li-ta Singovi (anglickou transkripcí, pod kterou publikuje, Lida Xing), který pracuje na Čínské geologické univerzitě. Jantar je jeho specialitou. Zatímco jeho kolegové obvykle koukají pod nohy, on v roce 2015 objížděl trhy s minerály v Myanmaru (tj. Barmě). Na jednom z nich objevil i kus se zhruba 3,5 centimetru dlouhým zachovalým kusem opeřeného ocasu.

Na pohled nebylo zcela jasné, co to je, ale po pohledu do mikroskopu a analýze CT skenerem se jasně ukázalo, že opeřený ocas bude dinosauří. V jantaru se totiž zachovalo i osm ocasních obratlů nešťastného zvířete, ze kterých bylo jasně patrné, že o ptáka nepůjde. Obratle v ocase totiž na rozdíl od ocasů moderních ptáků nebyly srostlé (do tzv. pygostylu), ale zachovaly si svou pružnost a volnost pohybu.

Stejný příběh vyprávělo i samotné peří. Pod mikroskopem se totiž ukázalo, že se příliš nepodobá ani svrchnímu krycímu, ani spodnímu prachovému peří dnešních ptáků. Samozřejmě, mnoho věcí je podobných: středem pera také prochází tzv. stvol, ale je výrazně kratší než u dnešních pátků. Osten, tedy „rukojeť“ psacího brku, přitom (samozřejmě spolu s jinými prvky) dává perům „konstrukční“ pevnost nutnou k letu.

Detail pera sto milionů let starého dinosauřího ocasu zachovalého v myanmarském jantaru

Dinosaurus, jehož ocas zůstal uvězněný v jantaru, tedy prakticky jistě nemohl létat. Pravděpodobně šlo o nedospělého teropodního dinosaura ze skupiny Compsognathidae, a byť byl s dnešními ptáky příbuzný, peří mu muselo nejspíše sloužit k něčemu jinému. Jde tedy o další podporu pro hypotézu, podle které peří vzniklo původně spíše než k létání k udržení tělesné teploty, k maskování či jako „vývěsní tabule“ pro další příslušníky vlastního druhu (a možná i jiné druhy). Možnost využít jeho vlastností k letu měla evoluci nejspíše „napadnout“ až dodatečně.

Této představě vyhovuje i celá řada dalších nálezů z posledních let, které zachycují peří v různých stádiích vývoje směrem k moderní podobě. Až dosud ovšem všechny byly jen „dvourozměrné“ - šlo o pera, která se zachovala jako plochý otisk v hornině. Nález v myanmarském jantaru je vůbec prvním případem, kdy se podařilo pero pozorovat ve třech rozměrech a neponičené při sedimentaci.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....