Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Podívejte se do 5 000 let staré mohyly. Slunce tam může jen o slunovratu

Španělští archeologové se pokusili obnovit "chrám" našich předků z doby měděné v jeho původním majestátu. Podle dostupných fotografií se jim to velmi povedlo.
Pozvánka mezi mrtvé. Pohled na Sotovu dlouhou mohylu u města Trigueros z ptačí...

Pozvánka mezi mrtvé. Pohled na Sotovu dlouhou mohylu u města Trigueros z ptačí perspektivy a od východu. Celá hrobka má průměr zhruba 60 metrů a výšku v nejvyšším bodě cca 3,5 metru. | foto: Profimedia.cz

Na začátku října španělští archeologové dokončili dlouhou trvající rekonstrukci megalitického objektu, ve kterém se můžete s trochou představivosti přiblížit světu našich předků. Jde o tzv. de Sotovu mohylu u španělského města Trigueros v provincii Huelva na jihu Španělska.

Pochází z tzv. eneolitu (také doby měděné) a jak se sluší na hromadu hlíny, v nitru této mohyly panuje po většinu roku tma. Ale během letního slunovratu, který připadá obvykle na období 21. června, se její nitro po východu Slunce rozsvítí. V uměle navršeném kopečku je vytvořena 21 metrů dlouhá chodba z dolmenů (tj. dvou kamenů s dalším kamenem položeným na ně), orientovaná přesně tak, aby ji světlo během slunovratu prozářilo až na konec.

Protože v mohyle archeologové objevili při prvním průzkumu v 20. letech několik pohřbených těl, je možné, že v tomto prostoru během slunovratu měla setkat síla života (jarní slunce) a smrti.

Světlo komoru ozařuje jen několik minut, ale tento krátký okamžik byl zřejmě hlavní důvod, proč lidé monumentální stavbu před zhruba šesti až pěti tisíci lety vytvořili. "Nikdo příliš nepochybuje o tom, že podobné mohyly v sobě spojovaly kulturní a náboženské významy," říká archeolog Luboš Jiráň z Archeologického ústavu Akademie věd. Ale jak přesně představy našich předků vypadaly, to můžeme do značné míry jen odhadovat.

Víme, že v době, ze které pochází de Soteho mohyla, se lidé v Evropě pomalu učili využívat kov (měď, ještě ne bronz) a máme i řadu dalších hmotných nálezů (keramiku, nástroje atp.). Víme také, že už to byli zemědělci, ale není jasné, proč vytvářeli po celé Evropě dodnes zachovalé megalitické stavby.

Podle převládajících teorií, které mají v podstatě původ v marxistické teorii dějin (to není pejorativní, ale rozlišovací označení), vznikaly podobné stavby jako důsledek nové společenské organizace. Ta měla zase vzniknout v důsledku rozšíření nové technologie, tedy zemědělství.

V posledních dvou desetiletích se ovšem poměrně velké pozornosti dostává také hlasům jiné skupiny odborníků, podle nichž pocházejí první velké lidské stavby z dob před rozvojem zemědělství. Nejde o de Sotovu mohylu, ta je mladší, ale především nálezy v některých lokalitách na Blízkém východě (např. slavná lokalita Göbekli Tepe). Z nich se zdá, že už lovci a sběrači měli komplikovanou společenskou strukturu s vládnoucí třídou, která náboženství mohla využívat mimo jiné i jako ospravedlnění svého vedoucího postavení.

Tato konkrétní stavba ovšem pochází z pozdějších dob, kdy už bylo i v Evropě zemědělství dobře známé. Je stará zhruba pět až šest tisíc let a podle archeologů se zdá, že vznikla za použití kamenů z jiné megalitické stavby na tomto místě (šlo o kamenný kruh). V roce 1922 v ní proběhly vykopávky pod vedením Armanda de Sota, během kterých bylo nalezeno osm pohřbených těl, řada nástrojů, kultovních i dalších předmětů.

Roku 1931 se mohyla stala národní kulturní památkou. Posledních několik let procházela kvůli nedostatku financí vleklou rekonstrukcí, která se snažila obnovit monumentální aspekt objektu, stabilizovat ho a zpříjemnit zážitek návštěvníkům. Pokud náhodou pojedete okolo Triguerosu, zvažte návštěvu; otevřeno je každý den a vstupné je zdarma (více informací zde). V České republice podobný objekt nenajdete, natož tak dobře přístupný.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....